سونی موبایل عزیز، بهانه بس است، خودت را گول نزن …

119
۲۰,۱۸۱


اینجا اکسپریان است. سایت علاقه مندان و طرفداران سونی موبایل در ایران. محیطی صمیمی که سال ها برای سونی و گوشی های هوشمند آن یعنی اکسپریا فعالیت دارد. 7 سال قبل وقتی اکسپریان راه اندازی شد، سونی موبایل جایگاه بسیار خوبی در ایران داشت و بخش عمده ای از بازار را در اختیار خود قرار داده بود. اما امروز نه تنها این بازار را در کشور ما از دست داده، بلکه به کلی از خاورمیانه خارج شده است.

آخرین گزارش مالی سونی که دو روز قبل منتشر شد، بدترین وضعیت سونی موبایل طی یک دهه گذشته را نشان میدهد. فروش تنها 1.6 میلیون گوشی موبایل در طی سه ماه آماری فاجعه بار از سونی است که جای هیچگونه توجیهی ندارد. این آمار آنقدر کم است که به زبان آوردن آن حس کودکی را به دست میدهد که در امتحان نهایی خود نمره تجدید آورده و روی اعلام کردن آن را پیش دوستان و خانواده خود ندارد. شاید بسیاری از شرکت ها این میزان فروش را تنها برای یک مدل از گوشی های خود، آن هم در عرض چند روز بدست بیاورند اما سونی طی سه ماهه برای تمامی محصولات خود به این رقم رسیده است.

کالبدشکافی علل ناکامی سونی موبایل در از دست دادن بازار گوشی های هوشمند، بحث بسیار وسیعی است که ما امروز اصلا قصد پرداختن به آن را نداریم. البته در آینده ای نزدیک در مقالاتی مفصل این موضوع را بررسی خواهیم کرد اما امروز خطاب ما به سونی و تصمیمات عجیب او است. چند روز قبل خبر حذف قابلیت تم از گوشی اکسپریا XZ3 را شنیدیم. این اقدام نمونه ای از تصمیمات عجیب سونی است که چندین مورد از آن را در سال های اخیر مشاهده کردیم. شاید حذف این قابلیت را بتوان هضم کرد اما توجیه سونی برای چنین کاری را به هیچ وجه خیر! در واقع بهانه سونی برای حذف این قابلیت از گوشی های خود مضحکانه ترین دلیل ممکن برای یک تصمیم بود که میتوان گرفت…

سونی علت حذف این قابلیت را عدم استقبال از آن اعلام کرد!!! اما نمیگوید چرا با عدم استقبال رو به رو شد. موتور تم در گوشی های سونی از اندروید 4.3 به رابط کاربری اکسپریا اضافه شد و در آن زمان با استقبال بی نظیر مشتریان مواجه شد. چرا که این موتور دگرگونی قابل توجهی را در رابط کاربری ایجاد میکرد. از اندروید لالی پاپ دامنه اختیارات تم ها کم شد و هر چه به جلوتر قدم برداشتیم، تم ها تنبل تر و بی عرضه تر شدند. تا جایی که در اندروید 8.0 تم ها به جز تغییر تصویر پس زمینه و لاک اسکرین یا ساعت و آیکون ها دیگر وظیفه ای بر عهده نداشتند! خب طبیعی است که وقتی تم ها را از اصالت خود دور کنید، مشتریان هم از آنها دور شوند. درست مثل این که یک رستوران، تمام غذاهای متنوع را از منوی غذایی خود حذف کند و بعد از اینکه با کاهش مشتری همراه شد، رستوران خود را ببندد. اینجا مدیر رستوران نمیتواند کمبود مشتری را برای تعطیلی رستوران خود بهانه کند! چرا که این رستوران به حرکت احمقانه خود باخته است…

سونی سال ها بر روی سیاست هایی اصرار داشت که حالا هیچ توجهی به آن ندارد. اگر مخالف کم کردن حاشیه صفحه نمایش است چرا سال 2018 به سراغ آن رفت؟ اگر موافق بود چرا زودتر این کار را انجام نداد؟ اگر به دوربین دوگانه اعتقاد دارد چرا تا کنون این کار را انجام نداده و قصد دارد از سال آینده به سراغ آن برود؟ اگر اگر اگر و هزاران اگر دیگر که میتوانست زودتر آن را انجام دهد تا مشتریان خود را از دست ندهد. سونی میتوانست گوشی های اکسپریا را با همان اصالتی که داشتند جلو ببرد نه اینکه رفته رفته سرویس های اختصاصی خود را تعطیل کرده و بعد از اینکه مشتریان خود را از دست داد، به فکر تغییرات اساسی بیوفتد.

سیاست های سونی در سال های اخیر چیزی جز شکست را نشان نمیدهد. چهار سال قبل سونی با 40 میلیون فروش یک واحد ضررده بود. سپس تصمیم گرفت تا با کاهش فروش به سودآوری برسد و حالا با فروش 7 میلیون دستگاه در سال باز هم همان ضرر را متحمل میشود. اگر قرار به ضرر باشد ضرر با فروش 40 میلیونی بهتر از ضرر با فروش 7 میلیونی است! چون در آن صورت صدها و شاید هزاران نفر در اثر تعطیلی نمایندگی های سونی بیکار نبودند و گوشی های سونی از نام و یاد مردم بسیاری از کشورها بیرون نمیرفت.

سونی با بهانه های مضحک برای اقدامات خود، خودش را گول زد نه مشتریانش را. سونی عزیز، دیگر وقت آن رسیده به خود بیایی و سعی در گول زدن مشتریان نداشته باشی. تو با این کارها خودت را گول میزنی…

119 دیدگاه ها

 1. من داشتم اکثر کامنتای دوستان میخوندم ببینید رفقا من چندین سال تو کار تعمیر موبایلم و هر برندی ک فکرشو بکنید دیدم و تعمیر کردم و کار کردم هر برند و هر مدل گوشی اون برند یکسری خوبی و معایب داره مشکل ما مردم ایران اینه که هر چی و هر برندی ک من ازش خوشم میاد حالا چ موبایل چ هرچیز دیگه بهترین دنیاست و بقیه بدن! هر شرکتی هر کاری میکنه ب نفع خودشه مثلا این دوربین ۴۸ مگاپیکسلی سونی ک چند وقت پیش رونمایی کرد رو هواوی رو گوشیش زد حاجی واسه سونی مهم نیس ک کی چی میخره اگر حتی هواوی بخره باز لنزش فروش رفته اگر یکم ب سلیقه ام احترام بذاریم هر برندی تو نوبه خودش خوبه وسلام!

  پاسخ

 2. فکر کنم این داغ ترین و هیجانی ترین مطلب سایت در یکی دو سال گذشته بود.
  جناب معراجی ۵ ساله با شما و گوشیهای سونی همراهم، همیشه مرجع معتبر اخبار و اطلاعات سونی بودین و پشت ما هوادارا به شما گرم بود، ولی احساس میکنم شما با این مطلب،
  “آخرین تیر رو به تابوت سونی موبایل ( البته تو ایران) زدین”

  پاسخ

 3. حرف دل تمام طرفدارن سونیو زدی هادی جان. من ده ساله سونی دستمه و سراغ گوشی دیگ نرفتم. سونی و طرفداراش خیلی خاصن هیچ برند دیگه ایی پیدا نمیکنی که سایتی مثل سایت اکسپرین داشته باشه و اعضاش صمیمی مثل دوست باشن، چندین بار برام پیش اومده که گوشیم دچار مشکل شده نرم افزار کارا نتونستن مشکلمو حل کنن ولی اعضای این سایت مشکلمو حل کردن.

  پاسخ

 4. متأسفم برای خودم و این سایت که این افکار رو داشتند و من نمیدونستم.
  کامنت گذار نیستم و اصلا واسم کامنت اهمیت نداره و فقط مطالب رو میخونم، اما این اندازه عدم آگاهی و همچین ادبیات غیر حرفه ای واقعا هیچکجا ندیده بودم.
  خدارو شکر که سونی به صورت کامل جواب تمام این اگرها رو قبلا در مصاحبه ها داده و در یوتیوب موجوده و باز این چیزا رو میشنویم. (درباره صفحه نمایش یا دوربین و …)
  و البته (قصد جسارت به شخصی رو ندارم) آدم واقعا ناراحت میشه وقتی یه سری حرفا میشنوه که گویی گوش دراز یا دم بلند داریم!!!!
  وقتی قیمتها بالا رفت دست اکثریت از خرید گوشیهای پرچمدار “برند” مثل سامسونگ یا اپل یا سونی و … کوتاه شد و کثیر مردم رفتن سراغ گوشیهای چینی و توجیه همه اونها اینه که چینیه بهتره ولی روش نمیشه بگه پول نداشتم مثلا اپل بخرم.همه اجناس همین اوضاع رو داره.
  جواب سؤالاتتون رو سونی خیلی وقت قبل داده، پس لطفا برای تأثیرگذاری بیشتر متنتون، اشتباه به مردم نگید. و گفته که به فلان دلیل فعلا ما ازیک دوربین استفاده میکنیم و بعدا تا چهار دوربین میتونیم استفاده کنیم.
  سونی خودش یه شرکته که در اینترنت و مطبوعات جهان به عنوان غول ژاپنی اسم برده میشه و خودش سهمی در پیشرفت تکنولوژی داره ، پس هیچوقت همچین شرکتی در گرفتن تصمیم ناتوان نیست.
  فعلا این وضیت برای کشور ما پیش اومده و همچنین سونی هم قبلا خروجش رو از بازار ما (و آفریقا اگر اشتباه نکنم ) اعلام کرده بود.

  پاسخ

  rad007 گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۱:۲۳

  اونی که اومده اینجا از گوشی های چینی دم میزنه و خیلی جانب به حق به درد نخور های چینی را بهتر از گوشی های بی نظیر سونی میدانه در جوابش بهتره بگم شما همان عده ای هستید که میرید ۲۵۰ میلیون تومان همین الان پول میدید ماشین چینی… دیگه کار از کار گذشته و نمیشه برای شما ها کاری انجام داد و حد نهایت سلیقه شما همینه که می‌بینیم و کاریش نمیشه کرد…
  تنها دلیل فروش برندهای به درد نخور چینی که اینجا بعضی ها سنگشان را به سینه می‌زنند تبلیغات دروغین و شبیه سازی و کپی برداری روی کاغذ هست نه در عمل و متاسفانه چند نفر که آمدن اینجا و دم از نمایندگی هواوی و غیره می زنند فکر می کنند نهایت کیفیت دنیا در همین برندهای بونجول چینی نهفته است و البته درکشان هم میکنم.. تنها دلیل عدم فروش گوشی های سونی نبود آنها در بازار های دنیا هست والسلام وگرنه از لحاظ فنی صفحه نمایش LCD سونی بهتر از OLED دیگران است و دوربین تک گانه سونی بهتر از دوربین چند گانه بقیه است… پس اینجا نیایید بگید سونی دیدم اینطور بود قسم می خورم تنها گوشی از سونی که شما از نزدیک دیدید که البته اگه اونم دیده باشید اکسپریا زد یا زدوان شش هفت سال قبل است پس ادعا نکنید
  ولی من دهها و صد ها گوشی چند میلیون بونجولاوی یا هواوی را دیدم که به علت هارد سوخته یا برد سوخته صاحبش ۳ میلیون تومان را ۵۰ هزار تومان فروخته به اوراقی

  پاسخ

  Wolf a گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۲۶

  دوست من ، دیگه پیاز داغش رو زیاد نکن.
  اقوام و دوستان من که هوآوی دارن ، همشون هشتشون گرو نهشونه. ماشینشونم ۱۰ میلیون بیشتر نمیارزه.
  اگر کسی ۲۵۰ میلیون پول ماشین داشته ، واسه خرید یه گوشی موبایل عالی نمونده.
  سونی یه غول تکنولوژی ژاپنی هست و تمام دنیا هم میدونن و من و حتی پدرم که ۷۰ سالشه و کارش قبلا تجارت بوده(خارج از کشور) ، اینو میدونه و سونی رو برتر میدونه و میگه کسی رقیب سونی در کیفیت نبود و نیست. ولی OLED کنتراست بهتری نسبت به LCD داره. اگر در باره این صفحات توضیح بیشتر بخوای در اینترنت هست. همچنین منم ارشد الکتروسرامیکم و دارم روی سلول خورشیدی نسل جدید کار میکنم.(قبلش میخواستم روی oled کار کنم که لغو شد).
  تشکر.

  پاسخ

  دکتر کالاهان گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۴۷

  جناب Wolf a
  لینک پایین رو ببین
  سونی اگر بخواد توی بازار بمونه باید به خیلی از عقایدش پشت بکنه
  مثلاً مردم گوشی دولبه اج رو دوست دارند
  حالا اینکه دولبه اج از نگاه سونی غیرکاربردیه و باعث پایین آمدن مقاومت گوشی در برابر ضربه میشه
  دلایل خوبی برای ضرر زدن به فروش بخش اکسپریا نیست
  سونی باید مثل ساکسونگ گوشیو بَزَک بکنه و فقط به فکر فروش بالای خودش باشه

  پاسخ

  apkmilad گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۴:۱۱

  چی میگین شماها داره میگه فروش جهانی
  چه ربطی به گرونی بازار ایران داره
  سونی از گوشی z به بعد دوربیناش رشد نکرد.
  وقتی میگم رشد یعنی چیزی که به چشم بیاد چیزی که همه رو انگشت به دهن کنه
  مث آیپد های جدید
  ولی احمقانه پیش رفت
  خودشم اعتراف کرده ها اینا ول کن نیستن والا

  پاسخ

  دکتر کالاهان گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۴۰

  جناب Wolf a
  http://xperian.ir/%da%a9%d8%a7%d8%b2%d9%88-%d9%87%db%8c%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%8c-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84-%d8%b3%d9%88%d9%86%db%8c-%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d8%aa%db%8c%d8%ba-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%82/

  پاسخ

  Wolf a گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۳:۲۸

  متوجه نشدم؟!!!!!!
  من چی میگم ، شما چی میگی؟
  لطف کن اول کامنت منو بخون و ببین اصلا به کی جواب دادم(با مدیریت سایت بودم) و دوم اینکه اصلا حرفم چی بوده!!!
  من دارم میگم جناب فلانی چرا اشتباه به خورد مردم میدی(گفتم اون اگرها که در متن گذاشته شده ، جوابشون قبلا توسط سونی داده شده). شما میای چیزی که از چندین ساله همه دنیا میدونن و حالا تازه شما خبر دار شدی رو به من میگی؟ ضرردهی سونی به نظرت مال امساله؟ فکر میکنی مربوط به بخش موبایله؟ خسته نباشی شما.
  ضمنا من خیلی از این مردمی که میگی میشناسم که حالشون از لبه اج بهم میخوره و سونی هم ندارند.
  ضمن اینکه چیزی که طراحی بد داره جایزه طراحی نمیگیره.

  پاسخ

 5. مشکل بعضی از شما این هست که سوای بحث فرعیِ موبایل،هنوز کشور ژاپن و فرهنگشون رو( مخصوصا فرهنگ صنعتیشون منظورمه) نشناختین.
  اون دوستی که میگه سامسونگ مردم رو گول نزده،بیاد اینجا علمی توضیح بده که گوشی a9 سامسونگ به چه علت به ۴ تا دوربین نیاز داره؟!!
  یعنی گوشی های تک لنز و نهایتا دو لنز،نمیتونن وظیفه ی عکاسی رو بخوبی انجام بدن تا اینکه سامسونگ کشف کنه که مشکل از تعداد کم لنز هست؟؟؟!!!
  تحقیقاتتون رو در مورد صنعت ژاپن بیشتر و بیشتر کنید تا دیگه به خودتون اجازه ندید که انتظار داشته باشین محصولات ژاپن در هر زمینه ایی،بخواد بخاطر فروش بیشتر،از روانشناسیه فریب استفاده کنه.
  برید نسلهای میتسوبیشی لنسر اوولوشن رو دنبال کنید و مشخصات فنی و چهره ی ظاهریشون رو ببنید.برید هایابوسای سوزوکی سیکلت رو ببینید.برید کاوازاکی H2 رو ببینید.برید نیسان جی تی آر رو از لحظه ی تولدش توسط نیسان z350 دنبال کنید که الان حاصلش شده لقب گودزیلا.
  بعد میفهمید که لنسر چطور با این قیافه ی نه چندان خشن،فقط با موتور ۲۰۰۰ سی سی( البته توربو) با ابر سوپراسپرتها داره رقابت میکنه.در صورتی که دیگر کمپانیها فقط جهت فریب روانشناسی از طریق چهره ی خشن خودروهاشون،دارن مردم دنیا رو فریب میدن.
  نه عزیزان،ژاپنی ها دسترنجشون و تولیدشون،معرّف و مبلّغ محصولشون هست و نه خودنمایی و تبلیغ بی خود از محصولشون.

  پاسخ

  triluminos گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۸:۰۸

  ای کاش سونی، مدیرانی که مثل شما فکر میکنند رو اخراج میکرد. نوکیا هم دوره شکستش، تعصب بیش از حد مدیراش روی سیمین بود. دوربین ۴ تایی به درد میخوره یا نه، اینو خود مشتری تصمیم میگیره

  پاسخ

  Milad leopard گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۹:۵۰

  دوست عزیز فرمایشتون درست و عقیدتون محترم،اولا موبایل اتومبیل نیست که مثال اتومبیل زدین.بعدشم،میشه بگین این کیفیت سونی چرا همیشه درباره موبایل درست عملی نمیشه؟زمانی که حداقل همه ی برندها از ips و ال ای دی استفاده میکردن توی z و z1 از پنل tft استفاده کرد که اتفاقا بدبختی سونی از همون جا شروع شد کار به اینجا ختم نشد حتی از سری زد تا زد ۲ هر مدل رو توی دو نسخه ۳g و ۴g میزد که همین خودش باعث تعجب خیلیا شد.چرا از پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ استفاده کرد که باعث شد اون همه مشکلات توی زد۳ پلاس بیچاره بوجود بیاد.حتی مشکل جک هدفون زد ۵ و زد ۵ پرمیوم رو به حال خودش رها کرد.توی سری xa اغلب کنار صفحه هاشون درست کار نمی کنه این مشکلو اغلب همه دارن،مشکلی که توی صفحه نمایش xz1 وجود داشت که اتفاقا همین چند وقت پیش توی همین سایت راجبش صحبت شد رو یادتون رفته؟

  پاسخ

  rad007 گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۱:۳۱

  اون مشکلاتی که گفتید سامسونگ و اپل ده برابرش را دارند برید تحقیق کنید تا بدانید
  بارها اس ۸ پلاس یا نوت ۸ پلاس آکبند را دیدم که انواع مشکلات را در صفحه نمایش داشتن… انواع مشکلات بزرگ که همین الان راجب پرچمداران اپل و سامسونگ توی فروم های بزرگ دنیا راجبش بحث میشه

  پاسخ

  Milad leopard گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۴:۵۶

  ولله قسم میخورم که هم اس ۸ و اس ۸ پلاس و هم نوت ۸ داریم توی خونه،هیچ کدومشون چنین مشکلاتی ندارن.صفحه عالی،دوربین عالی،کیفیت عالی،سرعتشون عالیه.حرف ندارن.تعجب می کنم وقتی میبینم یا میشنوم که میگین سامسونگ و اپل ده برابر سونی درگیر مشکلات هستن.من خیلی واضح توضیح دادم به دوستان،مثال هم زدم.گفتم چرا نوکیا x6 که یک میانرده لوکس هست از لحاظ نرم افزاری بسیار بالاتر از پرچمدار ۲۰۱۸ سونی باید باشه؟تازه من نوکیا رو مثال زدم نه سامسونگ یا اپل!!هر وقت بحث سخت افزار شد دوستان گفتن که سونی داره هزینه تمام شده گوشیهاشو پایین میاره هر چند که در عمل قیمت گوشیهاش با بقیه فرقی نداره و بعضا از همرده های خودش گرونتر هم هست.خوب حالا به من بگین چرا از لحاظ نرم افزاری انقدر فاجعست دوربینهای سونی؟نکنه از لحاظ نرم افزاری هم توی قیمت تمام شده گوشیهاش تاثیر میزاره؟توی ۲ سال گذشته هر وقت پرچمدار زد سونی همش راجب این توییت میزاشت که xz1 از لحاظ قدرت صدا ۲۰% قوی تر از xz هست یا اینکه xz2 از لحاظ قدرت صدا ۳۰% قوی تر از xz1 هست و …..بگذریم آقا بگذریم

  pars71 گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۵:۰۸

  توی سونی هم فکر میکنند از همه برترند و همین عقیده ی امثال شما رو دارند که به گل نشستند و داره مثل VAIO بخش موبایلش هم تخته میشه به این روز افتاده . . .
  ژاپن ژاپن گفتن نشد برتری ! مگه اون زمان که نوکیا برترین دنیا بود ، کشور فنلاند کجای فناوری دنیا بود ؟
  یا ماشین ها و محصولات کره ای نمونه ی دیگش و از این دست مثال ها هست …
  چین هر چی بوده یا نبوده الان یکی از برترین و پیشرفته ترین کشور های دنیاست حالا شما هی بگو ۵۰ سال پیش ژاپن چی چی بود . در ضمن اینکه مزدا و تویوتا و نیسان و … رو با سونی موبایل بسنجی کاملا قیاس بچه گانه و بی ربطیه و دخلی به هم ندارند که بگیم چون تویوتا خوبه سونی موبایل هم خوبه ! سونی موبایل یک شرکت عقب مونده از دنیای رقابت جهانی موبایله چه شما خوشت بیاد چه نیاد تبدیل به بازنده شده و پافشاری روی همین چیز ها داره وضعش رو بدتر میکنه و تا زمانی که افکاری شبیه شما داشته باشه دیر نیست که یا بخش موبایلش جمع بشه یا Xperia رو بفروشه مگر اینکه تغییر رویه بده و اعضای تصمیم گیرنده و بخش موبایل رو تغییر بده …

  پاسخ

  meranpoorjam گفته:
  ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۸:۳۴

  ببخشید میدونم ربطی نداره اما حالا که بحثش شد
  میتسوبیشی لنسر عرضش تو اروپا و امریکا متوقف شد -میتسوبیشی برای جلو گیری از افت فروش تمامی مدل های جدید رو بصورت کراس اور(شاسی بلند)که دارای محبوبیته عرضه میکنه و گزینه هیبریدی برای تمامی مدل ها عرضه میشه-در ضمن به هولدینگ رنو نیسان پیوست
  یه مثال خوب از سازگاری با بازار تقاضا

  پاسخ

 6. در پاسخ به عرایض دوست عزیزمون جناب
  “میثم کیانی”
  درسته سونی مثل سامسونگ مشتری رو گول نزده
  و تکنولوژی های ناقص رو با عجله وارد گوشیاش نکرده،
  مانند _حسگر اثر انگشت ناقص و غیر ایمین
  مانند_سیستم تشخیص چهره که با یه عکس ساده فریب میخوره
  مانند_دوربین دوگانه ی پوشالی
  اما در نتیجه میبینیم که چه این فناوری ها
  ناقص و ناکارامد بوده باشند و چه کامل، بودنشان بسیار بیشتر از نبودنشان با چاشنی هیاهو و تبلیغات آب و تابدار ساکسونگ
  موجب فروش بالا و جذب مشتری عام شده
  سونی باید متوجه باشه که
  “اکثر مشتریان کنونی ساکسونگ مردم عوام، ظاهر بین هستند که تخصصی ندارند ”
  نادیده گرفتن خواسته های این گروه اکثریت
  میشه عاقبت الان سونی با فروش ۱میلیون و ۴ هزار گوشی در ۳ ماه

  پاسخ

  جبار برگشته گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۲:۳۰

  تصحیح میکنم ۱ میلیون و چهارصد هزار
  که البته درستش ۶۰۰ هزار هست

  پاسخ

  pars71 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۲:۳۵

  من نمیدونم چرا بعضی ها اینجا فکر میکنند سامسونگ این و اون رو گول میزنه یا تکنولوژی فلانه ! حاجی میزان حق اختراعات سامسونگ رو ببین و رده بندیش رو ببین و فناوری های گوشی هاش رو ببین بعد بگید فلان و بهمان. یعنی همه ی دنیا گول میخورن ولی چند نفری امثال شما اخر تکفر و تعقل هستند!
  با کوبیدن این شرکت و اون شرکت هیچی به سونی نمیرسه و امثال و شبیه همین رویه هم باعث شده سونی موبایل الان به این روز افتاده
  پرچمدار الان سونی رو کنار پرچمدار سامسونگ بذاری مثل اینه که رنو۵ رو کنار رنو کولئوس بذاری ! بعد از سامسونگ ایراد میگیرند

  پاسخ

  جبار برگشته گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۳۳

  میزان حق اختراعات؟؟!!
  فناوری گوشی هاش؟؟؟!!!
  از چی حرف میزنی شما؟
  میشه این میزان حق اختراعات رو توی جدیدترین جالاکسی برای ما بشماری؟!
  فقط ۵ تاشو
  پتنت ثبت کردن روی کاغذ مثل کشیدن نقاشیه، باید دید چندتاش، کاربردیه و در دنیای واقعی به مرحله ی تولید میرسه
  مثلاً سانسونگ دو ساله داره روی حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر کار میکنه هنوزم توی مرحله ی آزمون و خطاست پتنتشم ۵ با طی ۳ سال گذشته ثبت شده به استناد گفته های سایت phenomena
  اما یه شرکت بی ادعای دیگه میاد خیلی زودتر و کاملتر عملیش میکنه، سانسونگم میره از علمش بهره میگیره
  فناوری سانسونگ در حد فناوریه ایران خودرو دیزله
  هنوز توی پیچ اول فناوری ساخت باتری استاندارد مونده
  موراتا و دیگران براش میسازن
  برای اینکه وجهه اش از این بیشتر رنگی نشه بهش اذعان نمیکنه
  سونی رنو ۵!!!!!!؟؟
  مقایسه ی پرچمدار سانسونگ با سونی از نگاه یک کودک برخاسته از مکتب جومونج(گ) بایدم این باشه

  پاسخ

  جبار برگشته گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۳۴

  “۵ بار طی ۳ سال”

  جبار برگشته گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۳۶

  “به استناد گفته های سایت phoneArena”

  Milad leopard گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۳۹

  ایول.منم موافقم.تعریف و تمجید و تعصب الکی نتیجش میشه همین افکار بیخودی.من با گوشی های سامسونگ کار کردم.واقعا عالیه.نه تنها سامسونگ،بلکه اپل و نوکیا و هوواوی هم بسیار خوبن

  پاسخ

  پدربزرگه شیکیچی گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۶:۳۳

  موافقم با حرفت
  کاملاً درسته

  میثم کیانی گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۸:۱۴

  در پاسخ به دوستون pars71 عزیزم زیاد سخت نیست پرچم دار جدید سونی و سامسونگ را کنار هم ببینی برو you tube بزن xz3 ویدیو های بررسی با s9+ را ببین تا بفهمی کدوم سره بعد می فهمی من و آقا جبار چی میگیم

  پاسخ

  rad007 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۰۴

  ساکسونگ…….. حخخخخخخخخخخخخخ درود بر تو

  پاسخ

 7. سلام من ۸ سال سونی فروختم به عنوان یه فروشنده گوشی سونی با مسئولین سونی موبایل بارها دیدار داشتم از سال ۲۰۱۴ به بعد سونی دچار خود شیفتگی شد به نظرات مشتریان اهمییت نمیداد وخود را برند لاکچری وخاص جلوه میداد و میگفت برای مشتریان خاص گوشی تولید میکنه قیمت یک میان رده مانند ایکس را درحد یک پرچمدار قرار داد و به رقیبان خود اهمیت نمیداد و بازار رو واگذار کرد چند سال پیش جمله ای که از این سامورایها شنیدم قلبم به درد اومد این بود ما برای شما تولید نمی کنیم هدف اصلی مت امریکا و اروپاست الان میبینم که اسیا و افریقا حذف شد انتظار دارد سالانه چند ملیون گوشی بفروشد فقط میتونم بگم سونی ای ققنوس دوباره از خاکستر برخیز

  پاسخ

  pars71 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۲:۳۸

  اره امریکا که به گوشی های سونی نگاه هم نمیکنند و جایگاه اول و دومش رو سامسونگ و اپل داره . حق سونی بیش از این نیست و حالا میتونه بره گوشی هاش رو به همون امریکا و اروپا بفروشه که بهش نگاه هم نمیکنند و پشیزی ارزش قائل نیستند

  پاسخ

  rad007 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۰۶

  آمریکای روباه صفت چه سونی بخره چه نخره مهم نیست کسی که بارش هست میفهمه سونی چقدر بهتره… مگه ملاک یک جنس خوب خرید آن جنس از طرف مردم آمریکا هست که اتفاقا شما و ما را آدم هم حساب نمی کنند که البته خودشان از حیوان هم کمتر هستند

  پاسخ

 8. تا کی باید با گوشی C4 dual بسازم؟
  هر چند تا امروز بعد از ۴ سال حتی یکبار هنگ نکرد. در نظر داشتم XZ2 بخرم که پول ملی شد پشگل ملی، گفتم XA2 Ultra میخرم که سونی جمع کرد رفت.
  حالا من موندم و هوآوی متقلب و شیاعومی بنجل ساز و سامسونگ انفجاری البغدادی و جیب خالی

  فقط دلم خوشه، چون مطمینم که همین گوشی سونی میانرده ۴ سال پیش که دستم دارم آخ نمیگه

  پاسخ

  Reza-si30 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۶:۱۰

  کاری به هواوی و سامسونگ ندارم ولی معلومه تا حالا از یک کیلومتری گوشی های شیائومی رد نشدی و باهاشون کار نکردی که بهش میگی بنجل ساز .
  من الان چند ساله کاربر این کمپانی هستم ، از گوشی هاش تا لوازم جانبیش نظیر پاوربانک و هدفون و اسپیکر و … و …. همه رو داشتم و بشدت ازشون راضی بودم و هستم و هیچ موقع تا الان کوچکترین مشکلی باهاشون نداشتم و در حال حاضر هم Mi8 دارم که به جرات یکی از کامل ترین گوشی های بازار با این برچسب قیمتی هست .
  شیائومی جزو معدود کمپانی هاییه که کیفیت بالا رو در کنار قیمت بسیار بسیار مناسب و حاشیه سود پایین ارائه میده و آمار فروشش و طرفداراش که روز به روز بیشتر میشن ، گواه این موضوعه .

  پاسخ

  Mohamadrezaei21 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۹:۴۸

  سایپا و ایران خودرو هم میزان فروششون زیادهشاید توی تعدادشاید خیلی بیشتر از خیلی از شرکت ها بفروشن ولی بنظرتون ماشینای خوبی ان؟!

  پاسخ

  pars71 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۲:۴۱

  همین سامسونگ اول دنیا ، هواوی دوم دنیا ، شیائومی چهارم دنیاست و چیزی که سونی تو خواب هم نمیبینه حتی دهم دنیا باشه پس سعی کن از روی واقعیت نظر بدی و حداقل یکبار به نمایندگی های رسمی سامسونگ و هواوی بری و با یک گوشیشون کار کنی تا بدونی چقدر ضرر کردی که فکر میکنی سونی چه اش دهن سوزیه

  پاسخ

  rad007 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۰۸

  اتفاقا تو باید یکبار هم که شده یک گوشی سونی را دستت بگیری برای اولین بار در دنیا تا بفهمی که چقدر خودت را گول زدی با به درد نخور های چینی

  پاسخ

  Reza-si30 گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۶:۲۴

  اتفاقا گوشی سونی هم داشتم ، نه یکی بلکه دو تا .
  زد وان همون اوایل که اومد خریدم ، تو یک سال و نیم مجبور شدم دو بار صفحه اش رو عوض کنم ، بعد از اینکه واسه دومین بار صفحه اشو عوض کردم ، فروختمش سامسونگ گرفتم ، بعدش که سونی زد۵ پریمیوم اومد ، رفتم زد۵ پریمیوم مشکی گرفتم که اونم بعد از شیش ماه جک هدفونش الکی الکی خراب شد ، با اینکه اصلا زیاد هم از جک هدفون استفاده نمیکردم . بعد از اون دیگه کلا سونی رو گذاشتم کنار و اومدم سمت شیائومی و خدا را شکر تا الان هرچی ازش داشتم ، آخ نگفته .
  فعلا که همین کمپانیه بدرد نخوری که شما میگی ، رتبه چهارم دنیا رو در اختیار داره و کیفیت محصولاتش به نسبت قیمتی که ارائه میده واقعا تکه و واسه همه هم ثابت شده و روز به روز هم داره به تعداد طرفداراش اضافه میشه و با این حرفها و قضاوت های سطحی و کلیشه ای هیچی از اعتبار و محبوبیتش کم نمیشه …

  pars71 گفته:
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۵:۰۰

  بنده بیش از ۱۰ تا گوشی سونی داشتم و میدونم که یکی از بنجل ترین و بیخودترین موبایل هاست ! از سونی اریکسون بگیر تا سری X رو تجربه کردم فقط بخاطر اسم سونی

 9. من تا همین ۲ روز پیش فقط و فقط از گوشیهای سونی استفاده می کردم.خیلی از مدلهاشو داشتم.تا اینکه دیگه دلمو زد از بسکه روندش در همه ی زمینه ها تکراری بود.از طراحی بگیر تا رابط کاربری و دوربین های نه چندان قوی در مقایسه با رقبا.۲ روز پیش رفتم یه نوکیا ۶٫۱ پلاس خریدم چقدر گوشیه خوبیه.طراحی عالی،رابط کاربری عالی،دوربینها عالی،امکانات عالی.هر چی بگم کم گفتم.باورم نمیشه که همین نوکیایی که تا ۲ سال هیچ خبری دیگه ازش نبود حالا داره چه گوشیهایی تولید می کنه.نمیدونم چی بگم.حیف شد سونی.من خیلی سونی رو دوست داشتم

  پاسخ

 10. واقعیت اینه که با توجه به گذشته ی سونی، نمیشه به گوشی اسفندماهش هم امیدی داشت
  اما
  از طرف دیگر با روی کار آمدن رئیس جدید و کنار گذاشتن کازو هیرای
  و مشاهد رگه های تغییر در XZ3 که سونی به شدت قبلاً در مورد تغییر اونها سرسختی نشون داده بود
  میشه امیدوار بود به گوشی اسفند ماه
  تکلیف آینده ی بخش اکسپریا، اسفند امسال کاملاً مشخص میشه

  پاسخ

 11. در علم روانشناسی اجسام تیز دارای نیروی دافعه هستند و خشونت و قدرت رو تداعی می‌کنند
  مثلاً به قیافه ی اکثر هواپیماهای جنگنده نگاه کنید
  لبه های تیز گوشی های اکسپریا به مذاق مشتریان خوش نیومد و اشتباه بود
  یکی از شرکت های کپی کار همین تیزی رو توی گوشی های نوت خودش کپی کرد اما زیرکانه و با تلفیق گردی و تیزی
  چیزی که مشهوده، اینه که دوران لبه های تیز گوشی های اکسپریا به سر آمده، حداقل مردم عوام، که اکثریت هستند این طرح رو نپسندیدند
  سونی باید توی همون XZ که میگفت از شیشه خمیده ۲٫۵D استفاده کرده هم تیزی گوشه ها رو کم میکرد(مثل X)
  هم خمیدگی لبه ها رو ۰٫۵D بیشتر میکرد مثل خمیدگیه الانِ XZ3
  کمی هم از حاشیه های بالا و پایین کم میکرد
  با توجه به انفجار نوت ۷ البغدادی بیشترین تعداد فروش و جذب مشتری رو میتونست به آسونی عاید خودش بکنه
  اما افسوس که حتی باد هم شانس براش آورد اما استفاده نکرد…

  پاسخ

 12. سونی هنوز زیر بار استفاده از لرزشگیر اپتیکال نرفته.این چه توجیهی میتونه داشته باشه؟؟
  ۱_نه چیز خیلی پیچیده ای هست
  ۲_نه روی هزینه ی تمام شده تاثیر بسزایی داره
  ۳_نه ثاییر بودنش رو کیفیت دوربین غیرقابل انکاره
  ۴_نه روی ضخامت گوشی تاثیری داره
  ۵_و نه بودن لرزشگیر دیجیتالی به تنهایی کافیه
  واقعاً فاز سونی چیه؟!

  پاسخ

 13. http://up.xperian.ir/do.php?imgf=52c5df23cecd824616cbaeeeffd35de0.jpg
  و در پایان دیدن این عکس خالی از لطف نیست
  و ما همچنان منتظر پاسخ سونی موبایل به جالاکسی سازان هستیم

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۳۷

  دمت گرم بابت مطالب ما عاشق سونی هستیم و منتظر پاسخ محکم

  پاسخ

  مامور مخصوص حاکم بزرگ گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۵:۰۶

  الان XZ3 توی ایران یافت میشه؟!

  پاسخ

 14. http://up.xperian.ir/do.php?imgf=IMG-20181102-111851-498.jpg
  اینا مشکلات پیش روی فروش سونی موبایله
  باید به گوششون رسوند

  پاسخ

  Wolfenstein گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۰۴

  http://up.xperian.ir/do.php?imgf=13314cd1a6983e1972a8e41e52fe84c5.jpg
  اینو ببینید با پاییینی مقایسه اش بکنید به عمق فاجعه پی میبرید
  http://up.xperian.ir/do.php?imgf=-20181028-171637.jpg

  پاسخ

 15. جناب مهندس معراجی عزیز
  با توجه به عکسی که چندی پیش از برنامه اکسپریا استخراج شده بود و
  (در سایت xperian.ir)
  توی اون اشاره به انتقال سنسور اثر انگشت به لبه ی گوشی های آینده شده بود
  یعنی لبه های گوشی خمیدگی نداره و وجود حاشیه برای دو طرف گوشی مثل XZ2 دو از ذهن نیست؟!
  آینده ی اکسپریا ها گویا نگران کننده تر داره میشه…

  پاسخ

 16. ای کاش مدیران بخش دوربین های بدون آینه و پلی استیشن رو بذارند تو‌‌ سونی موبایل، مطمئن باشید ژاپنی‌ها بازنده بازی موبایل نمیشن، حالا خواهیم دید، دلمان خونه از دست حرکاتش ولی XZ3 شروع راه تازه است

  پاسخ

  pars71 گفته:
  ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۵۳

  هردفعه امثال شما میگن اینفعه دیگه سونی فلانه و بهمانه هر دفعه گوشی هاش مزخرف تر از دفعه ی قبل میشه ! یکی مثل tecno الان رتبه ی بالاتری از سونی موبایل داره اینقدر که سونی طی چندین سال اخیر افتضاح کار کرده

  پاسخ

 17. اقای معراجی عزیز، خیلی عالی نوشتید، به نظرم خیلی بهتره که این مقاله رو بعنوان نامه به خود سونی موبایل ایمیل بزنید، ممنون میشم واقعا

  پاسخ

 18. یه زمانی بود دوست داشتم سونی و اریکسون جدا بشن تا موبایل با برند سونی بیاد و منتظر خریدنش بودم، اولین گوشی سونیم ion بود واقعا اذیتم کرد، اولش که یه مشکل خیلی عجیب که تو ورژن ۴٫۱ موقع استفاده از اینترنت هنگ میکرد بعدشم داغی خیلی زیادش شروع شد و هی باتری خالی میکرد و باتری خراب میکرد، نگهش داشتم تا موقع z5p اومد با چه ذوقی خریدمش ولی پردازنده مزخرفش از ورژن ۶ و ۷ خودشو نشون داد و داغ کردناش شروع شد، بعدشم جک هندزفریش از کار افتاد، یه مدت همش تو سفر بودم خیلی اهنگ گوش میدادم و این از کار افتادن جک هندزفری خیلی اذیتم کرد ، این گوشی رو خریدم چون به خیالم صفحه ۴k داره ولی هیچ برنامه ای برای اندروید برای اجرای ۴k پیدا نکردم پلایر خود گوشی هم که همش گیر میکنه خودتون میدونید چجوریه، خلاصش اینکه هیچوقت نتونستم یه ویدیو ۴k واقعی رو روی این گوشی اجرا کنم،میخوای با adb صفحه رو از ۱۰۸۰ به ۴k تغییر بدی با اینکه افزایش کیفیت تصویر رو احساس میکنی ولی گوشی شدید داغ میکنه

  پاسخ

 19. اولاً خیلی خیلی ممنون از جناب مهندس معراجی عزیز به خاطر این پست مفید و دلسوزانه
  بایستی خدمت دوستان گلم
  عرض کنم
  حس ۵+۱ اَم میگه (که همون حس ششم میشه)
  با توجه به طوفانی که سونی سال ۲۰۱۳
  با معرفیه اکسپریا Z در ژانویه ۲۰۱۳
  و سپس در ماه ژوئن با معرفی فبلت بسیار قدرتمند و کاربردیه Z اُلترا که از

  “هر نوع قلم و حتی مداد پشتیبانی میکرد ”
  و مهم تر عرضه ی زود هنگام این دو محصول انقلابی به بازار نسبت به رقبایش
  و سپس
  یعنی ۶ ماه بعد با معرفی اکسپریا Z1 با دوربین ۲۰ مگاپیکسلی اش
  به راحتی میشه استنباط کرد که
  سونی اومده تا بازی رو ببره
  اما
  با گذشت زمان این موضوع با اینکه همچنان مشهود بود، چون سونی دست به اقدامی جسورانه زده بود و اولین گوشی با صفحه نمایش ۴K رو معرفی کرده بود
  اما روز به روز نشانه های خرابکاری عمدی و کم کاری عمدی بیشتر بروز میکرد
  چون حتی همان Z5 پریمیوم هم با تاخیر چند ماهه و زمانی که دیگر از حرارت افتاده بود و با نزدیک شدنِ معرفی پرچمداران رقبا کم رنگ تر شده بود وارد بازار شد

  و تکرار مکرر همین خودزنی ها که بعداً طرفداران بهش عادت کرده بودند
  انگار
  یکی یا عده ای با نفوذ زیادشان در بخش طراحی سونی موبایل میخواستند ذهن های طرفداران این برند رو با نمایشی ساختگی از پشت پرده ی (شاید تبانی، رشوه و خیانت) منحرف کنند

  پاسخ

  Yas123 گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۲:۰۳

  داداش گل من ببخشید تو این فازا نباش. اون اکسپریا z هم که دارید میگید چرا فروش خوب بود چون تقریباً اولین پرچم‌دار بود که آسم خود سونی بعد از جدایی از اریکسون داد بیرون هنوز گوشیای داغون خودشو تولید نکرده بود من بخدا خودم اکسپریا z خریدم کابوس بود نه گوشی صحفه نمایش tft بی کیفیت دوربین بد نبود ولی بازم از بقیه گوشی ضعیفتر بود کیفیت ساخت واقعاً اشغال در مقابل بقیه گوشیا با هر چیزی رو صحفه نمایشش خط میفتاد. Z1 هم که داری میگی بازم شکست خرابکاریه بعدیش بود چرا اون موقعه دیگه همه صحفها ips شده بود سونی باز همون tft داغون بخدا بازم دوربینش خوب نبود فقد عددش زیاد شده بود.
  صحفه نمایش ۴k بله ولی هیچ فایده ای نداشت چرا جلو یه ۱۰۸۰ امولد هیچی نبود این آقای ۴k
  سونی اگه میخواست موفق باشه باید xz3 2 سال پیش تولید میکرد که بر خلاف جریان آب شنا نکنه.
  میدونید چرا ما طرفداری سونی داریم داغون میشیم چون بخدا زور داره اگه میدونستیم سونی قدرت تولید گوشی خیلی خوب نداره دلمون نمیسوخت ولی چی بگم والا

  پاسخ

  RED ROSE of NORMANDY گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۲:۴۴

  کیفیت ساخت Z آشغال بود واقعاً؟!!!!!
  الان اگه به آخرین پرچمدار صامصونگ که نوت ۹ باشه نگاه کنی یه کپی از همون اکسپریا Z هست با قامت کشیده و لبه های کمی گرد شده و حاشیه های کم بالا و پایین و دوطرف خمیده
  شما اگه دقت بکنید
  نه تنها پرچمدار همرده ی Z سامسونگ که گلکسی اس ۴بود
  بلکه
  پرچمدار سال بعدش یعنی اس ۵ هم
  یه چیزی تو مایه های تخم مرغ شانسی پلاستیکی با دوربین بیرون زده بود
  که اصلاً قابل قیاس با طراحی Z نبود
  خود طرفداران صامصونگ بیشترین انتقاد رو از طراحی پلاستیکی و زشتِ این دو گوشی داشتند
  حتی سامسونگ توی اس ۸ دکمه هوم رو حذف کرد
  کمی منصفانه نقد بکنیم بهتره

  پاسخ

 20. باهمه انتقاداتم به سونی بذارید بگم
  از سال ۸۷ که سونی اریکسون K750 خریدم همیشه طرفدار این برند بودم
  ۱۰سال برای این برند تبلیغ کردم
  ۹۰درصد اطرافیانم سونی دارن چون من بهشون پیشنهاد کردم و خریدن
  من خودم فقط ۳تا گوشی غیر سونی داشتم که اونام گوشی دوم بودن و چیزی حدود ۱۰ تا ۱۲ تا گوشی سونی و سونی اریکسون رو تو این سالها برای خودم خریدم
  از اواسط سال ۸۹ بازار موبایل مشغول کار شدم و تو فروشگاه سونی(اون سالها سونی اریکسون بود)فروشندگی میکردم
  تا اواسط سال ۹۶ برای این برند دربازار فروشندگی کردم و از مهر ۹۶ به مدت ۹ماه استخدام شرکت سونی موبایل ایران شدم که متاسفانه به دلیل خروج سونی از خاورمیانه ۳ماه پیش بااین مجموعه و برند خداحافظی کردم.
  گوشی ای الآن دارم باهاش براتون مینویسم Z Ultra هست،یه Z5 premium هم دارم که بگی نگی هاردش سرما خورده و روزای آخرشه
  ختم کلام از k750 و K850و G900 و X1 و X2 و X8 و Arc S و TX و ion و Z و Z2 و Z5 الآن در خدمتتونم با فکر مشغول برای اینکه گوشی بعدیم چی باشه
  من حتی ترکیه رو هم برای خرید XZ3 زیر و رو کردم،نبود که نبود
  این برند همیشه محبوب من بوده و میمونه بااینکه هیچوقت مثل من وفادار نبود

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۰:۰۴

  سونی موبایل دوباره روزای اوجش میاد

  پاسخ

 21. تو جلسه معرفی سری xa2 چقدر با مدیران خاورمیانه صحبت کردیم که طراحی چجوری باید باشه
  مردم چجوری میپسندن
  همونجا راجب حاشیه ها،لبه های تیز،اثرانگشتی که به اشتباه به پشت انتقال داده شده بود
  همه ی اینارو گفتیم
  نهایتا xz2 اومد به بازار
  چرا؟
  میتونست جای XZ2 مدل XZ3 همون موقع عرضه بشه
  میشد امثال یه طرح جامع و بی نقص ارائه بشه برای XZ3 که شاخ رقاباش رو بشکنه
  سونی تا ۲سال پیش میخواست تمرکز رو روی خاورمیانه افزایش بده،چی شد که با تغییر مدیر باید به یکباره تغییر موضع بده و تمرکز رو ببره رو اروپا
  تو سالهای گذشته کی فروش منطقه اروپای سونی بیشتر از خاورمیانه و ترکیه بوده
  اروپا فقط آلمان رو برای سونی بازار خوبی معرفی کرده
  خالی کردن میدان به چه قیمت؟از دست دادن حداقل سهم بازار؟
  چرا؟
  مدیران نالایق؟
  نه،بزرگترین اشتباه تاریخ سونی فروش پتنت هاش به شرکت های رقیب(اپل و سامسونگ) هست
  دست خودش رو خالی میذاره برای چی؟
  برای اینکه با فروش لنزهاش سود کنه؛برای اینکه بازار رو جور دیگه بدست بیاره
  نهایت این سیاست میشه سرنوشت Hitachi و AIWA
  برندهای بزرگی که از بازار فروش عمده ی قطعات به شرکتهای خوش فروش رو میخواستن
  که عمرشون نهایتا به ۱۰سال بعد این اتفاق رسید
  سونی Vaio رو نابود کرد،حالا نوبت اکسپریاست و احتمالاً بعدش هم HandyCam
  نهایتا میخواد یه پلی استیشن عرضه کنه و یه تلویزیون
  به نظرم هرچی برندهای چینی و کره ای دارن پیشرفت میکنن و فکرشون و سیاستشون بالاتر میره ژاپنی ها دارن پس میرن
  میترسم از روزی که سونی،میتسوبیشی و امثالهم وجود نداشته باشند
  بخاطر سیاست های غلط و مدیران نالایق

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۰:۰۷

  ژاپنی‌های احمق فقط کیفیت رو‌ می‌برند بالا ولی بازاریابی تعطیل

  پاسخ

  __Amir__aj__ گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۶:۵۵

  دوست عزیز لطفا عملکرد افتضاح سونی رو به کل ژاپن تعمیم ندید
  ژاپن زادگاه تعداد زیادی از برند های مطرح دنیاست که هرکدوم یه دنیا حرف برای گفتن دارن
  از جمله نیسان، اینفینیتی، هوندا، تویوتا، لکسوس و و و….
  پس اینکه سونی داره راهو اشتباه میره هیچ ربطی به ژاپنی بودنش نداره چون تو همون ژاپن شرکتایی هستن که سالها از نظر تکنولوژی و تعداد فروش از بقیه جلوترن…

  پاسخ

 22. تا حالا ندیده بودم سایت ایکسپریان اینجور راجب سونی مقاله بده !
  معلومه همه داغ کردن از کارای سونی
  حرف دل همه رو زدی اما چه فایده سونی که کاری نمیکنه سالهاست که همه دارن اینو میگن به سونی
  🙁

  پاسخ

 23. ممنون اقای معراجی حرف دل همه ما فن بازای سونی همینه ///// حرف دل من پیشتازی سونی مثل سری خوبه Z با اون طراحی و دیزاین زیباش در سال ۲۰۱۳ که سونی زد خریدم در هیچی کم نیاورد صفحه نمایش فول اچ دی پیشتاز بود طراحی شیشه و فلز پیشتاز بود دوربین پیشتاز بود مخصوصاً Z1 که دوربین ۲۱ مگاپیکسل سری جی سونی ترکوند و کلی اسم در کرد در Z3 با اون طراحی زیبا و کامل کردنش درZ3+ واقعا عالی بود سنسور اثر انگشت در Z5. که تا سال ۲۰۱۷ امضا سونی روی گوشی اکسپریا بود ولی الان چی؟؟؟؟؟؟؟
  صفحه نمایش اولد چرا ۲۰۱۸ باید بزاره؟ چرا ۲۰۱۷ نبود؟ چرا حاشیه امسال کم کرد چرا ساپورت دهی آنقدر ضعیف؟ ( منظور از ساپورت دهی همون تم ها برنامه های اختصاصی خود سونی موبایل) خدایی من طرفدار سونی از اول بودم و هستم همین الانم Xz دارم اما واقعا در آینده بخوام گوشی بخرم قطعا اپل یا سامسونگ انتخاب میکنم چرا سونی جان به خودت نمیای

  پاسخ

  pariu گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۲:۳۶

  من به شخصه حذف هیچ کس رو رد نمیکنم اما فقط ی چیز برام جالبه البته در کنار اینکه برام فرقی نمیکنه این وضع سونی چون همچینم وضعی نیست!
  میخوام این رو بگم من که به شخصه هم دوست دارمش هم ازش راضی هستم این برام جالبه همه جوذی درگیر این مواردیم در صورتی که خیلی راحت میاد توو نمایشگاهها جوایز رو درو میکنه! یعنی میخوام بگم خودشم راضیه شایدو شاید خیلی داریم خاص به قضیه نگاه میکنیم …. نمیدونم فقط این رو میدونم هنوزم راضیم ازش نه کور کورانه فقط برام واقعا مهم نیست کی ۳ لنز میزنه کی ۸ گیگ رم میده الان به اینش فکر میکنیم که اینجوری بزنه گوشیش بشه ۱۷ میلیون هیشکی نمیتونه بخره!!! جاهای دیگه دنیا بخرن ما سود میکنیم برند اول باشه یا نباشه!!!! مملکت خودمون رو در یابیم که همین انگشت کوچیکه اونام نیستیم والا….. مونتاژ گوشی به زور داریم چه برسه تولید!!!!

  پاسخ

 24. با سلام خدمت سایت اکسپریا از خود سایت انتظار یه همچین متنی را نداشتم چون فکر میکنم از سیاست های سونی بیشتر از کاربران اطلاع داشته باشه میخوام بخش بخش توضیح بدم که همه متوجه منظورم بشن ۱_دلیل استفاده نکردن از صفحه نمایش led (بالا رفتن هزینه موبایل و تعمیرات)همیشه سونی از بهترین صفحه نمایش های LCD استفاده کرده ۲_تغییر ندادن طراحی گوشی (اسالت یک کالا به طراحی یکسان و همیشگی )طراحی های سونی همیشه یکی از بهترین طراحی ها بوده و زیباترین گوشی هارو روانه بازار کرده۳_(استفاده نکردن دوربین چند گانه)سونی یکی از بهترین تولید کنندگان لنز دوربین هستش ،اما به دلیل کاهش قیمت گوشی هاش و تشویق به عکاسی با دوربین عکاسی همیشه از یه دوربین با کیفیت استفاده کرده ،که به شخصه باهاش موافق هستم الان دیگه اسم موبایل را باید بزاریم دوربین عکاسی پشت گوشی ها فقط شده دوربین از دو گانه تا ۵ گانه نوکیا دیگه یه جورایی مثل مسابقه برای خر کردن مشتری شده تا فروختن موبایل ۴_(سونی همیشه به اندازه ای به مشتری امکانات میده که نیازش دارن )شما این همه از سونی انتقاد میکنید که چیکار نکرده یک بار فکر کردین چیا سونی به کار براش داده که بقیه نداده ۱_ صفحه نمایش با فرمت ۴k استفاده از بلندگوهای ویبره ۳_دادن هوش مصنوعی به گوشیش ۴_ داشتن سرعت فوق العاده در گوشی هاش که همیشه بقیه شرکت های موبایل را لح کرده (در کل من نمیگم سیاست های سونی درسته یا اشتباه فقط میدونم وقتی هواداران یک برند به جای دیدن نکات مثبت نکات منفی را میبینند انتظار نابود شدن این برند هست ،پس به جای شعار هوادار بودن واقعا هوادار باشیم

  پاسخ

  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۱:۳۲

  سلام و با تشکر از نظر شما.
  اگر از همراهان قدیمی ما باشید بهتر از هر کسی از حمایت های ما از سونی با خبرید. بارها و بارها سونی سیاست هایی رو اتخاذ کرد که از نظر بسیاری غیر منطقی بود. اما ما احترام گذاشتیم و حمایت کردیم چون گفتیم قطعا برنامه ای پشتش هست. مطمئنا تمام سیاست های سونی پشتش برنامه بود اما با برنامه بودن معنیش موفقیت نیست.
  وقتی از هر نظر نتیجه ای که بدست آمده منفی هست پس سیاست ها اشتباه بود.
  هم کاهش فروش هم افزایش ضرر. هم تعطیلی برخی واحدها و… یه جا باید نتیجه میداد که عملکردش قابل دفاع باشه یا نه؟

  پاسخ

  میثم کیانی گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۴:۲۶

  من هم موافق هستم که سیاست ها به خوبی جواب نداد یکی از دلایلش انتظار بیش از نیاز یک مشتری هستش ،خودمون را گول نزنیم کیفیت یک عکس تک دوربین سونی با یک دوربین چهار گانه سامسونگ زیاد نیست که به چشم بیاد ،یا تفاوت یه صفحه نمایش led با LCD ،چیزی که بالا رفته یه انتظار بیجاست که هیچ ضرورتی بهش نیست ،به خدا همین های که میگن چرا دوربین تک گانه هستش بپرسین در ماه چند عکس با گوشی میگیرن ؟شما موبایل خریدی نه دوربین عکاسی اگه قرار باشه موبایل بشه دوربین عکاسی پس شرکت های تولید کننده دوربین باید همه تعطیل کنن از جمله سونی.صفحه نمایش هم همیشه سونی از بهترین ها بوده و هنوز xzپرینیوم یکی از بهترین صفحه نمایش های جهان هستش تمام رنگها در سونی طبیعی و عالی هستش در صورتی که شما یک گوشی سامسونگ را باهاش عکس بگیرید متوجه مصنوعی بودن رنگها در صفحه نمایش میشید.شکل ظاهری هم من سری z را ترجیه میدادم که خیلی زیبا بود ولی xz3 هم بسیار شیک و قشنگه و مشکلی درش نمی بینم .در کل آقای معراجی یه کم خواسته ها بیش از حد نیاز شده و مشتری ها بیش از اون چیزی که نیاز دارن طلب میکنن و هیچ متوجه نیستن که توجه به خواسته هاشون یعنی بالا بردن قیمت یک موبایل و از بین رفتن دیگر صنعت ها از جمله دوربین عکاسی و تبلت،امیدوارم سونی به خواسته های مشتری ها توجه بیشتری کنه و دوباره در صدر گوشی های دنیا قرار بگیره.

  پاسخ

  Milad leopard گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۹:۲۳

  چقدر تعصب الکی دارین شماها.شما به زور داری واسه بازار و سلیقه مردم تعیین و تکلیف می کنی.اگه صفحه نمایش اولد بده پس چرا استفاده کرد و اگه استفاده کرد چرا انقدر دیر؟اون هزینه تمام شده که شما ازش حرف میزنی،میشه به من بگین چرا قیمت پرچمدارهای سونی همیشه با سامسونگ یکی بوده در حالی که به صراحت میشه گفت که نصف امکانات سامسونگ و اپل رو هم نداشتن.انصافا حتی نوکیا هم از سونی جلو زد مثل آب خوردن.واقعیت اینه که اگه الان توی بازار بری و قدم بزنی و اسم سونی رو بیاری حتی یه نفر هم نگاهت نمیکنه.اصلا خیلیا حتی فضای داخل و رابط کاربری گوشی های سونی رو هم نگاه نمی کنن.به خدا دوربین های گوشی های سونی حتی یک سوم امکانات نرم افزاری برندهای دیگه رو هم ندارن.اون صفحه نمایش مصنوعی که شما داری درباره سامسونگ میگی که فعلا کل بازار دارن باهاش حال می کنن.حرف آخر اینکه سونی دیگه کارش تموم شد.حیف شد واقعا

  رضــــــــــــــــــــــا گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۲:۳۰

  هواداری تا کجا برادر؟
  سونی نباید برای هوادارانش ارزش قائل بشه؟
  سونی کیفیت ساخت فوق‌العاده و امکانات عالی بدون اغراق کردن و به اصطلاح جنگولک بازی عرضه میکنه
  اما باید طلب بازار رو بسنجه،ببینه چه چرخشی بازار رو میطلبه
  حمایت باید عاقلانه باشه

  پاسخ

  Vahid karimi گفته:
  ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۰:۴۱

  آقای معراجی همیشه جانب انصاف و صداقت رو رعایت کرده و فکر میکنم از زمان معرفی xz1 بود حدودأ که نظرات منتقدانه شون مورد مخالفت هواداران صرف بود ، که در سایت اکسپرین و انتقاد از سونی؟؟!! ، ولی گذشت زمان و نتایج بدست آمده همه بر تایید نظرات جناب معراجی جلو رفت نه هواداری و هواخواهی
  باید به داشتن همچین اشخاص و دیدگاههای درست و منطقیشون افتخار کرد و احترام گذاشت نه اینکه انتظار همراهی چشم بسته داشت

  پاسخ

 25. مشکل اصلی سونی کاملا واضحه و اون پا فشاری بیش از حد روی حرف و تصمیماتشه…همیشه میگه وقتی این کافیه چرا ارتقاء بدم؟! باور کنید اگه فشار خریداران و سایتها نبود سونی هنوزم داشت صفحه نمایش tft میزد!!!!هنوزم داشت طراحی z1 رو با بهبود های جزئی ارائه میداد!!!میاد میگه اقا مثلا من با تک دوربین xz3 کاری میکنم که دوربین های سه گانه یا ده گانه بقیه رو شکست بدم!!خب بر منکرش لعنت کی گفته نمیتونی؟ ولی ایا مشتری به اینا توجهی میکنه؟!مشتری که چشمش به اعداده؟؟چرا باید گوشی فوق‌العاده ای مثل xz3 بخاطر دوربین تکیش از لیست خرید خیلیا خط بخوره؟! چرا xzp بخاطر صفحه ips و شاسی های مزخرف کل زحمات کمپانیو برای فروش به هدر بده؟! چرا xz1 با اینکه از هر لحاظ عالی بود بخاطر طراحی بشدت پر حاشیش همه مشتری هارو فراری بده؟! اصلا مشکلات سونی حتی توسط یه پسر بچه هم قابل درک و قابل حل شدن بود!!!!! من واقعا نمیدونم سونی موبایل چرا اینهمه فرصت رو برای بالا کشیدن خودش به سادگی هر چه تمام تر از دست داد!!!یعنی کمپانی با این عظمت تا حالا نفهمیده مشتریا چی انتظار دارن ازش تا قید اپل و سامسونگو بزننو سونی بخرن؟!

  پاسخ

  miladkheyri گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۳:۰۸

  کاملاً با حرفت موافقم،الآن glx خیلی زودتر از سونی دوربین دوگانه زده بعد سونی بازم تو xz3 از یک دوربین استفاده میکنه، به نظر بنده اگه glx روی گوشی آخرش بجای پردازنده helio p23 از یکی از پردازنده های کوآلکام میتونست استفاده کنه و به صورت جهانی عرضه میکرد، قطعاً از سونی بیشتر فروش داشت، منظورم (شاهینII) هست، حالا کاری به کیفیت و باقی موارد ندارم ولی مطمعنم از سونی بیشتر فروش داشت. البته باهمین پردازنده p23 خیلی از برندها مثل شیائومی فروش خوبی دارن.

  پاسخ

 26. باسلام خدمت دوستان، حدودا دوسالی هست با این سایت آشنا شدم قبل اون گوشی های مختلفی از همه برندا وسیستم عاملها داشتم اصولا طرفدار برند خاصی نبودم دوست داشتم همه رو امتحان کنم، گوشی سونی خوشم میومد از طراحیش و ضدآب بودنش ولی میترسیدم بخرم چون اکثرا میگفتن خوب نیس تااینکه دلو زدم ب دریا و Xperia C4 خریدم، از همون اول بقول معروف مهرش به دلم نشست درسته میان رده بود ولی ب هیچ وجه اذیتم نمیکرد تاجایی ک برا اعضای خانواده ام و دوستان گوشی سونی خریدم بعد سه سال گوشیم مشکل باتری پیدا کرد و بااینکه راضی نبودم فروختمش بعداون هرکاری کردم نشد سونی بخرم تو شهر ما ی نمایندگی هم نداره خیلی سخت گیر میا و قیمت بالا بالاجبار گوشی چینی خریدم، همیشه از برند با اصالت سونی دفاع میکردم با دلیل و مدرک و امیدوار بودم به جایگاه واقعیش برسه ولی واقعا رفته رفته ناامید شدم تاالان ک از خاورمیانه هم رفت کیفیت گوشی های سونی واقعا خیلی بالاتر از رقباست ولی به دلیل سیاست های اشتباه خودشو نابود کرد تاجایی ک الان داشتن یه گوشی سونی برا من یکی شده رویا و حتی دیگ روم نمیشه به کسی معرفی کنم گوشی هاشو قیمت فوق العاده بالااش به کنار دیگ تو بازار هم نیست

  پاسخ

  El niño گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۱:۰۳

  با همه این اوصاف آرزوی قلبیمه این برند بااصالت و قدیمی دوباره اوج بگیره. چون خدایی خیلی حیفه امثال هواویی و شیایومی وبرندهای اشغال چینی و سامسونگ دزد بازار موبایل رو بدست بگیرن

  پاسخ

 27. لامصب حرف هم نمیزنه . خب یه بیانه ای چیزی بده بگو چه مرگته . شاید دلایل خاصی داره .

  شده مثل این آدما که مشکل دارن با حرف زدن ، بعد باید خودمون حدس بزنیم یارو چشه

  پاسخ

 28. سونی شاید هم مشکلات اجرایی و تامین قطعات براش بوده نمیدانم، هر چه هست الان وقتی دارم با گوشی پریمیوم زیبای سونی این مطالب رو تو سایت دوست داشتنی اکسپریان میخونم امید دارم که سونی همون‌طور که تمام بخش هارو به سود حداکثری رسوند بخش موبایل رو هم زنده می‌کنه، اینم در نظر داشته باشید چینی ها بازار موبایل رو به گند کشیدن شوخی نیست وقتی سامسونگ هم ۳۲ درصد افت فروش داشته بازار موبایل اشباع شده از جنس چینی

  پاسخ

 29. بعد از چند سال یه پست ارزش دار گذاشت اکسپریان که همه هجوم اوردن و کامنت گذاشتن ببینید سونی خودش تمایلی به قسمت موبایل نداره اینکارا هم بهانه است که با دلیل اینگه فروشمون کم بود از موبایل مثل لب تاب هاش خارح بشه دلیلشم اینه که رقابت تو بازار موبایل خیلی نفس گیر شده و هزینه ها برای رقابت خیلی سنگینه شرکت های چینی نمونه بارز وان پلاس شیاومی هواویی اوپو و…. تمامی امکانات این برند هارو میذارن خیلی بروزتر و با قیمت خیلی پایین تر خوب این سونی که سالها خاک خورده تا برند شده و انتظار سوداوری داره از محصولش باید چیکار کنه یادمه یه بار یه پس گذاشتید که سونی گفته پولی که بابت گوشی از مردم میگیره نسبت به امکاناتی که میده خیلی پایین تره پس تصمیم گرفته موبایل تخته کنه درشو و بچسبه به قسمت های که میتونه اول باشه لنز، ps و TVو…. من گوشیم xzمحصول ۲۰۱۷چرا باید تو بازار ایران یه قاب براش پیدا نشه تمامی طبقات علا الدین گشتم چهارسو و… نبود ک نبود با هزار مکافات از سایت پیدا کردم خوب این خدمات پس از فروش چجوری میخاد سونی زنده نگه داره به نظر من سایت ببندید خیال خودتون راحت کنید سونی موبایل داره جمع میکنه از ما گفتن تنها برندی که بعد از سونی قبول دارم HTCکه اونم حال روزش مثل سونی دیگه نمیدونم چی باید بخرم گوشی اگه xzهم داغون شد

  پاسخ

 30. سال ۹۲ گوشی اکسپریا زد خریدم ۱٫۵ میلیون . اولین باری که دیدمش عاشق طراحی بی نظریش شدم و با خودم عهد کردم که باید بخرمش و همین کارو کردم تا سال ۹۵ در شهریور ماه منتظر یه پرچمدار تمام عیار از سونی بودم که بخرمش و اون سال به پرچمدار شهریور که هموم xz بود خیلی امیدوار بودم . ولی موقعی که معرفی شد تمام امیدم نا امید شد. واقعا اون چیزی که باید باشه نبود . و من بعد از سه سال گوشی سونی داشتن رفتم هواوی میت ۸ خریدم . یادمه اون روزایی که اکسپریا زد داشتم هواوی رو مسخره میکردم به خاطر گوشی هایی که تولید میکرد ولی هواوی خیلی خوب پیشرفت کرد و روز به روز بهتر شد تا الان رسیده به جایگاهی که همه میبینیم . قلبا سونی رو دوست دارم امیدوارم یه معجزه ای بشه برگرده به بازار و روزای خوبش …

  پاسخ

 31. سلام دوستای سونی باز من
  وقت بخیر
  سونی رو همیشه دوست داشتم به خاطر طراحی کارایی کیفیت زیبایی و خیلی چیزای دیگ مخصوصا بهمن ۹۳ که همین Z2 فوق العاده رو خریدم بهش ایمان آووردم تا الانم احتیاج ندیدم گوشیمو تعویض کنم چون هیچی کم نداشته ، همیشه از این برند تعریف کردم کم نیاووردم اما سیاست های غلط سونی داره اذیت می کنه مارو.
  این از وضع کشورمون با قیمتای کذایی و اینم از کشور ژاپن و سونی.
  امیدوارم تغییر رویه بده روزی.
  تا ما هم بتونیم از این برند فوق العاده لذت ببریم.
  در لحظه زندگی کن
  یا علی

