gsmarena_003

بر اساس تحقیقاتی که نشریه DiGi-Times بر رویِ عملکرد و نحوه تجارت سنسورهایِ دوربین سونی انجام داده است، به نظر میرسد که این شرکت قصد دارد تغییرات بنیادین بسیار بزرگی در این بخش ایجاد کند. بر اساس تحقیقات دیجی تایمز، تجارت سنسورهایِ دوربین برایِ گوشی ها روز به روز در حال اُفول میباشد، چون تب و تاب چند سال گذشته دیگر در بازار دوربین گوشی هایِ هوشمند وجود ندارد.

بنابراین، سونی با توجه به بررسی هایِ دقیقی که از بازار سنسورهایِ دوربین در زمینه گوشی هایِ هوشمند انجام داده است، به احتمال بسیار زیاد تجارت خود را در بازار موبایل با 691 میلیون دلار سود خالص در سال مالی 2016 میلادی به پایان خواهد رساند. از این رو، کمپانی سونی با برنامه هایِ دقیقی که برایِ آینده دارد، توان تولیدی خود را در زمینه تولید سنسورهایِ دوربین از 75.000 قطعه در سال به 70.000 قطعه کاهش خواهد داد.

بر همین اساس، تجارت نیمه هادی هایِ سونی به چند بخش تخصصی و بزرگ تقسیم خواهد شد و پیش بینی میشود سال مالی حال حاضر را سونی با برگشت سرمایه 9.87 میلیارد دلاری به پایان برساند. پیش از این و در ماه گذشته میلادی طی جلسه ای درون سازمانی، سونی اعلام کرده بود که قصد دارد میزان سهام خود را از بازار سنسور گوشی هایِ هوشمند به میزان 6 تا 8 درصد کمتر کند.

IR-Day-1

البته این کمرنگ شدن نسبی سونی اثرات جانبی بسیار بسیار خوبی برایِ این کمپانی دارد، چرا که سونی در نظر دارد با کمتر کردن تمرکز خود از بازار موبایل، به صنعت هایِ در حال رُشد و دارایِ آینده روی بیاورد. بر این اساس، سونی در نظر دارد در آینده ای نزدیک سرمایه گذاری بیشتری بر رویِ بازار سنسورهایِ تولیدی برایِ اتومبیل ها، ربات ها و بخش سلامت انجام دهد.

سونی بر اساس آمارهایی که ارائه داده است تأکید میکند که رُشد بازار سنسورهایِ دوربین در بخش موبایل از سال 2014 تا سال 2020 تنها 4 درصد رُشد را تجربه خواهد کرد؛ اما در مقابل بخش هایِ آینده داری چون بخش سلامت و خودرو سود بسیار زیادی عاید این کمپانی ژاپنی خواهند کرد؛ سودی بالغ بر 27 درصد.

هم اَکنون حضور سونی در بخش اتومبیل ها بسیار کمرنگ است و بر اساس نظرسنجی ها، کاربران خواستار حضور پر رنگ تر سونی در این بخش هستند. اما در بخش سلامت اوضاع کمی متفاوت است. سونی پیش از این سرمایه گذاری خوبی بر رویِ بخش سلامت کرده بود، که به عنوان مثال میتوان به تولید تنها دستگاه جراحی لاپاراسکوپی دنیا با خروجی تصویر 4K اشاره کرد.

131

سونی تأکید میکند که با وجود داشتن چنین سیستمی برایِ سهم بیشتری از بازار تا سال 2020 تلاش خواهد کرد و در نظر دارد توسط همین دستگاه خارق العاده سهم خود را در بازار ابزارهایِ جراحی نوین پزشکی تا 30 درصد افزایش دهد. اما به عنوان یکی از زیربخش هایِ مهمی که اَکنون در حال پیشرفت میباشد، سونی در نظر دارد سرمایه گذاری ویژه ای بر رویِ بخش اتومبیل ها نیز داشته باشد.

این شرکت اَصیل ژاپنی سال گذشته کمپانی سوئدی Softkinetic را به تصرف خود درآورد، که تبحر ویژه ای در تولید سیستم هایِ کنترل هوشمند دارد و پیش از این در عرصه سیستم هایِ خودران هوایی فعالیت میکرد. سونی در نظر دارد با پتانسیل خارق العاده ای که این شرکت سوئدی دارد، قدم جدیدی در عرصه نوین اتومبیل هایِ خودران بردارد و تحولی شگرف در دنیایِ اتومبیل هایِ خودران ایجاد کند.

اما این همه ماجرا نیست و سونی سعی دارد در زیربخش هایِ جدید بیشتری به فعالیت ادامه دهد. سونی تأکید میکند که با جدّیت بسیار زیادی در حال کار کردن بر رویِ بخش روبات ها میباشد و در نظر دارد در آینده ای نزدیک سهم خود را در بازار پر سود و نوین ربات هایِ هوشمند تا مرز 90 میلیون دلار افزایش دهد.

همچنین، سونی در نظر دارد با نگرشی جدید وارد بخش دوربین هایِ امنیتی نوین شود ( که پیش از این با کمک کمپانی قدرتمند و نام آشنایِ STARVIS به جهانیان معرفی شده بود ) و بخش هایی چون تولید سنسورهایِ شناخت ژست هایِ حرکتی برایِ گوشی هایِ هوشمند و سیستم هایِ شناخت حرکت در صنعت ساخت بازیهایِ رایانه ای را با تحولاتی عظیم روبرو سازد و گویِ سبقت را از رقیبانش برباید.

منبع: