androidpit-sony-xperia-x-camera-flash-w782

در طی چند سال اَخیر، یکی از مهمترین بازارهایی که به میدان جنگ کمپانی ها تبدیل شده است، رقابت بر سر دوربین گوشی هایِ هوشمند است. در این بین و در طی سال هایِ اَخیر، کمپانی هایِ تولید کننده سنسور دوربین موفق شده اند جایگاه خود را بیشتر در بازار گوشی هایِ هوشمند تثبیت کنند و سونی در این بین یکی از بازیگران اصلی این عرصه است.

بر اساس آماری که توسط یکی از مؤسسات بزرگ دنیا منتشر شده است، تجارت سنسورهایِ دوربین تا سال 2021 رُشدی 10.4 درصدی خواهد داشت، که مجموع میزان سهام شرکت هایِ مؤثر در این بازار رقابت را به 18.8 میلیارد دلار خواهد رساند. این رُشد در طی 5 سال، که شروع آن از سال 2015 و انتهایِ آن سال 2021 در نظر گرفته شده است بسیار خیره کننده میباشد.

در این بین، سهم کمپانی هایِ بزرگ در این بازار داغ بسیار بیشتر از کمپانی هایِ دون پایه است. همانطور که همه میدانیم، سونی یکی از اصلی ترین پایه هایِ این رقابت در دنیاست و میتواند از طریق تجارت سنسورهایِ دوربین به جایگاه بسیار رفیعی برسد و آرمان هایِ خود را هر چه زودتر محقق کند.

بر طبق جدول منتشر شده توسط مؤسسه Yole، اگر سونی به همین منوال فعالیت خود در بازار سنسورهایِ دوربین را ادامه دهد، به رُشدی 31 درصدی تا پایان سال 2021 دست خواهد یافت. بر اساس اُلگویِ فروش سنسورهایِ دوربین سونی از سال 2014 ( از 2.8 میلیارد دلار ) تا سال 2015 ( به 3.6 میلیارد دلار ) میتوان دریافت که سونی تا سال 2021 میتواند سود سهام خود را تا 35 درصد افزایش دهد و حتی باز هم سهم بیشتری از بازار داغ سنسورهایِ دوربین را در اختیار خود بگیرد.

CMOS-image-sensor-ranking-840x420

البته در این بین کمپانی هایِ کوچک و بزرگ دنیا نیز رُشد مناسبی از خود نشان داده اند. به عنوان مثال میتوان به اَفزایش سود فروش شرکت پاناسونیک به 38 درصد در طی یکسال کاری اشاره کرد یا میتوان به افزایش سود فروش شرکت نوپایِ SK Hynix اشاره کرد، که در طی یکسال توانسته است 63 درصد رُشد از خود نشان دهد، که این اَمر به دلیل فعالیت هایِ کمپانی مذکور بر رویِ بالا بردن رزلوشن دوربین جلویِ گوشی هایِ هوشمند میباشد.

در آن کفه ترازو هم کمپانی هایِ بزرگی قرار دارند که در طی یکسال اَخیر رُشد مناسبی از خود نشان نداده اند و با سقوط سهام در بازار سنسورهایِ دوربین مواجه شده اند. به عنوان مثال میتوان به شرکت هایِ بزرگی چون سامسونگ، اُمنی ویژن، توشیبا و کَنون اشاره کرد. با اینحال، در مجموع سهم کل بازار سنسورهایِ دوربین در فاصله یکسال کاری اَخیر ( 2014 تا 2015 ) رُشدی 12 درصدی ( به میزان 6.7 میلیارد دلار ) داشته است.

همچنین، شرکت هایِ بزرگ دنیا در عرصه ساخت سنسورهایِ دوربین قدم هایِ بزرگی نیز در طی سال هایِ اَخیر برداشته اند، که توانسته است به فروش بیشتر سنسورهایِ دوربین منجر شود. به عنوان مثال میتوان به فوکوس پیشرفته هیبریدی سونی، فوکوس پیش بینی کننده و اَکنون فناوری دوربین هایِ دوگانه اشاره کرد.

Evolving-smartphone-image-sensors-840x639

البته نباید از کنار فناوری دوربین هایِ دوگانه به سادگی عبور کرد. بر اساس پیش بینی هایِ مؤسسه Yole، سنسورهایِ دوگانه به زودی سهم زیادی از بازار سنسورهایِ دوربین را از آنِ خود خواهند کرد. در حال حاضر سنسورهایِ دوربین صرفاً برایِ مصارف پیش پا افتاده کاربران ( عکاسی با گوشی هایِ هوشمند ) مورد استفاده قرار میگیرند، اما در آینده ای نزدیک و با وارد شدن طیف وسیعی از فناوری سنسورهایِ دوگانه، کاربرد دوربین گوشی هایِ هوشمند فراتر خواهد رفت و میتوانند به عنوان مدل سازهایِ 3 بعدی در پروژه هایی نظیر پروژه تانگویِ گوگل مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه بر این، پیش بینی میشود فناوری سنسورهایِ دوگانه به کمک طیف وسیعی از کاربران عادی گوشی هایِ هوشمند نیز بیاید. به عنوان مثال میتوان به برطرف کردن ضعف دوربین گوشی هایِ هوشمند در عکسبرداری در نور کم اشاره کرد، که با توجه به محدودیت هایِ موجود در این حیطه هنوز به تکامل نرسیده است.

اما باید به این موضوع نیز اشاره کرد که تنها حیطه فعالیت شرکت هایِ تولیدکننده سنسور، گوشی هایِ هوشمند نیستند و این صنعت روز به روز در حال گسترده شدن میباشد. به عنوان مثال میتوان به استفاده بیش از پیش سنسورهایِ دوربین در صنایع خودروسازی، تولید پهبادها، فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی اشاره کرد، که راههایِ جدیدی را پیشِ پایِ کمپانی هایِ بزرگ تولید سنسور دوربین قرار داده است.

حیطه خودروسازی در حال حاضر یکی از اصلی ترین راههایِ رُشد شرکت هایِ بزرگ تولید سنسور دوربین در دنیاست. روز به روز شرکت هایِ بزرگ خودروسازی دنیا در حال مجهز کردن اتومبیل هایِ خود به فناوری هایِ جدیدی از قبیل کمک به راننده و پردازش محیطی هستند و این موضوع راه را برایِ شرکت هایِ تولید کننده سنسورهایِ دوربین بیش از پیش باز میکند.

بر اساس گزارشات منتشر شده توسط مؤسسه Yole، بازار فروش سنسورهایِ دوربین در حیطه خودروسازی رُشدی معادل 23 درصد از سال 2014 تا سال 2015 داشته است، که منجر به افزایش سود شرکت هایِ تولید کننده سنسورهایِ دوربین از 279 میلیون دلار به 537 میلیون دلار شده است.

immersive-imaging-roadmap-840x554

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که هنوز کار توسعه سنسورهایِ دوربین برایِ گوشی هایِ هوشمند تمام نشده است و کمپانی هایِ بزرگ دنیا در حال توسعه دادن تکنولوژی ها و فناوری هایِ جدیدی پیرامون واقعیت مجازی در گوشی هایِ هوشمند هستند و این موضوع بابِ جدیدی در فناوری هایِ 3 بعدی به رویِ کمپانی هایِ تولید کننده سنسور هایِ دوربین گشوده است.

منبع: