قابلیت پخش 4K HDR در تلویزیون های سونی
تا یک ماه آینده و یا شاید کمی دیرتر سونی تلویزیون جدید خود را در سال 2016 عرضه خواهد کرد. سونی در خصوصیات این تلویزیون از عنوان 4K HDR به جای UHD پریمیوم استفاده می کند. همانطور که می دانید لوگو UHD پریمیوم توسط تولید کنندگان 4K ارائه شده است یعنی چیزی شبیه به اصطلاح انجمن های بلوری هنگامی که سونی تلویزیون خود را معرفی کرد همه گمان می کردند این تی وی از قابلیت پخش UHD برخوردار باشد اما سونی برنامه ی دیگری داشت.

سونی گفت به جای لوگوی UHD از 4K HDR استفاده می کند. سونی برای تی وی های سری XD94/93 از ویژگی های معادل UHD استفاده می کند مانند میزان روشنایی، کنتراست، وسعت رنگ و 1,000nit روشنایی پیک!

این سخت است که بخواهیم کنار رفتن کیفیت UHD را باور کنیم اما حتی شرکت های بزرگ هم به این روند دامن می زنند و به استقبال آن رفته اند. برای مثال شما می توانید ببینید کیفیت UHD پریمیوم در یک فیلم بلوری قابل پشتیبانی نیست اما همان فیلم از کیفیت 4K HDR پشتیبانی می کند. درواقع فیلم های Blu-ray برای کیفیت 4K HDR به دنبال کیفیت و وضوح پخش بهتر است. به نظر می رسد از این پس راجع به 4K HDR بیشتر خواهیم شنید.

قابلیت UHD از سال 2012 روی کار آمد و با دو مقدار 4K UHD و 8K UHD به کار خود ادامه داد تا اینکه در سال 2013 مقدار 4K از این قابلیت حذف شد و تنها با عنوان UHD به کار خود ادامه داد. اما قابلیت HDR به تازگی روی کار آمده و جدیدا شاهد ورود ویدئوهایی بلو ری با این قابلیت پخش بودیم

منبع: