تقریباً یک ماه قبل بود که مطلع شدیم، یک قابلیت پنهان در اکسپریا XZ Premium، وجود دارد که سونی هیچگاه از آن حرفی نزده بود. این قابلیت در واقع امکان پشتیبانی صفحه نمایش از حالت 120Hz است که به صورت پیش فرض وجود داشته اما سونی آن را از طریق هسته نرم افزاری غیر فعال کرده است.

بعد از این خبر، تایید شد که تعداد بیشتری از گوشی های سونی هم چنین قابلیتی را به صورت مخفی دارند. با این وجود غیر فعال بودن این قابلیت از طریق کرنل عملاً فایده ای برای کاربر نداشته و امکان استفاده از آن در رام های رسمی وجود ندارد.

حال بعد از گذشت مدتها سونی ناچار شد تا نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد و دلیل غیر فعال بودن این قابلیت را افشا نماید. سونی موبایل رسماً وجود صفحه نمایش با قابلیت 120Hz در اکسپریا XZ Premium را تایید کرده و برای غیر فعال کردن این قابلیت نیز دلیل خود را ارائه کرده است. سونی موبایل معقتد است حفظ باتری اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین خاطر ما این قابلیت را که تاثیر زیادی در مصرف باتری دارد غیر فعال کردیم.

البته سونی موبایل در این بیانیه هیچ اشاره ای به سایر گوشی ها نداشته اما قطعاً مصرف باتری دلیل اصلی سونی برای غیر فعال کردن این قابلیت در دیگر گوشی های سونی است. به جز اکسپریا XZ Premium، اکسپریا X، اکسپریا X Performance، اکسپریا XZ، اکسپریا XZ1، اکسپریا XZ1 Compact و حتی میان رده هایی مثل اکسپریا XA2 و اکسپریا XA2 Ultra هم از این فناوری پشتیبانی میکنند.

منبع: