در دو شب گذشته، ما شاهد انتشار دو آپدیت عجیب برای فبلت های اکسپریا C4 و اکسپریا C5 Ultra بودیم. سونی در حالی که پیش از این اعلام کرده بود، فبلت های اکسپریا C4 و اکسپریا C5 Ultra مستقیما از اندروید 5.0 به اندروید 6.0 ارتقا پیدا میکنند، ناگهان به روزرسانی اندروید 5.1 را برای این دو فبلت ارائه کرد.

این آپدیت تا حدی موجب غافلگیری کاربران این دو فبلت شده بود که اصلا انتظار دریافت چنین نسخه ای را نداشتند. در مقابل این غافلگیری برخی کاربران نگران این بودند که سونی ممکن است با انتشار این آپدیت، از تصمیم خود برای ارائه آپدیت اندروید 6.0 برای فبلت های خود منصرف شود.

سونی پیش از این نیز سابقه تغییر برنامه های خود را داشته و به همین خاطر نگرانی برخی کاربران در این مورد به حق است. اما سونی ضمن تایید انتشار آپدیت اندروید 5.1 در وبسایت رسمی خود، خیال کاربران فبلت های اکسپریا C5 Ultra و اکسپریا C4 را راحت میکند که به روزرسانی اندروید 6.0 برای آنان همچنان پابرجاست.

6.0c5

6.0c4

سونی در صفحه پشتیبانی مربوط به این دو دستگاه، نسخه فعلی را اندروید 5.1 و نسخه آینده را اندروید 6.0 مارشمالو اعلام کرده است. البته ما پس از به روزرسانی این صفحه کنجکاو شدیم و نگاهی به صفحه پشتیبانی دیگر گوشی های 2015 انداختیم اما هیچکدام از گوشی های سال 2015 که با نسخه پیشفرض اندروید 5.0.2 عرضه شدند، برنامه ای برای دریافت اندروید 5.1 ندارند و همچنان نسخه آینده آنها اندروید 6.0 اعلام شده است.

اینکه چرا سونی برای این دو فبلت و آن هم به صورت ناگهانی و بر خلاف برنامه قبلی خود آپدیت اندروید 5.1 را ارائه کرده جای سوال است. البته قابل حدس بود که این دو فبلت بر اساس برنامه احتمالی سونی، در ردیف آخر دریافت به روزرسانی مارشمالو قرار داشتند و شاید سونی به علت طولانی شدن روند به روزرسانی اندروید 6.0 برای این دو فبلت، اندروید 5.1 را تا آن روز به کاربران خود هدیه داده باشد.