اَکنون 5 سال از شروع به کار هیرای میگذر و بر اساس آخرین گزارش مالی اَخیری که منتشر شده است، وی موفق به دستیابی 2 هدف از 3 هدف تعیین شده قبلی خود شده است. دو بخش بسیار ضررده نیمه هادی ها و سرویس هایِ مالی نیز که در سال هایِ اَخیر ضرر هایِ زیادی بر پیکره سونی وارد کردند اَکنون سودی معادل 15.2 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به دست آورده اند.

اما برمیگردیم به 2 هدف از 3 هدفی که سونی به آنها دست یافته است. یکی از اهدافی که هیرای درباره آن صحبت کرده بود، بخش سنسورهایِ دوربین بود. بر اساس آخرین گزارش بلومبرگ، تقریباً نصف گوشی هایِ هوشمند دنیا از سنسورهایِ دوربین سونی بهره میبرند. سنسورهایِ دوربین سونی هم اَکنون به عنوان دوربین اصلی و سلفی بسیاری از گوشی هایِ دنیا استفاده میشود.

دومین هدفی که سونی قطعاً به آن دست یافته است و به قدرت مطلقی در دنیا بدل شده است، بخش بازی میباشد. بخش پلی استیشن در اَدوار گذشته موفق ترین بخش سونی در تمامی گزارشات مالی بوده است و این نشان از سلامت بخش مذکور دارد. هر چند بخش پلی استیشن در 3 ماهه اَخیر شاید زیاد عملکرد خارق العاده ای نداشته باشد، اما باز هم بهترین بخش سونی است.

سونی در بخش پلی استیشن سود عملیاتی 17.7 میلیارد ینی را نسبت به 3 ماهه مشابه در سال گذشته میلادی ( 44 میلیارد ین ) به دست آورده است، که دلیل آن عرضه نشدن بازی انحصاری جدیدی در 3 ماهه اَخیر برایِ کنسول PS4 میباشد. اما به لُطف فروش خوب هدست واقعیت مجازی PS VR، کنسول ارتقا یافتۀ PS4 Pro و بازی از طریق شبکه پلی استیشن، وضع بخش پلی استیشن نیز بسیار مطلوب میباشد.

بخش پایانی که هیرای درباره آن صحبت کرده بود نیز کم کم در حال رُشد مثبت و نهایتاً سوددهی قابل توجهی است. بخش موبایل سونی در طی سالیان اَخیر وضع جالبی نداشت، اما با سیاست هایِ قابل تحسین آقایِ هیرای، هم اَکنون بخش موبایل نیز به سوددهی رسیده است و کم کم در حال احیا شدن میباشد. کاهش هزینه هایِ اضافی، کاهش هزینه هایِ توسعه و تحقیق و کاهش فروش عقلانی با تمرکز بر رویِ گوشی هایِ میان رده و بالا رده، باعث شده است بخش موبایل سونی نیز وضع خوبی داشته باشد.

البته برخی از بخش هایِ سونی همچنان در حال ضرر دادن میباشند. بخش ساخت فیلم سونی در 3 ماهه اَخیر وضع زیاد مناسبی از خود به نمایش نگذاشته است و وضعی همچون زمان مشابه سال گذشته دارد، اما این اُمید میرود که با اکران فیلم محبوب Spider-Man: Homecoming، وضع بخش فیلم سونی نیز دوباره خوب شود و به روزهایِ اوج بازگردد.

در این بین اما، بخش موسیقی همچنان در حال حرکت بر رویِ یک خط مستقیم میباشد و نسبت به زمان مشابه در سال مالی گذشته، وضع بسیار بهتری را به لطف سرویس هایی چون Spotify برایِ سونی رقم زده است. پیش بینی میشود در آینده ای نزدیک و در گزارش مالی آینده، باز هم وضع بخش هایِ 3 گانه ای که آقایِ هیرای رویِ آنها سرمایه گذاری فکری کرده است بهتر و بهتر شود و بخش هایِ ضررده نیز به لطف اقدامات و تصمیمات درست، از ضرردهی خارج شوند. نظر شما چیست؟