gsmarena_001

اگر خبرهایِ مربوط به کنسول PS4 را دنبال میکنید، حتماً در جریان هستید که سونی نسخه ای مخصوص از کنسول PS4 به نام نسخه باندل شده بازی Star Wars که شامل کنسول و نسخه ای اختصاصی از بازی Battlefront بهمراه 4 محتوی قابل دانلود از عنوان هایِ خاطره انگیز و کلاسیک Super Star Wars، Star Wars: Jedi Starfighter، Star Wars: Raced Revenge و Star Wars: Bounty Hunter میباشد.

حالا کاشف به عمل آمده است که این 4 محتوی قابل دانلود که همگی از بازیهایِ کلاسیک و قدیمی کنسول خاطره انگیز PS2 هستند، با یک شبیه ساز بر رویِ کنسول PS4 باندل شده مذکور اجرا خواهند شد. پس از کشف شدن این موضوع اصحاب رسانه سریعاً اقدام به برقراری تماس با مسئولین شرکت سونی کردند و شرکت مذبور رسماً تأیید کرد که در حال کار کردن بر رویِ شبیه ساز کامل کنسول PS2 و اجرایِ بازیهایِ کنسول مذکور بر رویِ کنسول Playstation 4 میباشد. بیانیه رسمی سونی پیرامون این موضوع به شرح زیر میباشد :

ما سخت در حال کار کردن بر رویِ شبیه سازی هستیم که قادر است بازیهایِ کنسول خاطره انگیز PS2 مارا به نسل حال حاضر و کنسول محبوب PS4 بیاورد. در حال حاضر اطلاعات بیشتری از این موضوع نمیتوانیم در اختیارتان قرار دهیم.

به نظر میرسد که اقدام صریح شرکت مایکروسافت برای اضافه کردن پشتیبانی از بازیهایِ کنسول نسل قبل این شرکت ( Xbox 360 ) بر رویِ نسل جدید، سونی را نیز وادار کرده است که اقداماتی پیرامون این موضوع انجام داده و هر چه سریعتر پشتیبانی از بازیهایِ کنسول هایِ نسل قبل خود را به کنسول نسل حاضرش بیاورد.

وقتی مایکروسافت رسماً اعلام کرد که به زودی و در قالب یک بروزرسانی نرم افزاری پشتیبانی از بازیهایِ کنسول نسل قبل خود را به کنسول XBOX ONE خواهد آورد؛ در همان زمان از سردمداران بخش پلی استیشن سوال شد که آیا برنامه ای برای اضافه کردن پشتیبانی از بازیهایِ کنسول نسل قبل خود به کنسول نسل حاضرشان دارند یا خیر؛ که مسئولین این کمپانی ژاپنی صراحتاً اعلام کردند هیچگونه برنامه ای برای انتقال تجربه کاربری و محتوی دیجیتال کنسول نسل قبل خود به نسل جدید ندارند.

اما در حال حاضر سونی سیستمی شبیه به این سیستم دارد. سیستم پخش محتوی آنلاین Playstation Now در واقع یک سرویس بر پایه محتوی دیجیتال میباشد که توسط آن صاحبان کنسول PS4 که یکی از تلویزیون هایِ منتخب براویایِ سونی یا یکی از تلویزیون هایِ منتخب هوشمند سامسونگ را دارند، میتوانند محتوی دیجیتال برخی از بازیهایِ قدیمی و کلاسیک کنسول PS3 را به صورت آنلاین بر رویِ کنسول PS4 خود و با پرداخت 20 دلار به صورت ماهیانه تجربه نمایند. این موضوع به نظر یک اقدام وسوسه براَنگیز برای کسانی است که بیشتر بر اساس محتوی دیجیتال بازیهایِ خود را انجام میدهند و از طرفی یک دغدغه بزرگ برای کسانی است که هنوز بازیهایِ کنسول نسل قبل سونی را به صورت فیزیکی ( دیسک بلوری ) تهیه مینمایند.

حالا که مایکروسافت به صورت رسمی و با آخرین بروزرسانی نرم افزاری پشتیبانی از بازیهایِ کنسول نسل قبل خود را به کنسول نسل حال حاضرش آورده است، به نظر میرسد کاربران این شرکت هدیه تعطیلات سال نو خود را از مایکروسافت گرفته اند، اما کاربران کنسول پلی استیشن سونی چطور؟ درست است که کنسول PS4 سونی در جایگاهی بالاتر از XBX One کمپانی مایکروسافت قرار دارد و مایکروسافت همچنان در حال دنبال کردن سونی است، اما شاید با این پیشنهاد ویژه برای تعطیلات سال 2016 میلادی ورق تا حدودی به نفع مایکروسافت برگردد و این کمپانی بتواند با پیشنهاد ویژه خود فروش بیشتری را برای خود رقم بزند.

اما شاید از ابتدایِ مقاله یک سوال ذهن شما خوانندگان و همراهان همیشگی را درگیر کرده باشد و از خود بپرسید که چرا سونی امکان اجرایِ بازیهایِ PS2 را به جایِ کنسول نسل قبلش ( PS3 ) به کنسول نسل حاضر خواهد آورد؟ اولین دلیل وجود شبکه Playstation Now است، که توضیحاتی پیرامون آن داده شد.به نظر نمیرسد سونی حالا حالاها دست از سر این سرویس بردارد و آنرا بازنشسته کند. و دلیل دوم و آخر اینکه سخت افزار کنسول Playstation 3 سونی تا به امروز یکی از پیچیده ترین طراحی ها را در بین سخت افزارهایِ مربوط به یک کنسول بازی را دارد و در هیچ جهتی شباهتی بین کنسول Playstation 3 سونی و Xbox 360 مایکروسافت نیست. پس ساختن شبیه ساز برای چنین کنسولی عملاً منتفی است. به این ترتیب سونی به زودی و از طریق یک شبیه ساز، امکان پشتیبانی از بازیهایِ کنسول خاطره اَنگیز Playstation 2 را به کنسول PS4 خود خواهد آورد.

منبع: