فیلترهای پلاریزه مدت زیادی است که در دوربین ها برای کاهش نورهای خیره کننده، کاهش بازتاب ها و بهبود رنگ آسمان در عکس ها استفاده می شود. این فیلتر با جذب طول موج هایی خاص از نور پیش از رسیدن به سنسور این کار را انجام می دهد.

از گذشته، این فیلترها در جلوی لنز نصب می شده است ولی درحال حاضر تحقیقات و آزمایش هایی درحال انجام است تا بتوان بدون نیاز به ابزار اضافی، این فیلترها را بصورت مستقیم در دوربین نصب کرد. البته این تکنولوژی درحال حاضر به دلیل طراحی پیچیده، محدودیت های قابل اجرا و هزینه های تولید هنوز به مرحله ی استفاده ی گسترده نرسیده است.

کمپانی سونی اعلام کرده است که درحال کار بروی نوعی سنسور CMOS با فیلتر پلاریزه یکپارچه شده می باشد. در این دوربین، بجای استفاده از فیلتر پلاریزه درمقابل لنز، سنسور جدید سونی از یک شبکه ی فلزی در بالای سنسور دیودهای نوری استفاده می کند و باعث کاهش نورهای خیره کننده و بازتاب های موجود در تصویر می شود.

برای دستیابی به این موضوع، سونی شبکه های فلزی را در چهار زاویه 0، 45، 90 و 135 درجه تنظیم کرده است. با استفاده از این قابلیت، عکاس امکان انتخاب فیلتر موردنظر خود برای مسدودسازی رنگی مشخص را خواهد داشت. با استفاده از این قابلیت، عکاسان کنترل بیشتری برای ثبت تصاویر خلاقانه تر خواهند داشت.

در نمونه عکس هایی که سونی منتشر کرده است و در بالا آن ها را می بینیم، سنسور موردنظر عکس را در دو حالت ثبت کرده است. یکی در حالت وجود بازتاب ها و دیگری در حالت مسدود شده ی بازتاب ها. همه ی این ها بدون نیاز به فیلتر پلاریزه ی اضافی انجام شده است!

این سنسور همچنین قابلیت ثبت عکس هایی با حداقل حالت معروف به ghosting را دارا می باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که فیلتر پلاریزه خود در نقش یک آینه عمل می کند و تصویر خود را بروی سنسور بازتاب می کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، سونی از یک لایه ی ” ضد بازتاب ” در بالای شبکه های پلاریزه استفاده نموده است.

با استفاده از طراحی جدید سونی، این کمپانی باید بتواند سنسورهای پلاریزه ی کوچکتر و با عملکرد بهتر را بسازد. با توجه به اطلاعاتی که سونی منتشر کرده است، ثابت شده است که این متد پلاریزه کردن موثرتر و بهتر از دوربین هایی است که پیش از این از فیلتر پلاریزه استفاده کرده اند.

منبع: