سونی یکی از کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند است که توجه زیادی به توسعه دهندگان خود دارد. این کمپانی نه تنها راه های رسمی برای آنلاک بوت لودر دستگاه های اکسپریا را عرضه کرده است، بلکه راهنمای قدم به قدم توسعه ی فریمورهای لازم برای اندروید را نیز در اختیار کاربران خود قرار داده است.

با عرضه ی هر بروزرسانی بزرگ برای اندروید، سونی دستورالعمل کامپایل آخرین ورژن از پروژه ی متن باز اندروید یا AOSP را برای دستگاه هایی که جزو برنامه ی Open Devices program هستند را منتشر می کند. از آنجایی که به تازگی از اندروید 8.0 اوریو رونمایی شده است، به نظر می رسد که سونی راهنمای قدم به قدم پروژه ی متن باز اندروید را برای دستگاه های پشتیبانی شده ی اکسپریا منتشر کرده است.

این خبر، نه تنها خبر بسیار خوبی برای کاربران عادی به دلیل توانایی در استفاده از جدیدترین نسخه ی اندروید می باشد، بلکه کار را برای توسعه ی رام های کاستوم به وسیله ی توسعه دهندگان بسیار ساده تر می کند.

در لیست منتشر شده از سونی که شامل این برنامه ی توسعه هستند نان گوشی های: Xperia XZ Premium, Xperia XZs, Xperia XZ, Xperia X Performance, Xperia X و X Compact به چشم می خورد.

برای شروع استفاده از این فرآیند شما نیاز به یک سیستم بر پایه ی لینوکس و البته یک گوشی اکسپریا با بوت لودر آنلاک شده خواهید داشت.  قدم بعدی، ساخت environment برای کامپایل پروژه ی متن باز اندروید از منبع آن می باشد. برای این کار شما نیاز به نصب جاوا و برخی نرم افزارها و کتابخانه های لازم خواهید داشت. مورد دیگر، Repo Tool برای دسترسی به سورس کد Sonyxperiadev می باشد که در حال حاضر بروی گیت هاب موجود است. و در نهایت به سلسه سورس کد اندروید 8.0 نیاز خواهید داشت.

در صورتی که تمامی مراحل معرفی شده در راهنمای قدم به قدم سونی را دنبال کنید، در نهایت یک فایل در اختیار شما خواهد بود که می توانید آن را بروی دستگاه اکسپریای خود فلش کنید.

 

منبع: