تفاوت های اندروید نوقا در سری X و سری Z5 تنها به موارد ظاهری محدود نشده و در عملکرد نیز تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد. شاید نام درایورهای Vulkan را شنیده باشید. درایورهای Vulkan برای بالابردن عملکرد چیپ گرافیکی دستگاه و کاهش حرارت در هنگام فعالیت های سنگین گرافیکی مثل بازی به کار می آید.

بعد از انتشار آپدیت اندروید 7.0 نوقا برای سری Z5 و همچنین Z3 Plus که همگی از پردازنده اسنپدراگون 810 قدرت گرفته اند، این سوال مطرح شد که این چهار دستگاه از Vulkan پشتیبانی میکنند یا خیر؟ سوالی که حالا با پاسخ مستقیم سونی مواجه شده است.

سونی در بخش پشتیبانی خود رسماً پاسخ داده که گوشی های خانواده Z5 و Z3 Plus با توجه به ساختار پردازنده در اندروید نوقا از Vulkan پشتیبانی نمیکنند. البته به تازگی درایورهای Vulkan برای پردازنده گرافیکی Adreno 430 عرضه شده که این احتمال وجود دارد سونی در آپدیت های اساسی که در آینده برای این چهار دستگاه منتشر میکند، پشتیبانی از Vulkan را به این دستگاه ها وارد کند.

با این حال طبق گفته سونی تنها چهار تلفن هوشمند اکسپریا X، اکسپریا X Compact، اکسپریا X Performance و در نهایت گل سرسبد اسمارت فون های سری X یعنی اکسپریا XZ از این قابلیت پشتیبانی میکنند. اما جای نگرانی نیست چرا که توسعه دهندگان مثل همیشه خیلی سریع دست به کار شده و درایورهای Vulkan را به صورت غیر رسمی برای خانواده Z5 ارائه کردند.

اگر صاحب یکی از تلفن های هوشمند با پردازنده اسنپدراگون 810 هستید، با مسئولیت خودتان از طریق موضوع زیر که در انجمن برای شما آماده شده، درایورهای Vulkan را برای افزایش عملکرد گرافیک دستگاهِ خود نصب کنید.

مشاهده موضوع در انجمن