هر ساله بیش از 125 میلیون گوشی موبایل از استفاده کنار گذاشته می شوند و یا راهی سطل های زباله می شوند و یا درون کمدها خاک می خورند و تنها 12.5 درصد از تجهیزات الکترونیکی بازیافت می شوند. در سونی موبایل، وظیفه ی ما این است که تا حد ممکن محصولات خود را با محیط زیست سازگار کنیم. سال گذشته نیز موفق به جلوگیری از 1.5 میلیون موبایل از تبدیل شدن به زباله شدیم. از بخش طراحی تا تولید ما فعالیت های زیادی را برای سازگار کردن محصولات خود با محیط پیرامون انجام داده ایم. امروز قصد گفتگو با Melisa Biman داریم. او یکی از مسئولان پروژه ی Vive El Cambio می باشد که هدف آن کاهش این گونه زباله ها و استفاده ی مجدد از آن ها می باشد.

سلام، ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. آیا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد پروژه ی Vive El Cambio به ما بدهید؟

Vive El Cambio پروژه ای با هدف کاهش تاثیر انسان بر محیط پیرامون با بهبود فرآیند بازیافت به وسیله ی مشتریان بود. ما تلاش کردم تا به مشتریان خود آموزش دهیم که آن ها در قبال دستگاه های قدیمی خود و بازیافت آن ها مسئول هستند. زمانی که هر کاربر دستگاه جدیدی را خریداری می کند، دستگاه قدیمی خود را کنار می گذارد و احتمالاً آن را راهی بیابان های زباله می کند اما در پروژه ی Vive El Cambio دستگاه های قدیمی جمع آوری می شوند و از آن ها دوباره استفاده می شود و این گونه آسیب وارد شده به طبیعت نیز کاهش پیدا می کند.

این پروژه از کجا آغاز شد؟

من شخصاً پایه گذار این پروژه بودم و تحقیقاتی را نیز در اسپانیا و کشورهای آمریکای لاتین انجام داده است. با استفاده از این ایده، کاربران می توانند دستگاه های قدیمی خود را به سونی تحویل دهند تا به جای تبدیل دستگاه های بی استفاده به زباله از آن ها در راه های دیگری استفاده شود. همچنین، زمانی که کاربران دستگاه های قدیمی خود را تحویل می دهند، می توانند دستگاه های جدید را با تخفیف خریداری کنند.

شما چگونه افراد را از این طرح و فعالیت های خود آگاه کردید؟

ما در مناسبت های محلی هر منطقه که در مورد پنل های خورشیدی و آگاهی مردم از خطرات برخی مواد موجود در زمین که به وسیله ی انسان وارد می شوند، شرکت می کردیم . سطل های بازیافت موبایل را در اختیار شرکت کنندگان قرار می دادیم. ما همچنین، به مردم برخی نکات کوچک که در حفظ محیط زیست مفید بوده است را آموزش می دادیم.

شما همچنین مناسبت هایی را نیز برای آگاهی کودکان از اهمیت بازیافت اجرا کرده اید. برای ما بیشتر توضیح دهید.

بله ما به تازگی در پاناما مناسبت Fiesta De La Aripa را برگزار کرده ایم. در این مناسبت فیلمی از Sony Pictures با نام The Smurfs را پخش کردیم تا بتوانیم با استفاده از شخصیت محبوب این کارتون، جایگاه بازیافت مواد را در میان کودکان مشخص کنیم.

منبع: