xperia-z5-waterproof-desktop-d47836dafe8d891ab8db315c542d80ba

به نظر میرسد که سونی موبایل تا حدودی مواضع خود را پیرامون محصولات ضد آبش تغییر داده است. با توجه به اینکه محصولات سونی از نیمسال دوم سال گذشته مجهز به فناوری مقاومت در برابر آب IP68، که بالاترین حد مقاومت در برابر آب در دنیاست شده اند، حالا سونی به کاربران محصولات ضد آبش توصیه میکند که نباید این محصولات را زیر آب استفاده کنند.

اگر جدیداً به صفحه توضیحات مربوط به محصولات مقام در برابر نفوذ آب و گرد و غبار سونی موبایل مراجعه کرده باشید، حتماً متوجه تغییر مواضع سونی در بیانیه هایِ مربوط به این محصولات شده اید. به عنوان مثال سونی موبایل به کاربران محصولات مقاوم در برابر نفوذ آبش توصیه میکند که : « نباید گوشی هایِ مقاوم در برابر آب اکسپریا را زیر آب استفاده کنید » یا در جایی دیگر اشاره میکند : « مقاومت در برابر نفوذ آب محصول شما در یک موقعیت آزمایشگاهی و زمانی که گوشی در حالت صفحه خاموش ( استندبای ) قرار داشته است کسب شده است، پس نباید زیر آب از گوشی هوشمند خود استفاده کنید؛ مثلاً نباید زیر آب با گوشی خود عکس بگیرید ».

دستگاههایی که مجهز به فناوری IP68 ( مقاوم در برابر نفوذ آب ) هستند برای تست به مدت 30 دقیقه در عمق 1.30 متری آب تمیز مورد تست قرار میگیرند. اما سونی نگران مسائل مختلفی من جمله غوطه ور سازی گوشی هوشمند در آب کثیف یا دارایِ کُلُر و یا استفاده از امکانات حرفه ای گوشی هایِ هوشمند زیر آب است، که ممکن است به قطعات دستگاه آسیب وارد کند میباشد. از طرفی، چون برخی محصولات سونی مجهز به بالاترین فناوری مقاومت در برابر نفوذ مایعات هستند، سونی سعی کرده است با بیان ساده تری واژه ضد آب بودن محصولات خود را برای کاربرانش تعریف کند، تا از ورود ضررهایِ احتمالی به دستگاه هایِ مقاوم در برابر آب اکسپریا جلوگیری به عمل آید.

بد نیست که با تعریف جدید سونی از واژه ضد آب یا مقاوم در برابر آب بودن محصولات جدیدش که بارها و بارها در صفحه پشتیبانی سونی موبایل تکرار شده است نگاهی داشته باشیم. سونی موبایل توضیح میدهد که چگونه محصولات مقاوم در برابر آب با فناوری IP68 در « شرایط آزمایشگاهی » مورد تست و بررسی قرار میگیرند :

ما محصولات مقاوم در برابر آب خود را به صورت بسیــار آرام در ظرفی که پر از آب راکد است ( به عمق 1.5 متر ) قرار میدهیم، سپس بعد از 30 دقیقه باز به آرامی دستگاه را از کف ظرف خارج میکنیم و قابلیت هایِ اصلی آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

اینجا به خوبی مشخص میشود که محصولات مقاوم در برابر آب سونی به چه شکلی مورد بررسی قرار میگیرند. پس کاربران محصولات مقاوم در برابر نفوذ آب سونی نمیتوانند دستگاه خود را در آب استخر، که خروشان است و امکان برخورد آب با سرعت بسیار بالایی به دستگاه میرود بُرد و بدون نگرانی از آن استفاده کرد. بد نیست در اینجا پاسخ مسئولان انجمن تخصصی سونی موبایل درباره سوال مشابهی که مطرح شده است را با هم بررسی کنیم :

حرکت دادن یا استفاده کردن از گوشی مقاوم در برابر آب سونی در آبی که خروشان است توسط تیم سونی موبایل و در شرایط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار نگرفته است. همچنین بسیاری از فاکتورها هستند که ما در شرایط آزمایشگاهی نمیتوانیم آنها را مورد بررسی قرار دهیم ( به عنوان مثال حرکت تند آب یا فشار آب وارده به دستگاه حین جابجایی دستگاه زیر آب ). پس، توصیه میکنیم که گوشی اکسپریا Z5 خود را تحت هیچ شرایطی در آب غوطه ور نسازید.

این نوع صحبت کردن پیرامون محصولات رده بالایِ مقاوم در برابر نفوذ آب سونی برای اولین بار بعد از معرفی گوشی اکسپریا +Z3 ( و اکسپریا Z4 ) مطرح شد و با شنیدن این مواضع بسیار متعجب شدیم. در آن زمان فکر کردیم شاید این مسایل صرفاً مربوط به همان محصولات است، نه سایر محصولات مقاوم در برابر آب سونی. اما پس از معرفی نسل جدید پرچمدار سونی ( گوشی اکسپریا Z5 )، سونی موبایل باز هم همان مواضع را برای دنیا تکرار کرد، که متوجه شدیم این سیاست جدید سونی در قبال دستگاههایِ مقاوم در برابر آب جدیدش میباشد.

حالا چرا این مسئله اینقدر مهم به نظر میرسد؟ همه ما میدانیم که بخش اعظمی از تبلیغات سونی پیرامون محصولات مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد غبارش، مانور دادن سر عکاسی زیر آب است. تا به امروز تمام محصولات سونی که مجهز به فناوری مذکور بوده اند، در حال عکاسی زیر آب و تکیه بر رویِ این موضوع بوده اند ( حدأقل تا تبلیغات گوشی اکسپریا +Z3 ( یا اکسپریا Z4 ).

سونی موبایل پس از معرفی گوشی اکسپریا Z3 اعلام کرد که این گوشی هوشمند اولین گوشی هوشمند دنیاست که مجهز به بالاترین فناوری ضد آب و گرد و غبار است و این گوشی هوشمند را به طور کلی ضد آب خواند! حتی ویدئویِ معرفی گوشی اکسپریا Z3 هم مربوط به شیرجه زدن داخل آب و گرفتن عکس زیر آب بود! بد نیست برای یادآوری تکیه بیش از اندازه سونی بر رویِ قابلیت مذکور، با هم نگاهی به تصاویر تبلیغاتی گوشی هایِ مقاوم در برابر نفوذ آب این شرکت تا به امروز داشته باشیم.

عکس تبلیغاتی گوشی اکسپریا M4 Aqua

16659435451_bdd7c1d494_b

عکس تبلیغاتی گوشی اکسپریا Z3

Xperia-Z3-640x426

عکس تبلیغاتی اکسپریا Z3 کامپکت تبلت

Xperia-Z3TabletCompact_5-640x432

عکس تبلیغاتی گوشی اکسپریا M2 Aqua

XperiaM2Aqua_12-640x320

عکس تبلیغاتی گوشی اکسپریا Z2

XperiaZ2press_21-640x346

عکس تبلیغاتی گوشی اکسپریا Z1

XperiaZ1Gallery_12-640x348

عکس تبلیغاتی گوشی اکسپریا ZR

XperiaZR_Press_21-640x423

همانطور که در تصاویر فوق مشاهده میکنید، سونی در محصولات مقاوم در برابر آب خود از دیرباز تا کنون بر رویِ قابلیت استفاده از این دستگاهها زیر آب مانور زیادی داده است و یکی از کلیدهایِ موفقیت این شرکت ژاپنی در فروش بسیار زیاد محصولات مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد و غبارش، همین موضوع بوده است. اما چرا واقعاً سونی موبایل به یکباره چنین تغییر رویه ای را لحاظ کرد؟ به نظر میرسد این موضوع تماماً مربوط به گارانتی محصولات فوق الذکر باشد. به نظر میرسد تعداد زیادی از کاربران گوشی هایِ اکسپریا محصولات خود را در استخر یا در دریا که شرایط مناسبی ندارد استفاده کرده اند و با توجه به رویه قبلی، سونی مجبور شده است تمامی دستگاههایی که دارایِ شرایط گارانتی هستند را تعمیر کند و این موضوع خسارت زیادی به سونی موبایل تحمیل کرده است.

علی ای حال سونی هر دلیلی که دارد، باید در انتخاب ادبیات جدید خود پیرامون محصولات مقاوم در برابر نفوذ آبش سیاست درستی اتخاذ کند؛ چون این رویه شاید برای بسیاری از کاربران گوشی هایِ هوشمند مقاوم در برابر آب سونی گیج کننده باشد. بیشتر کاربران گوشی هایِ مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد و غبار سونی انتظار دارند محصولاتشان توانایی کار کردن زیر آب را داشته باشد، چون سونی در بازاریابی محصولات ضد آب خود اینگونه عمل کرده است. این موضوع نمیتواند از جهت عدم توانایی محصولات مقاوم در برابر آب این شرکت باشد، چون حتی خود ما بسیاری از محصولات مذکور را در شرایط نامناسب تست کرده ایم و مشکلی پیش نیامده است. پس این بیانیه بیشتر جنبه اخطاری دارد.

اما انتظاری که از سونی میرود، این است که تمامی محصولات خود را با بیانیه جدیدش بروزرسانی کند و بر رویِ این سیاست جدید پافشاری کند؛ نه اینکه صفحه برخی محصولات هنوز بر همان سیاست سابق باقی بمانند و صفحات محصولات جدید این شرکت با بیانیه جدید بروزرسانی شود. من باب مثال هنوز در صفحه توضیحات پیرامون تکنولوژی مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار محصولات سابق سونی چنین آمده است : « استفاده معمولی از گوشی هایِ مقاوم در برابر آب سونی زیر آب تمیز و کُلُر دار برخی استخرها که آب راکد دارند ( استخر هایِ شخصی ) مجاز است؛ اما به یاد داشته باشید که نباید گوشی خود را بیش از عمق 1.5 متر و بیشتر از 30 دقیقه زیر آب نگه دارید ».

و در صفحه دیگری که مربوط به معرفی گوشی اکسپریا Z3 میباشد آورده شده است : « میتوانید با گوشی خود تا عمق 1.5 متر شیرجه بزنید و از شیرجه زدن خود عکس یا فیلم تهیه کنید ». اینها تنها چند مورد کوچک بودند که بسیار سریع و هنگام نگارش این مقاله تهیه شدند و مطمئناً موارد بسیار زیادی از این دست اظهارات در صفحات دیگر گوشی هایِ مقاوم در برابر نفوذ آب سونی موجود میباشد.

حال بد نیست نگاهی به صفحه توضیحات مربوط به پرچمدار جدید سونی، گوشی اکسپریا Z5 بیندازیم، که با ادبیات و سیاست جدید سونی چنین آمده است : « نباید گوشی هوشمند خود را به طور کامل زیر آب قرار دهید یا آن را در معرض آب دریا، آب شور، آب کُلُر دار یا مایعات قرار دهید. بدیهی است که استفاده نادرست یا تخطی از شرایط مذکور باعث خارج شدن دستگاه از حالت گارانتی میشود ».

در مجموع، اُمیدواریم اگر سونی میخواهد این رویه را به صورت کامل در محصولات مقاوم در برابر نفوذ آب خود پیاده سازی کند، به صورت صریح این موضوع را در صفحه شخصی تمامی محصولات مذکور پیاده کند، یا به نحوی تغییر رویه دهد و کاربرانش را از این وضعیت گیج کننده خلاص کند. در پایان، نظر شما همراهان همیشگی درباره این تغییر رویه سونی چیست؟ آیا این موضوع باعث میشود شما از خرید پرچمدار جدید سونی و برادران کوچکتر و بزرگترش منصرف شوید؟ مثل همیشه نظرات گرم خود را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

منبع: