سونی موبایل در سال های نه چندان دور، زمانی که به تازگی از اریکسون جدا شده بود با معرفی و عرضه گوشی های اکسپریا طراحی نوین را در گوشی های هوشمند وارد کرد. اکسپریا Z در سال 2013 با زبان طراحی امنی بالانس جای هیچگونه انتقادی را باقی نگذاشت و توانسته بود حتی نظر مخالفین سونی را هم به خود جلب کند. با این وجود در سال های اخیر عوامل زیادی باعث شد تا سونی موبایل در زمینه طراحی دیگر یکه تاز میدان نباشد و حتی انتقادات زیادی را هم از سوی مشتریان تحمل کند.

انتقاداتی که در این سال ها به گوشی های سونی از نظر طراحی وارد شده بود سبب گردید سونی موبایل از ابتدای سال 2018 زبان طراحی خود را دستخوش تغییر کند. اکسپریا XZ2 اولین گوشی هوشمند سونی با زبان طراحی جدید بود که بعد از آن چند گوشی دیگر مثل اکسپریا XZ2 Premium و اکسپریا XZ3 نیز با همان زبان طراحی رونمایی شدند.

با وجود تغییراتی که سونی موبایل در زبان طراحی خود ایجاد کرد و ایراداتی که سعی بر رفع آن داشت، هنوز طراحی جدید گوشی های سونی با اشکالاتی رو به رو است. مهمترین انتقاداتی که به طراحی جدید وارد میشود ضخامت زیاد، محل نامناسب سنسور اثر انگشت و شاید طراحی نسبتاً مخالف سلیقه روز مشتریان باشد. اشکالاتی که شاید اثرات منفی خود را بر روی فروش پرچمداران جدید سونی در ماه های آینده بگذارد.

از ژاپن خبر میرسد که مدیران سونی موبایل از تیم طراحی خود رضایت نداشته و در صدد هستند تا یک تیم جدید را جایگزین آنها کنند. هنوز این خبر به صورت قطعی به تایید نرسیده اما با توجه به بازخوردهایی که از گوشی های سونی در سال 2018 بدست آمده به نظر میرسد سونی موبایل دیگر یک فکر اساسی برای طراحی گوشی های خود خواهد کرد. اگر تیم طراحی گوشی های اکسپریا تغییر کند ممکن است در پرچمدار دوم سال 2019 اولین دستپخت تیم جدید رونمایی شود. چرا که بعید است در این مدت کم تا نمایشگاه MWC محصولی با طراحی جدید توسط سونی ساخته شود. به هر حال باید منتظر باشیم تا اصل این خبر توسط منابع معتبر تایید شود.

منبع: