طرح مفهومی اندروید از دو سال قبل با دو گوشی هوشمند اکسپریا Z3 و اکسپریا Z3 Compact آغاز شد. در این طرح سونی با همفکری کاربران خود، قابلیت های جدید را به صورت آزمایشی بر روی نسخه های معرفی نشده از اندروید اعمال کرد تا با دریافت بازخورد آنان نسبت به اجرای نهایی آن اقدام کند.

این طرح ابتدا با اندروید 6.0 مارشمالو آغاز شد اما سال گذشته سونی طرح خود را به اندروید 7.0 نوقا نیز ارتقا داد. در سال گذشته اکسپریا X به این طرح وارد شد و پس از گذشت چند ماه نسخه اندروید 7.1 را نیز به صورت آزمایشی دریافت کرد.

حتما با خبر هستید که چند روز قبل آخرین نسخه اندروید مفهومی نوقا برای اکسپریا X عرضه شد تا بدین صورت پرونده طرح مفهومی نوقا هم بسته شود. حالا همه منتظر تصمیم جدید سونی برای اجرای طرح آینده هستند که سونی نسبت به این موضوع و احتمالاتی که مطرح شده واکنش نشان داده است.

در حالی که چند هفته قبل شایعه شده بود که اکسپریا XZ Premium به عنوان دستگاه بعدی در طرح مفهومی اندروید شرکت داده خواهد شد اما سونی این موضوع را رد کرد. و حالا سونی به صورت رسمی اعلام کرد که دیگر برنامه ای برای ادامه دادن به طرح مفهومی اندروید ندارد تا به این صورت طرح مفهومی نوقا در اکسپریا X آخرین طرح مفهومی سونی باشد.

منبع: