Sony-Xperia-Z5
تولیدکنندگان مختلف، برای جلب توجه مردم به محصولات خود همیشه ابزاری متفاوت را نیز به کار میبرند، سونی نیز از این قاعده مستثی نیست و برای جدیدترین محصولات معرفی شده خود لقب بهترین دوربین بازار در بین گوشی های هوشمند را برگزیده است. سونی در یکی از تبلیغات ویدیویی خود در سایت یوتیوب ادعا می کند که اکسپریا Z5 صاحب بهترین دوربین دنیا در بین تمامی گوشی های هوشمند است.
اما با دیدن این تبلیغات اولین سوال در ذهن اشخاص کنجکاو این است که دلیل این ادعای سونی چیست؟ آیا اکسپریا Z5 واقعا صاحب بهترین دوربین بازار است؟!

سونی این سوال را نیز بی پاسخ نگذاشته است و برای اثبات عنوان تبلیغاتی خود چندین نمودار را در صفحه اختصاصی خود منتشر کرده است. در این نمودار تجزیه و تحلیلی در مورد دوربین 23 مگاپیکسلی اکسپریا Z5 در مواردی مانند میزان حساسیت به نور، سرعت فوکوس، کیفیت کلی تصاویر و تثبیت وثبات تصاویر در هنگام ضبط ویدیو در مقایسه با تعدادی از پرچمداران سایر کمپانی های مشهور صورت گرفته است و نتابج آن همگی نشان از برتری این دوربین نسبت به سایر رقبا دارد.

برای شروع سونی میگوید که اکسپریا Z5 با ارائه حداکثر مقدار ISO یعنی عدد 12800 بالاترین رقم را در بین تمامی گوشی های هوشمند به خود اختصاص داده است. البته تعداد محدودی از گوشی ها نیز وجود دارند که مقدار ایزوی برابر یا کمی بیشتر از این عدد را نشان میدهند، اما آن ها به صورت اختصاصی فقط در کشور ژاپن عرضه میشوند و در هیچ کشور دیگری در دسترس نیستند، بنابراین رقیبی برای سونی محسوب نخواهند شد!
1

سونی همچنین اشاره میکند که شما با اکسپریا Z5 میتوانید عکسهایی بگیرید که بهترین کیفیت را ارائه میدهند. این شرکت برای اثبات ادعای خود در این بخش نیز کار جالبی را انجام داده است. در تحقیقات صورت گرفته برای این کار، 5 عکس متفاوت توسط سایر پرچمداران و رقبا به ثبت رسید و برای ارزیابی به 200 نفر از شهروندان بریتانیایی نشان داده شد. 33 درصد از این افراد بدون آن که بدانند عکس ها توسط کدامیک از گوشی ها گرفته شده است، تصاویر گرفته شده توسط اکسپریا Z5 را به سایر تصاویر ترجیح دادند. در این نظر سنجی آیفون 6 در مقام دوم و گلکسی اس6 نیز با فاصله کمی از اپل عنوان سوم را به خود اختصاص داد!
2
در بررسی بعدی اولویت با مقایسه فیلم های گرفته شده توسط 6 رقیب پرچمدار بود و این که کدام گوشی میتواند کمترین لرزش و بهترین ثبات تصویر را در حین فیلمبرداری ارائه دهد. در واقع این آزمون، به طور کامل، لرزشگیر دوربین و عملکرد آن را در هر گوشی به چالش میکشید. در این آزمون تمامی گوشی ها بر روی دوچرخه هایی در حال حرکت در یک مسیر صاف مشخص و البته در شرایط نوری یکسان قرار گرفتند و همگی آنها با تنظیمات پیشفرض دوربین شروع به ضبط ویدیو کردند. کلیپ های به دست آمده از هر گوشی در یک مانیتور 40 اینچی اچ دی مقایسه شد و جای تعجب نبود که اکسپریا Z5 در این آزمون نیز بهترین نتیجه را به دست آورد.

3
اما در نهایت محققان میخواستند مطمئن شوند که ادعای سونی مبنی بر ارائه بالاترین سرعت فوکوس و رقم خیره کننده 0.03 ثانیه بی اساس نیست. بنابراین آنها شروع به ضبط فیلمبرداری با کیفیت اچ دی و نرخ 240 فریم بر ثانیه با هریک از گوشی ها کردند و زمان مربوطه را در هنگام فوکوس اشیا اندازه گیری و یادداشت کردند. لازم به ذکر است که تمامی دستگاه ها در فاصله 60 سانتی متری از شئ مورد نظر قرار گرفته بودند و محیط قرار گرفته در آن توسط پروژکتورهای مخصوص حتی از محیط بیرون نیز پرنور تر بود. در این آزمون اکسپریا Z5 توانست با میانگین سرعت فوکوس 0.2 ثانیه با اختلاف زیادی از رقبا در جایگاه اول قرار بگیرد که این بسیار شگفت انگیز است!
4