یکی از تصمیمات بسیار سخت برای اپل در خصوص آیفون 7، حذف جک هدفون این دستگاه بود که با انتقادات بسیار زیادی نیز همراه شد. این اقدام اپل با وجود هجمه فراوان مشتریان، مورد حمایت بسیاری از گروه ها واقع شد که بسیاری از کمپانی های دیگر را نیز به انجام این عمل تشویق کرد.

با نزدیکی به سال 2017، خبرهای زیادی از گوشی های آینده میرسد که در آنها از احتمال حذف جک هدفون صحبت شده است. حذف جک هدفون، به نظر اتفاقی است که در آینده برای هر گوشی هوشمندی رخ میدهد، اما اینکه کدام کمپانی ها چه زمانی به انجام این عمل تن میدهند مسئله ای است که پاسخ به آن مشخص نیست.

سونی موبایل، به تازگی کنفرانسی را با حضور جمعی از خبرنگاران در ژاپن برگزار کرده که در آن صحبت های جالبی در خصوص آینده گوشی های اکسپریا به میان آورده است. سونی با ارائه دلایلی، قاطعانه اعلام کرد که در حال حاضر هیچگونه تصمیمی برای حذف جک هدفون در گوشی های اکسپریا ندارد.

بر اساس آمارهایی که در این کنفرانس ارائه شد، سونی از سال 2014 تا امروز موفق به فروش 10 میلیون هدفون با پشتیبانی از صدای Hi-Res شده است. سونی معتقد است تجربه ای لذت بخش از موسیقی با دستیابی به بالاترین وضوح صدا، توسط هدفون های سیمی بهتر از هدفون های بی سیم صورت میگیرد. به همین دلیل، گوشی های اکسپریا با فناوری صدای Hi-Res و با استفاده از هدفون هایی که از این تکنولوژی پشتیبانی میکنند، میتوانند تجربه بهتری از موسیقی را به کاربر هدیه کنند.

نتایج تحقیقات صورت گرفته در ژاپن نشان میدهد، گروه عمده ای از کاربران 80 میلیونی گوشی های هوشمند در این کشور، به دنبال تجربه ای متفاوت از موسیقی هستند که گوشی های اکسپریا با پشتیبانی از صدای Hi-Res و امکانات بی نظیری همچون فناوری حذف نویز اضافی با استفاده از هدفون های NC بهترین انتخاب برای آنها خواهد بود. آمارها در ژاپن همچنین نشان میدهد نزدیک به 50 درصد خریداران گوشی های هوشمند که به صدا اهمیت میدهند، سونی را به عنوان گزینه نخست خود انتخاب میکنند.

در مجموع، تکنولوژی های مختلف صوتی در گوشی های اکسپریا خصوصاً فناوری صدای Hi-Res که از اکسپریا Z3 شاهد آن هستیم، موجب شده عاشقان موسیقی، سونی و گوشی های اکسپریا را در اولویت های نخست خود قرار دهند. از همین رو سونی با چند دهه تجربه در حوزه صدا به نظر نمیرسد که کیفیت را فدای مسائل حاشیه ای کند و بنا بر گفته خود، در حال حاضر برنامه ای برای حذف جک هدفون در گوشی های خود نخواهد داشت.

منبع: