All_Sync_screen_logo1

آیا با سرویس اَبری Play Memories سونی آشنایی دارید؟ اگر نه، پس تنها کسی نیستید که با این سرویس آشنا نمیباشد. برایِ آنهایی که با این سرویس اَبری آشنایی ندارند، همینقدر بس که بگوییم Play Memories سونی چیزی شبیه به سرویس اَبری Google Photos کمپانی گوگل یا iCloud کمپانی اَپل میباشد.

این سرویس در واقع سیستمی برایِ دستگاههایِ مختلف ساخته شده از سویِ سونی من جمله گوشی ها و تبلت هایِ اَندرویدی، دوربین ها، تلویزیون هایِ هوشمند و حتی کنسول هایِ PS3 و PS4 میباشد و وقتی کاربر این سرویس اَبری مجانی را در یکی از دستگاههایِ خود فعالسازی میکرد، میتوانست از فضایِ ذخیره سازی محدودی بهره ببرد و با بارگذاری یک عکس بر رویِ این سریس اَبری، آن را در تمامی پلتفرم هایِ مذکور مشاهده کند.

این سرویس بسیار به درد کاربران محصولات سونی میخورد، اما متأسفانه سونی قصد دارد تا سال 2017 این سرویس را به طور کلی از دسترس کاربران خارج کند. اگر با ما همراه بوده باشید، در خبر مربوط به معرفی بروزرسانی جدید برنامه آلبوم که پس از چند ماه منتشر شده است، اشاره کردیم که سونی دسترسی کاربران اکسپریا را به سرویس اَبری Play Memories محدود ساخته است.

سونی صراحتاً به کاربران سرویس اَبری Play Memories با ارسال نامه هایِ الکترونیکی اعلام کرده است که تنها تا 31 مارس 2017 میلادی فرصت دارند عکس هایِ خود را از سرویس مذکور خارج کنند، چون بعد از تاریخ مذکور عکس هایِ تمامی کاربران حذف خواهد شد. حتی سونی برنامه مخصوصی را برایِ ویندوز و مک منتشر کرده است، که کاربران میتوانند از طریق آن عکس هایِ خود را به راحتی دریافت و ذخیره سازی کنند.

این خبر شاید در نگاه اول و در نظر کاربران بسیار ناراحت کننده به نظر برسد، اما بهتر است از دید سونی به قضیه نگاه کنیم. سرویس هایِ اَبری هزینه بسیار بالایی را به شرکت هایِ بزرگ وارد میکنند و با توجه به اینکه سونی سعی دارد خود را از منجلاب ضرردهی خلاص کند، خاتمه دادن به سرویس اَبری Play Memories که مخاطبان زیادی ندارد بسیار عقلانی به نظر میرسد. از طرفی، با توجه به اینکه در عرصه دنیایِ دیجیتال دو شرکت بزرگ همچون اَپل و گوگل در حال فعالیت و پیشنهاد دادن فضایِ اَبری رایگان به طیف وسیعی از کاربران هستند، نگهداری سرویسی مشابه کاری بسیار عبث به نظر میرسد و از طرفی سونی یارایِ رقابت با غول هایِ تکنولوژی دنیا در این زمینه را ندارد.

حال سونی با حساب و کتاب هایی که انجام داده، نهایتاً به این نتیجه رسیده است که نگهداری سرویس اَبری Play Memories به صرفه نمیباشد و از طرفی، با توجه به اینکه سونی هیچ وقت تمرکز اصلی خود را بر رویِ سرویس مذکور نگذاشته بود، شاید تعداد بسیار محدودی از کاربران از این حرکت سونی متضرر شوند و با توجه به اینکه سونی پیش از تعطیلی این سرویس به کاربران عضو Play Memories نامه الکترونیکی ارسال کرده است، جایِ هیچگونه حرف و حدیثی در آینده باقی نمی‌ماند.

در مجموع این حرکت سونی را باید یکی دیگر از کارهایِ عاقلانه و به جایِ مدیر عامل فعلی این کمپانی اَصیل ژاپنی، کازو هیرای بدانیم؛ چرا که در زمان حاضر سونی نیاز به تمرکز بیشتری در بخش موبایل و تولید دستگاههایِ بالارده و بسیار با کیفیت دارد و بهتر است پشتیبانی نرم افزاری و سرویس هایِ اَبری را به کمپانی بزرگ گوگل بسپارد، تا بتواند جایِ سابق خود را در میان شرکت هایِ بزرگ دنیا مجدداً ثابت کند.

منبع: