یکی از قابلیت های ذاتی اندروید که در چند نسخه آخر شاهد آن بودیم، قابلیت Night Mode است که متاسفانه سونی در رابط کاربری خود اقدام به حذف آن کرده است. البته سونی در نسخه مفهومی اندروید نوقا که برای اکسپریا X توسعه داده بود، قابلیت مشابهی با نام Night Light ارائه کرده بود که در نسخه نهایی مورد استفاده واقع نشد.

در حال حاضر هیچکدام از گوشی های سونی به صورت اختصاصی قابلیت Night Mode را در اختیار ندارند، اما گوشی های سری XA1 به نام های اکسپریا XA1، اکسپریا XA1 Ultra و اکسپریا XA1 Plus در برنامه Xperia Action قابلیتی را دارند که با حذف نور آبی صفحه نمایش، به نوعی کار Night Mode را کرده و جلوی خسته شدن چشم را هنگام کار کردن در تاریکی شب میگیرد.

این قابلیت برای کاربران سری XA1 هم اکنون وجود دارد، اما در اقدامی عجیب سونی تایید کرد که پس از آپدیت اندروید 8.0 آن را حذف خواهد کرد. سونی در پاسخ به سوال یکی از کاربران مبنی بر اینکه آیا این قابلیت به گوشی اکسپریا XZ Premium هم اضافه میشود یا خیر پاسخ عجیبی داده که است. سونی نه تنها قصد ندارد که این قابلیت را به سایر گوشی های خود وارد کند، بلکه تایید میکند که پس از آپدیت اندروید 8.0 برای سری XA1 این قابلیت حذف خواهد شد تا به این صورت ویژگی Night Mode به طور کلی از رابط کاربری سونی برچیده شود.

Night Mode تنها قابلیت ذاتی اندروید نیست که سونی در رابط کاربری خود آن را جای نداده است. به هر حال دلیل حذف این قابلیت آن هم زمانی که در اندروید 7.0 برای برخی از گوشی های سونی در دسترس بود مشخص نیست. نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع: