اگر شما هم یکی از طرفداران Jolla ( یک پلتفرم موبایل که بخشی از لینوکس و اندروید است و بر پایه ی پروژه ی MeeGo نوکیا است ) هستید، خبرهای خوبی برای شما در راه است. این کمپانی اعلام کرده است که نسخه ی رسمی سیستم عامل Sailfish را برای برخی از دستگاه های اکسپریا عرضه خواهد کرد. این خبر در MWC اعلام شد و به نظر قدم بزرگی برای این کمپانی برای پیشرفت در بخش نرم افزاری موبایل ها می رسد.

نخستین دستگاهی که از Sailfish پشتیبانی خواهد کرد، Xperia X خواهد بود. Jolla اعلام کرده است که برای مدل های بیشتری این کار انجام خواهد شد ولی آن ها تصمیم گرفته اند تا در MWC از Xperia X برای معرفی و اعلام این خبر استفاده کنند. البته پیش از این برای اسمارت فون های زیادی Sailfish ارائه شده است ولی حالا Jolla در حال همکاری با سونی برای بهبود نرم افزار مورداستفاده در دستگاه های این کمپانی می باشد.

با وجود اینکه Jolla پلتفرم Sailfish را در MWC بروی دستگاه های جدید به نمایش گذاشته است، ولی احتمالاتی هم مبنی بر وجود تغییرات در این پلتفرم برای دستگاه های جدید وجود دارد. یک منبع آگاه اعلام کرده است که قابلیت هایی مثل: double tap ( که برای روشن شدن صفحه نمایش دستگاه استفاده می شود ) هنوز قابل استفاده نیستند. همچنین، پشتیبانی از دستگاه های 64 بیتی به اندازه ی دستگاه های 32 بیتی گسترده نیست.

مشاهده ی ورود پلتفرم های جایگزین به اسمارت فون ها امری مناسب است. در بررسی که بروی اجرای این پلتفرم انجام شد، عملکرد آن بروی Xperia X بدون مشکل بود. اگر شما نیز منتظر عرضه ی رسمی این پلتفرم هستید، باید تا بهار یا تابستان سال آینده منتظر بمانید.

منبع: