xperia-logo
گویا شوخی شوخی همه چیز دارد جدی میشود و رنگ و بویِ واقعیت به خود میگیرد! اگر با ما همراه بوده باشید، دیروز طی خبری اعلام کردیم که یکی از گوشی هایی که پیش از این اسم هایِ رمزش لو رفته بود (F3311)، قرار است اکسپریا E5 نام بگیرد. با توجه به پیشینه نامگذاری گوشی هایِ سونی بر اساس سالی که به تولید میرسند، در آن خبر قید کردیم که تقریباً چنین کاری از سونی بعید است که در نیمه هایِ سال 2016 در اسم یکی از گوشی هایِ خود از شماره 5 استفاده کند.

اما اینطور که معلوم است سونی باز هم از سنت های قبلی پیروی نکرده و قصد شگفت زده کردن ما را دارد. اکسپریا E5 سونی با یک طراحی جدید قرار است پا به میدان بگذارد. پیش از این صبحت هایی درباره مشخصات احتمالی این گوشی هوشمند کردیم و گفتیم سخت افزار درز پیدا کرده برایِ این گوشی هوشمند آن را در میان پایین رده هایِ بازار قرار میدهد.

حال امروز صفحه اختصاصی سونی موبایل در اینستاگرام عکسی را منتشر کرده است که در واقع اولین تصویر تقریباً رسمی از جدیدترین پایین رده سونی میباشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده خواهید کرد، ما با یک گوشی با طراحی کاملاً متفاوت با سری هایِ قبلی گوشی هایِ اکسپریا مواجه هستیم.

Xperia E5 2

در تصویر منتشر شده، اولین چیزی که شاید ذهن ها را به خود مشغول کند، جای گیری دکمه هایِ کم و زیاد کردن صدا و طراحی جدید دکمه پاور دستگاه است! همانطور که میدانید، تقریباً تمامی گوشی هایِ سونی مجهز به دکمه کم و زیاد کردن صدا در پایین ترین قسمت سمت راست دستگاه هستند، اما در این تصویر به خوبی مشاهده میشود که این دکمه ها در بالاترین قسمت سمت راست قرار گرفته اند.

موضوع بعدی مربوط به دکمه پاور دستگاه میباشد، که از سال 2013 تا به امروز نمونه آن را ندیده بودیم. سونی در سری ایکس خود از دکمه ای شبیه به سری Z برایِ اکسپریا XA استفاده کرده است و برایِ دو گوشی اکسپریا X و اکسپریا X Performance چون مجهز به سنسور اثر انگشت هستند، از دکمه پاوری مشابه با سری Z5 بهره گرفته است. اما طراحی این دکمه پاور که بیشتر شبیه مدل های ما قبل سال 2012 بوده بسیار برایِ ما عجیب است.

سونی در کنار این عکس توضیح میدهد که اکسپریا E5 محصولی است که بسیار بی سر و صدا معرفی خواهد شد و یک گوشی با طراحی هوشمندانه و بسیار چشمگیر خواهد بود. این کلمات مبین این هستند که احتمالاً با یک گوشی تقریباً متفاوت با سایر سری هایِ سونی مواجه خواهیم بود؛ اما چیزی که در تصویر تا به اینجا مشخص است، حدأقل این گوشی هوشمند در بُعد طراحی نرم افزاری بسیار شبیه به سری X سونی خواهد بود.

در پایان ذکر این نکته نیز الزامی است که سونی موبایل در بیانیه رسمی خود پیرامون ادامه پیدا نکردن برخی از سری محصولاتش، تنها نام دو خانواده اکسپریا C و اکسپریا M را بیان کرده بود و هیچگاه خبری مبنی بر ادامه پیدا نکردن سری E از سویِ سونی منتشر نشده است؛ اما نحوه نامگذاری این محصول هنوز برایِ بسیاری از اصحاب رسانه، من جمله سایت تخصصی اکسپریا جایِ تعجب دارد.

بروزرسانی: سونی تنها چند دقیقه بعد از انتشار تصویر اکسپریا E5 در اینستاگرام، تصویر آن را از صفحه رسمی خود حذف کرد؛ اما تصویر جدیدی از این دستگاه منتشر شده است که نمایِ کامل آن را به خوبی نشان میدهد.

wp-1464081475481