قابلیت Google Lens یک قابلیت بسیار رایج در بین گوشی هایِ پرچمدار دنیا میباشد، که توسط دستیار هوشمند و اختصاصی گوگل، Google Assistant به فعالیت میپردازد. اما به تازگی در ماه گذشته میلادی غول جستجویِ دنیا اعلام کرد قصد دارد Google Lens را مستقیماً وارد برنامه دوربین گوشی هایِ مختلفی در دنیا سازد و آنرا به صورت اختصاصی در دسترس کاربران قرار دهد.

حال امروز سونی رسماً اعلام کرده است که قصد دارد Google Lens را مستقیماً وارد نرم افزار اختصاصی دوربین 2 گوشی هوشمند پرچمدار خود، اکسپریا XZ2 و اکسپریا XZ2 Compact کند. با داشتن یکی از 2 گوشی اشاره شده، طرفداران گوشی هایِ سونی میتوانند به صورت اختصاصی در نرم افزار دوربین خود کالاهایِ آنلاین را بیابند، متن هایِ خاصی را بدون نیاز به تایپ مستقیماً کپی و در جایی ذخیره کنند، درباره آثار تاریخی و منظره هایِ ثبت شده بیشتر بدانند، وقایعی را به تقویم خود اضافه کنند و به شناسایی انواع گیاهان و جانوران بپردازند.

در واقع برایِ بهره برداری کامل از امکانات این نرم افزار، نیاز است که کاربران برنامه اختصاصی Google ( یا همان Google App ) را بر رویِ گوشی هوشمند خود بروزرسانی کنند. این قابلیت هم اَکنون برایِ 2 گوشی فوق الذکر برنامه ریزی شده است و کاربران با توجه به بازاری که در آن هستند و منطقه ای که در آن حضور دارند، ممکن است این قابلیت را تا هفته آتی دریافت کنند.

شاید اکسپریا XZ2 و اکسپریا XZ2 Compact تنها گوشی هایِ هوشمند سونی نباشند که به این قابلیت مجهز میشوند و در آینده ای نزدیک سایر گوشی هایِ سونی نیز از این قابلیت در برنامه اختصاصی دوربین اکسپریا بهره مند شوند، اما قطعاً این 2 گوشی هوشمند که در حال حاضر پرچمداران سونی در دنیا هستند به عنوان اولین گوشی هایِ هوشمند سونی این قابلیت را دریافت خواهند کرد.