  پاسخ

 32. چرا سونی، اچ تی سی، بلک بری، موتورولا و نوکیا که مبتکر و پیشگام موبایل بودند قافیه رو‌ واگذار کردن به شرکت های کپی کار؟؟؟ واقعا بازار وفا نداره، ولی هیچی سونی نمیشه

  پاسخ

 33. با درود فراوان،متاسفانه ما نشستیم کنار گود میگیم لنگش کن،مطمئناً سونی هم نمیخواست با این شرایط مواجه بشه منتها ما از خموچم و جریاناتو مشکلات پیش روی سونی موبایل مطلع نیستیم و نمیتونیم بشینیم یکجا و به این راحتی اظهار نظر کنیم،منتهای امر بنده اعتقاد راسخ دارم سونی با قدرت هرچه تمامتر ازین بحران عبور خواهد کرد و به جایگاه حقیقیش باز خواهد گشت،سونی اینو بارها به اثبات رسانده چندی پیش بخش دوربینهاش هم وضعیت خوبی نداشت منتها دیدیم چه کرد و باز با خلاقیتو نواوریهای بی بدیلو منحصر به فردش صنعت دوربینو متحول کرد و جایگاه خودشو بازیافت و دوربیناش بهترین سال انتخاب میشن،همینطور تلویزیون و سونی پیکچرز که گل کاشتن و به جایگاه خودشون بازگشتنو دارن با قدرت پیش میرن و شک ندارم بخش موبایلشم به زودی متحول خواهد شد و مجدداً با قدرت در تمامی بازارها حضور پیدا میکنه، به امید ان روز،بدرود

  پاسخ

  Afshin. گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۵۷

  اینم فراموش کردم بگم در بخش پلی استیشن هم که کاملاً بی رقیبه و یکه تازه بازار در زمان ps3 کاملا بازیرو به رقیب دیرینش مایکروسافت باخته بود منتها در زمان عرضه ps4 ورقو به نفع خودش برگردوند تا جایی که مایکروسافت حتی فکر رقابت باهاشو از سر بیرون کرده

  پاسخ

  Afshin. گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۳:۰۳

  ضمناً هرچند انتقاد خوبه و باید باشه،هم انتقاد هم بحثوگفتمانو تجزیه تحلیل،منتها ادمین عزیز چنین نگارش تندو تیزی در جهت برند محبوبتون که به قول خودتون سالها پاش نشستین و یکطرفه محکوم کردش اصلا کار شایسته و بجایی نیست.

  پاسخ

 34. مهم نیست…. اصلا گوشی بفروشه یا نفروشه هم اصلا مهم نیست.. آنقدر دغدغه و گرفتاری در زندگی شخصی خودمان داریم که دیگه این چیزها برامون مهم نیست

  پاسخ

  rad007 گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۳:۰۰

  ضمنا اگه سونی هم بازار موبایل ایران را ول نکرده بود شما فکر می کنید با این وضعیت اسفناک و وحشتناک قیمت ها اصلا سونی می توانست گوشی بفروشه نه تنها سونی دیگه سامسونگ و اپل هم تو این بازار بی قانون موبایل ایران نمی توانند گوشی بفروشند و اگر این وضعیت وخیم بازار موبایل ایران چند ماه و چند هفته ای هم به همین شکل ادامه داشته باشه سامسونگ و اپل و برند های چینی هم بند و بساط خودشان را جمع می کنند و فرار میکنند از بازار ایران
  ضمنا از گوشی نفروختن سونی بعضی ها سوءاستفاده نکنند!!!! چون دلیل اصلی آن فقط و فقط به خاطر بی عرضگی مسوولین بخش فروش سونی موبایل هست نه به خاطر بهتر بودن گوشی های رقبا از گوشی های سونی…. در بدترین حالت هم همین xz3 جزو ۵ گوشی برتر دنیا هست یا xz3 یا xz2 پرمیوم!!!! ولی با این که خیلی ها می خواستند تو کل دنیا مثلا xz2 پرمیوم را بخرند و ببینند بهترین دوربین موبایلی دنیا چطور هست به دلیل بی عرضگی و خیانت مسوولین بخش فروش سونی موبایل نتوانستند….و این ماجرا تا حدودی در xz3 هم ادامه داره… گوشی های سونی هیچ مشکلی ندارند و خیلی بهتر از برندهای چینی و حتی اپل و غیره هستند تنها مشکل سونی در تبلیغات و بخش فروش خودش هست که عقب تر از همه برندهای دنیا هست در این مورد مهم

  پاسخ

 35. یادمه از وقتی بچه بودم با سونی بزرگ شدم (از این سونی آنتن دارا مال دوره تیرکمون سنگی)
  بعدش شد سونی ایریکسن،چندتاشو هی عوض کردیم تا رسید به سری z، با اینکه تو آب سوخت اما بازم خیلی خوب بود،و آخرین گوشیم z5 Premium، تو همه ی این مدت ها یه سری ایراد هایی بود که فکر کنم هیچوقت دیده نشد،داغ کردن،ندادن آپدیت بعد چند ماه ،مصرف باطری، خدمات جانبی و…
  اما همیشه بهش افتخار کردم چون یه اصالت خاصی داره که بقیه ندارن، ولی به قول دوستان هیچوقت نظر مصرف کننده ها مهم نبوده واسش.
  ایران زندگی نمیکنم و طبق قرار دادی که روی تعرفه سیم کارتم هست هر دوسال میتونم گوشیمو عوض کنم با قیمت مناسب و تا ۲ هفته دیگه باید یه گوشی جدید بگیرم، اما تاحالا آنقدر دل سرد نبودم واسه گوشی خریدن. چی شد اون طراحی های خاص مستطیلی شکل. میدونم ایراد زیاد داره ها اما بخاطر رابط کاربریش نمیتونم با گوشی دیگه ای کنار بیام، الان xz3,xz2 رو نگاه کنی طراحیش در حد هوآووی شده.
  منی که طرفدار پر و پا قرص بودم الان اصلا هیجانی ندارم چون پول زیادی رو میخوام پرداخت کنم واسه امکاناتی که بعد چند ماه کند میشه، شرکتی که میاد دوربین های گوشی آیفون رو میسازه خودش دوربینش از هووآوی ضعیف تره و این چیزا زور داره.
  اگه نمیخوای کار کنی تعطیل کن به جای زجر دادن مشتری.
  الان بین انتخاب xz3 و xz2 premium موندم چون هیچ چیز خاصی ندارن!!!!
  حیییفففف….
  حتی یه نمایندگی تو این کشور وجود نداره…

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۱:۱۳

  خوش بحالت بین XZ3 و xz premium گیر کردی خخخخ، ما اینجا دیگه ۱۱۰۰ هم نمیتونیم بخریم

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۱:۱۴

  XZ2 premium

  پاسخ

 36. من گوشی های بسیار زیادی از سونی داشتم
  سال های سال پای عشق به سونی موندم
  از k750 و z530 و w700 که داشتمشون شروع شد تا z2 و z3 m5 xa1و e انواع مختلف گوشی های هوشمند سونی رو هم داشتم اما دیگه نتونستم و حداقل الان یکساله که سامسونگ دارم من سونی رو قلبا دوست داشتم و از سامسونگ متنفرم اما سامسونگ هرچیزی که میخوام رو داره . ای کاش این تو بودی که تمام خواسته های منو داشتی

  پاسخ

 37. آقای معراجی آفرین بهتون، حرف دل همه ی ما سونی فن هارو زدی، امیدوارم به گوش شرکت سونی برسه من خودم بهشون ایمیل زدم چند ماه پیش ولی خیلی راحت و مسخره من رو پیچوندن و جالب اینکه بعدشم خبر بیرون رفتن سونی موبایل از خاورمیانه پخش شد 🙂

  پاسخ

 38. حرفهاتون واقعا درست و بجا بود، منم طرفدار سونی بودم ، و اصلا به برند دیگه ای فکر نمیکردم ، حتی اگه همه میگفتن برند های دیگه بهترن، اما از یه جایی به بعد سونی اصلا خوب کار نکرد ، منم رفتم سراغ یه برند دیگه شیائومی ، الان هم کاملا از تصمیمم راضیم ، به دلایل مختلف ، یکیش پشتیبانی از گوشیه، یکی از دلایلی که من سونی میخریدم این بود که اون زمان نسبت به شرکت های دیگه مخصوصا سامسونگ پشتیبانی نرم افزاری بهتری داشت، اما از یه جایی به بعد دیگه این مزیت هم از بین رفت ، ولی الان شیائومی حتی اگه نتونه نسخه جدید اندروید رو به گوشی های قدیمیش نیاره ، ولی باز هم نسخه های جدید miui رو برای اونها عرضه میکنه ، همین باعث میشه صاحب گوشی قدیمی بودن گوشی رو حس نکنه و قابلیت های جدید رو تا حد ممکن رو گوشی داشته باشه، یه برتری دیگه هم اینه که در همه رنجهای قیمت گوشی داره ، پایین رده ،میان رده و پرچمدار ، تنوع گوشی هاش هم بالاست و همه سلایق رو پوشش میده ، اما سونی … چی بگم
  من که دیگه برای گوشی سمت سونی نمیرم ، قیمت بالا و امکانات به مراتب کمتر…

  پاسخ

 39. دقیقا درسته. اتفاقا دیشب در گروه بحثش بود این حرفا. همه دنیا میدونن در ژاپن تکنولوژی خیلی جلوتر از سایرکشورهای پیشرفته دنیاس و سونی اگه بخواد میتونه از این برتری و پیشرفتی که ژاپن نسبت به بقیه داره بهره خوبی ببره. ولی دقیقا در دنیای اسمارت فون ۶ماه عقبه از بقیه و تکنولوژی هارو ۶ماه دیرتر میاره و اسمارت فونهاش.در اینکه سونی از لحاظ سرعت و روانی با اختلاف بهترینه شکی توش نیست و همین جای دفاع گذاشته براش ولی خب در بخش سخت افزار مثلا دوربین که باید از سیستم دوربین xz2 premium در xz3 استفاده می‌کرد، یا مثلا باید از رم ۶ و حافظه داخلی ۱۲۸ استفاده می‌کرد در xz3. خیلی دوستداره انتقاد بخوره. بابا حداقل در حد اسمت ظاهر شو. همه دنیا از اسمت به نیکی یاد میکنن. چطور میشه در دنیای دوربین با وجود رقبای غول اولی یا در بخش صوتی تصویری بهترینی ولی در بخش موبایل که خیلی راحت تر میتونی بهترین باشی داری خودتو با دستای خودت نابود میکنی؟

  پاسخ

 40. خیلی عالی بود. حرفای قشنگی زدید. ما باز مانده های کسایی هستیم ک سونی رو دوست دارند. ای کاش سونی حداقل به ما احترام میذاشت. ای کاش به خودش میومد. مطمئن باشید اگر فروش بالایی داشت، بودجه نرم افزار خودشم بالا میبرد و مارو‌خوشحال تر میکرد. من که اخرین امیدم اندروید ۹ برای xz1 هست. نمیدونم بعدش چی‌بشه. سونی‌جان ما دوستت داریم اما تصمیمات غلط کافیه

  پاسخ

 41. هیچ وقت نفهمیدم چرا برنامه Track ID رو که یکی از بهترین برنامه های خودش بود رو حذف کرد. آخرش هم گفت برین Shazam استفاده کنید…همین !!!

  پاسخ

 42. نکته خیلی خیلی جالب اینه که سونی همیشه دقیقا وقتی که وقت فروششه یه خرابکاری میکنه
  مثلا الان xz3 از نظر ظاهری با استقبال خوبی مواجه شد اما سونی نه تنها از این فرصت استفاده نکرد بلکه نمایندگی هاش رو از خاورمیانه برداشت و رفت،
  واقعا رفتاراش مبتدیانس، حیف که این شرکت به این خوبی بخاطر این سیاست های احمقانش داره به فنا میره

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۳۳

  اگر XZ3 رو‌ با تبلیغات میداد خاورمیانه کلی فروش میکرد چون خیلی‌ زیباست

  پاسخ

  MOAZEZ گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۳۷

  دقیقا زمانی که xperia z هم معرفی شد از خیلی کشورها اومد بیرون. در ترکیه یادمه مردم جلوی نمایندگی سونی صف بستن برای خریدنش آیفون‌هاشونو در سطل آشغال مینداختن. سونی همون ۲۰۱۳ میتونست بعد از فروش موفق z بیاد یه ارتقاء خوب بده z1رو بفرسته بازار ولی z1 باعث شد سونی بدنام بشه از بس داغون بود این گوشی، همونمع باید مشخصات z2 رومیذاشت روی z1 تا دوباره رکورد شکنی بکنه. هیچکس نمیتونست سونی رو کنار بزنه بغیر از خودش که با دستای خودش نابود کرد خودشو

  پاسخ

 43. طراحی به روز
  قیمت مناسب
  کیفیت ساخت بالا
  پشتیبانی نرم افزاری
  نوآوری
  سونی باید اینها رو مد نظر داشته باشه تا نظر مردم رو دوباره جلب کنه

  پاسخ

 44. کارد به استخون رسیده
  دیگه تغییر ایده و تغییر طراحی و دوربین دوگانه و باتری خوب و صفحه کم حاشیه اثر نداره
  یادمه وقتی سال ۲۰۱۴ رفتم برا پسر عموم Z2 بخرم یه ینده خدایی گفت سونی که ورشکسته شده . با عصبانیت بهش گفتم شما چی از دنیای تکنولوژی میدونی که دهنت و باز میکنی هرچی توشه میریزی بیرون
  الان که بهش بیشتر فکر میکنم فک میکنم خودمو گول میزدم . همون موقع هم سونی مشکلات یش ا افتاده ای داشت که به بچه هم میگفتی خندش میگرفت . وقتی سامسونگ روی سری S4 یه CPU قوی تر گذاشت همه گفتن بابا ضعیفه . من هزاران دلیل و برهان می اوردم که این یه دلیل فنی داره . وگرنه مگه میشه CPU قوی تر باشه و سونی نخواد اونو استفاده کنه . ۳ سال گذشت تا سونی تازه فهمید باید از اخرین قطعات سخت افزاری استفاده کنه . بهترین CPU بهترین دوربین … اما زمانی بود که دیگه کسی به این چیزا توجه نمیکرد . همه دنبال صفحه کم حاشیه و باتری قوی بودن . همه دنبال یه دوربین بودن که بهترین جزییات و با کمترین نویز و داره . الان اخرای سال ۲۰۱۸ سونی تازه میخواد اینا رو لحاظ کنه
  اخه من چی بهت بگم تف سر بالا؟
  منی که گوشیم Xperia Z و تا الان نتونستم عوض کنم . با این شرایط نمیتونم یه گوشی بخرم باید بفکر کدوم برند باشم ؟ چاره اینه الان باید یه گوشی ۲۰۱۸ ازت بخرم تا ببینم تا سال ۲۰۲۰ تو بازار هستی که وقتی رفتم در یه مغازه و گفتم سونی میخوام بهم نخنده . کاش بشه در رستورانت و نبندی حداقل دلم خوش باشه که شاید یه روزی برسه باز شلوغی شو ببینم

  پاسخ

 45. سلام دوستان ، من خودم از اولین گوشیم k530i تا به یکماه پیش پای سونی بودم مثله همگی شما ، ولی واقعا خود سونی پای مشتریا و طرفداراش نیست ،
  سونی اریکسون یادمه عالی بود ، سونی هم شروعش خوب بود تا زمان Z2 ، اما از اون موقع درجا که میزنه هیچ به عقب میره
  تا الان هر گوشی از سونی داشتم یجوری منو اذیت کرده
  Xperia tipo گرفتم در مقابل هم قیمتای خودش خیلی کند و ضعیف و پر باگ بود و سونی هم دیگه بهش اپدیت نداد
  Xperia M گرفتم بعد یه مدت دوربینش عکسارو زرد مینداخت ، فروختمش به پسرخالم بعد یه مدت بهم گفت گوشی خاموش شده بردیم نمایندگی ولی دیگه تعمیر نشد
  Xperia Z2 گرفتم کیفیت صدا ، طراحی و … زمان خودش عالی بود ، تنها عیباش یکی تک سیمکارت بود و یکی دوربین پشتش با لرزش تار مینداخت و دوربین جلوش کیفیتش کم بود
  Xperia Z5 گرفتم بدترین کابوس من ، اوایل جک هندزفریش کار نمیکرد ، اگه بهش اب میخورد تا دو روز اسپیکراش کار نمیکرد و اگه اهنگ پلی میکردی خودش استپ میکرد و داغ میشد که مجبورشی ریستارتش کنی ، موقع پخش اهنگ از طریق بلوتوث قطع و وصلی داشت ، با اپدیت به اندروید ۷ فوکوس سریع دوربینش کندتر شد شارژ زود خالی میکرد و …
  دیگه هرچی صبر کردم سونی یه گوشی با طراحی خوب و قیمت مناسب بده زیر پام علف سبز شد
  تا با گوشی های شیائومی اشنا شدم
  الانم یه mi a2 اندروید وان گرفتم خداروشکر راضیم ، هم طراحیش قشنگ و بروزه و هم نسبت به هم رده های خودش سرتره
  به شماهم پیشنهاد میکنم اگه قصد خرید یا عوض کردن گوشیتون رو دارین حتما گوشی های شیائومی رو بررسی کنین
  وقتی سونی خودش دوست داره به سمت نابودی بره و دل برای خودش نمیسوزونه ما چرا خودمونو به پاش بسوزونیم ؟

  پاسخ

  Moribo گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۵۲

  منم z5 premium دارم جک هندسفری بعد ۶ ماه از کار افتاد الانم بعد ۲ سال چسب های ال سی دی ول داده!! -_-

  پاسخ

 46. من هم نظر دوستان رو دارم توی شایت امضا جمع کنید و با این متن برای نماینده ایران و خاورمیانه و سایر بخش های مرتبط با خدمات مشتریان ارسال کنید.
  شاید کمی باعث بشه جای دیر اتخاذ کردن تصمیمات حداقل مثل بقیه شرکت ها توی یک روند بیافتن و بعد به فکر انحصار طلبی و قابلیت های منحصر به فرد.
  چون یک سری امکانات به صورت سالانه همه شرکت ها استفاده میکنن که استفاده نکردن از اونا خودش عقب افتادگی و پافشاری بی دلیل روی تعصبات.
  من به عنوان یک کاربر که مداوم چندین سال از برند سونی اریکسون تا اکسپریا زد۳ با سونی بودم از زد۵ تا به حال سونی رو مداوم دور تر از سایرین دیدم.
  امیدوارم کمی تغییر روند باعث بشه تا چند سال آینده باز بازار خوبی بخش موبایل داشته باشه.

  پاسخ

 47. با همه این حرفها
  من عاشق برند سونی هستم و وقتی نام این برند رو هر جا میبینم موهای تنم سیخ میشه. اینو بهتون اطمینان میدم برند سونی جاودان خواهد بود. سونی در برهه های مختلف با مشکل فروش مواجه بود اما بازم پرچمش بالا بوده. وقتی عاشق یه برند باشی با همون برند همیشه حال میکنی و کنارش نمیذاری.

  پاسخ

  احسان1987 گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۱۶

  آی دقیقا برند محبوب و با کیفیت و خوشنام، می‌دونم با قدرت ادامه میده، بهترین برند سونی، بهترین سایت که همیشه میخونم اکسپریان

  پاسخ

 48. این درسته باید انتقاد کرد و حقیقت گفت تعصب بیجا تا کی؟سونی خودش خودشو نابود کرد میتونست خیلی چیزارو زودتر‌ استفاده کنه نکرد مثل مقاومت در برابر آب یا صفحه نمایش فورکی یا فیلمبرداری فورکی واسپیکر استریو تو این ضمینه ها که جلو بود هم الان از همه عقب تره دیگه چرا باید سونی خرید مگر مغز خر خوردیم؟من به عنوان یه ایرانی و یه استقلالی دوس دارم تیم پیروزی شکست سنگینی بخوره چرا باید سونی بپرستم!!!

  پاسخ

  MOAZEZ گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۲۳

  اتفاقا من بعنوان یه طرفدار پرسپولیس دوستداشتم استقلال در آسیا با بهترین نتایج از زمین خارج بشه تا ما با شکست استقلال میرفتیم فینال

  پاسخ

  Mohammadsoley گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۳۴

  شما مثل اینکه ۳تای داش علی منصور وسوبله چوبله پرویز خان فراموش کردی یه دروغی بگو باورمون بشه شما لنگیا سال ۱۹۹۹ نیمه نهایی استقلال با دالیان چین شما داشتین دالیان تشویق میکردین بخاطر رضا شاهرودی لنگی

  پاسخ

  hergestellt in Japan گفته:
  ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۲۲:۲۹

  خارج از بحث این مقاله و سونی و…، با این کامنتت بهتره یه چیز رو بدونی دوست عزیز.شاید ناراحت بشی ولی این واقعیته که اگر یک عده در دنیا که سیاست های کشورها رو پی ریزی میکنن و یکیش هم کشور خودمونه که ۴۰ سال نه بلکه ۴۰۰ سال عقبمون انداختن،علتش فقط وجود امثال شماست.شمایی رو که درگیر فوتبال و قرمز و آبی کردن.شمایی رو که درگیر چپ و راست کردن که فکر کنی این ۴ سال فلان کاندید از فلان حزب بهتر از اونیکی از بهمان حزب به درد ایران میخوره و چنان بین بد وبدتر درگیرت کنن که به ریشه ی مشکل فکر نکنی.
  از دنیای کوچیکت بیا بیرون عزیز.
  امیدوارم ناراحت نشی از حرفام.

  پاسخ

  ناصر گرامی گفته:
  ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ساعت: ۰۲:۵۰

  دقیقا حرف حق رو زدید شما.

  پاسخ

 49. مقاله خیلی خوبی بود به عنوان یه کاربر قدیمی سونی که با K320 شروع و الان Z5P دارم واقعا از این وضع سونی موبایل خیلی ناراحتم از سالهایی که سونی اریکسون ۸ درصد بازار موبایلو در دست داشت تا سالهای طلایی ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ما طرفدارای سونی همیشه از این برند با اصالت و دوستداشتنی حمایت کردیم اما سونی موبایل با لجبازیاش کارو خراب کرد به سلایق مشتری بی توجهی کرد بازار خاورمیانه خصوصا ایران سونی موبایل فروش خوبی داشت اما متاسفانه از این بازار خارج شد ، حرف برای گفتن زیاده اما به امید روزای بهتر هم برای سونی موبابل هم برای خودمون

  پاسخ

 50. حرفاتون درسته اما همه سونی رو دوست داریم محصول XZ3 انصافاً زیباست، ای کاش نظرات کاربران اینجا منتقل می‌شد به سونی موبایل، نمیدانم چرا شرکت با کیفیت سونی در بخش موبایل اینقدر اشتباه کرد، امیدوارم امیدوارم که سر عقل بیاد واقعا سونی کیفیت داره اما اشتباه کرد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here