تقریباً از حدود دو سال قبل که برخی از کمپانی ها به حذف جک هدفون در گوشی های هوشمند خود روی آوردند، این سوال از سونی پرسیده شده بود که آیا این کمپانی کهنه کار ژاپنی نیز در همین مسیر حرکت میکند یا هرگز به حذف یکی از قابلیت های سنتی در گوشی های موبایل تن نخواهد داد. و پاسخ سونی نیز در بیانیه هایی که منتشر کرده بود، این بود که جک هدفون یک ضرورت در گوشی های هوشمند بوده و به این زودی نسبت به حذف آن اقدام نخواهد کرد.

با این حال امسال همه چیز متفاوت رقم خورد. سونی با معرفی اکسپریا XZ2 و اکسپریا XZ2 Compact پا بر روی اعتقادات گذشته خود گذاشت و جک 3.5 میلی متری هدفون را در گوشی های جدید خود حذف نمود. اتفاقی که هنوز برای بسیاری از دوست داران و علاقه مندان به سونی، غیر قابل باور است اما چه بخواهیم چه نخواهیم سونی جک هدفون را از جدیدترین گوشی های خود گرفته و این رویه را در آینده نیز تکرار خواهد کرد.

قطعاً سوال بزرگ در ذهن هواداران سونی این است که چرا سونی با وجود اصرار به حفظ جک هدفون در گوشی های اکسپریا، بالاخره تن به حذف آن داده و چه چیزی باعث شده سونی نسبت به این عمل رضایت دهد. سونی موبایل این سوال را پاسخ میدهد تا ذهن علاقه مندان به سونی بیشتر از این درگیر یک سوال نباشد. سونی موبایل در پاسخ به حذف جک هدفون در اکسپریا XZ2، طراحی جدید را علت اصلی دانسته و بیان میدارد:

این تغییر، یعنی حذف جک هدفون بخشی از زبان طراحی جدید ما است که Ambient Flow نام دارد. برای دستیابی به یک طراحی بی نظیر، طراحان ما نیاز به حذف جک هدفون داشتند. علاوه بر این ما از تمایل بازار به حرکت به سمت هدفون های بی سیم نیز آگاهی داشتیم.

مطمئناً این سوال برای علاقه مندان به سونی وجود دارد که آیا همچنان شرایط استفاده از هدفون های سیمی را دارند یا خیر که جواب مثبت است. همراه با گوشی اکسپریا XZ2 و اکسپریا XZ2 Compact یک کابل رابط عرضه میشود که این کابل حتی از هدفون های با فناوری Hi-Res Audio نیز پشتیبانی میکند.