5231441

ساعاتی پیش یکی از منابع آگاه خبر از شروع تحقیقات سونی پیرامون نسل بعدی هوش مصنوعی در کمپانی Cogitai داد. این کمپانی نوپا که تنها یکسال از عمر تأسیس آن میگذرد، مغزهایِ متفکر بسیار زیادی در خود جای داده است و در طی همین 1 سال توانسته است با کمک مهندسین خود به پیشرفت تکنولوژی کمک شایانی کند.

این کمپانی هدف خود را بر رویِ قدرت دادن به ماشین ها برایِ یادگیری مُداوم و ارتباط دو طرفه با دنیایِ واقعی متمرکز کرده است و در نظر دارد هر روز بر رویِ اشیایِ بیشتری کار کرده و آنها را قادر سازند تا بتوانند در ارتباط با انسانها و فعل و انفعالات حاصل شده تجربه کسب کنند، هوشمندتر شوند و مهارت هایِ جدیدی بیاموزند.

البته سونی در این حیطه یَدِ طولایی دارد و فعالیت هایِ این شرکت از دیرباز مورد توجه رسانه ها بوده است. به عنوان مثال میتوان به ربات شبیه به سگ AIBO اشاره کرد، که برایِ اولین بار در سال 1999 به نمایش عمومی گذاشته شد. بخشی از فعالیت هایِ نرم افزاری سونی پیرامون هوش مصنوعی نیز تا به امروز در افزونه دوربین واقعیت افزوده AR Effect گوشی هایِ اکسپریا و مغز متفکر نرم افزار سلامت و تندرستی این کمپانی، Lifelog به کار گرفته شده است. از جمله آخرین فعالیت هایِ سخت افزاری سونی نیز میتوان به اکسپریا Agent، همان ربات شگفت اَنگیز سونی که هنوز در مرحله یک طرح مفهومی قرار دارد اشاره کرد.

اَخیراً نیز، در ماه مارچ 2016 میلادی، دفتر فناوری هایِ آینده سونی پرده از تحقیقی با نام اختصاری « پروژه N » برداشت، که در واقع مانند یک گردنبند دور گردن کاربر قرار میگرفت و عملکردی شبیه به هدست داشت و به کاربر اجازه دسترسی به موسیقی ها و اطلاعات صوتی بدون دخالت دست را میداد، با این تفاوت که هیچگونه سری و گوشی ای برایِ آن تعبیه نشده بود و صدا را به شکل معجزه آسایی فقط به گوش کاربری که گردنبد دور گردن او قرار دارد منتقل میکرد.

بد نیست در پایان به صحبت هایِ دکتر هیروآکی کیتانو، رئیس و مدیر اجرایی آزمایشگاه علوم آینده سونی کامپیوتر پیرامون آینده هوش مصنوعی و همکاری سونی با Cogitai نگاهی داشته باشیم:

ما اعتقاد داریم هوش مصنوعی به زودی وارد فاز صنعتی و کاربردی خود میشود و در آینده ای نه چندان دور، به یک تکنولوژی پیش پا افتاده در ابزارهایِ هوشمند بَدَل خواهد شد. از این رو، این همکاری فی مابین دو کمپانی سونی و Cogitai میتواند به یکی از بزرگترین و مهم ترین مشارکت هایِ تاریخ برایِ بردن هوش مصنوعی به نسل بعد منجر شود.

منبع: