sony_logo_3d_model_3ds_fbx_obj_blend_dae_4f83b4f9-4db5-49b7-9983-23c94bb2071c
در ابتدای سال گذشته میلادی، اولین بار کازو هیرای مدیر عامل سونی بحث فروش بخش موبایل این شرکت را راه انداخت. بحث خروج سونی از تجارت گوشی های هوشمند با این که چند بار توسط مدیران زیر مجموعه سونی تکذیب شد اما هنوز هم بسیاری احتمال واگذاری بخش موبایل را در توسط سونی رد نمیکنند.

کازو هیرای، مدیر 55 ساله سونی چهار سال است که سکان هدایت کشتی آشفته سونی را بر عهده گرفته و در این مدت آرامش را دوباره به کمپانی با سابقه ژاپنی برگردانده است. هیرای که حتی او را “کاز” نیز صدا میزنند در طی یک مصاحبه با رسانه ای آلمانی از آینده شرکت سونی به خصوص بخش موبایل گفته است.

هیرای در شروع مصاحبه به تشریح عملکرد خود پرداخته و گفت وی سه سال اول کاری خود را صرف کاهش هزینه ها و بازسازی این شرکت کرده است. در این راه برخی قسمت ها با نگاهی به آینده آنها ناچار قربانی شدند. البته این کاهش هزینه ها همچنان ادامه دارد و سونی هم اکنون نیز خود را برای فروش یکی از ساختمان های خود در نیویورک و چند ساختمان دیگر در کشورهای متفرقه آماده میکند.

مجری در خصوص بخش موبایل شرکت سونی از هیرای سوال میپرسد و معتقد است سونی در روند بازسازی بخش موبایل ضعیف عمل کرده و به هیچ وجه موفق نبوده است. هیرای در پاسخ به این سوال میگوید: ما در اجرای برنامه های خود در بخش موبایل یک سال عقب افتادیم و به زودی با پایان یافتن ماه مارس، ما آماده اجرای برنامه های جدید هستیم.

سوال دیگر مجری از مدیر عامل سونی در خصوص سهم سونی از بازار گوشی های هوشمند و مقایسه آن با سامسونگ و اپل بوده است. اینکه سونی چه برنامه ای برای افزایش سهم خود از این بازار دارد. هیرای در جواب این سوال میگوید: برای آنها مهم این است که محصولات مناسب را در بازارهای مناسب عرضه کنیم. ما در این زمینه به محصولات رده بالا و متوسط تمرکز داریم.

بر خلاف صحبت های قبلی هیرای، این بار او قویا از بخش موبایل سونی حمایت کرده است. هیرای در همین مصاحبه میگوید، کافیست به تکامل گوشی های هوشمند نگاهی کنید. این روزها گوشی های هوشمند به ابزاری مهم در زندگی ما بدل شدند و اهمیت آنها نیز رو به روز افزایش پیدا میکند. برای ما نیز مهم است که در این میدان مهم، به عنوان یک بازیکن کلیدی حضوری مثبت داشته باشیم.

ما در حال حاضر در یک مقطع مهم از تاریخ قرار گرفته ایم. دنیای گوشی های هوشمند دیگر به مانند 10 سال قبل شاهد نو آوری و انقلاب نیست. سونی و بسیاری از کمپانی های دیگر خود را کم و بیش درگیر گجت های قابل حمل کرده اند اما ما به این راضی نخواهیم شد و در فکر یک انقلاب جدید هستیم. انقلابی که پیش از این نیز از سونی دیده بودیم.

همه ما میدانیم که CD بزرگترین ابزار در تجارت موسیقی بود اما حالا در تجارت امروز زیر سایه ابزارهای جدید قرار گرفته است. سخت است که در آینده گوشی های هوشمند با همین شکل و صفحه نمایش و باتری به کار خود ادامه دهند. سونی به طور مداوم در حال کار بر روی جانشین گوشی های هوشمند است. این که چه تکنولوژی یا ابزاری در آینده نزدیک یا دور جای گوشی های موبایل را در دستان ما خواهد گرفت.

شاید سونی هم اکنون در دنیای گوشی های هوشمند سهم اندکی از بازار را در اختیار داشته باشد، اما اهمیت سونی در بازار قابل انکار نیست. سونی در اندیشه آن است که در تجارت گوشی های هوشمند یک انقلاب جدید برپا کند. انقلابی که هنوز از نتایج آن هیچ کسی خبر ندارد اما از سونی با چنین سابقه ای که پیش از این نیز اینگونه انقلاب ها را از او دیده ایم هیچ چیزی بعید نیست. نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع: