سونی همواره رابطه بسیار نزدیکی با توسعه دهندگان داشته و سعی کرده تا ابزارهای لازم را برای آنها در جهت توسعه نرم افزاری گوشی های اکسپریا فراهم کند. در جدیدترین اقدام سونی، این شرکت فایل های باینری نسخه AOSP اندروید 7.1 نوقا را برای تعدادی از گوشی های اکسپریا منتشر کرد.

سورس اندروید 7.1 نوقا بدین ترتیب پیش از عرضه رسمی این نسخه توسط سونی در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته است. در این مرحله سونی چهار گوشی هوشمند از خانواده اکسپریا را که همگی از سری X هستند به پروژه متن باز اندروید وارد کرده است. اکسپریا X، اکسپریا XZ، اکسپریا X Performance و اکسپریا X Compact دستگاه هایی هستند که سونی فایل های باینری اندروید 7.1 نوقا را در اختیارشان قرار داده است.

این اقدام سونی فرصت را برای توسعه دهندگان فراهم میکند تا پیش از ارائه به روزرسانی اندروید 7.1 برای گوشی های اکسپریا دست به ساخت رام های سفارشی این نسخه کنند. برای دانلود فایل باینری نسخه AOSP اندروید 7.1 برای گوشی های نامبرده اینجا را کلیک کنید. توجه داشته باشید این فایل رام اندروید 7.1 نیست و قابلیت نصب بر روی گوشی را ندارد و تنها برای توسعه دهندگان کاربرد دارد.