پروژه متن باز اَندروید که به اختصار AOSP خوانده میشود، یکی از پروژه هایِ بسیار وسیع دنیا برایِ توسعه دهندگان میباشد. این پروژه از اولین روزهایِ فعالیت سیستم عامل اَندروید با کاربران و توسعه دهندگان همراه بوده است و سونی چندی است که به عنوان یکی از بازیگران اصلی این پروژه برخی از گوشی هایِ اکسپریا را به صورت رسمی وارد این پروژه کرده است.

بر اساس همین موضوع، ساعاتی پیش سونی اعلام کرده است که نسل ارتقا یافتۀ آخرین پرچمدار خود، گوشی اکسپریا XZs را وارد پروژه متن باز اَندروید کرده است. این بدان معناست که گوشی لایق اکسپریا XZs که یک ارتقایِ جزئی برایِ پرچمدار جدید سونی محسوب میشود از این پس وارد بازار گرم رام هایِ شخصی سازی خواهد شد و در مرکز توجهات قرار خواهد گرفت.

سونی اعلام کرده است که کُدهایِ منبع اَندروید 7.0 نوقا را در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است و به این ترتیب توسعه دهندگان میتوانند با کُدهایِ مذکور رام شخصی سازی شده خود را بر اساس اَندروید 7.0 نوقا ساخته و منتشر کنند. بر اساس سنت پیشین، راهنمایِ جامعی هم برایِ ساخت و فلش کردن رامهایِ ساخته شده توسط سونی آماده شده است، که از لینک منبع میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.