photo_2016-05-07_00-58-28
صبح روز هفتم ماه می سال 1946… خورشید در توکیو طلوع میکند. اما به نظر امروز با روزهای گذشته تفاوت دارد. امروز قرار است اتفاقی رقم بخورد که تا سال ها جهان مدیون طلوع خورشیدی باشد که شهر توکیو را در هفتمین روز از پنجمین ماه سال 1946 روشن میکند.

ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا، دو مهندس ژاپنی یکی جوان و دیگری کمی با تجربه تر خود را برای تغییر تاریخ آماده میکنند. موریتا که تازه درس فیزیک را در دانشگاه اوزاکا به پایان رسانده حالا در سن 23 سالگی رویایی بزرگ در سر دارد. ایبوکا و موریتا دو سال بعد از اولین آشنایی خود، حالا پایه گذار شرکت توکیو تسوشین کوگیوهستند. همان شرکتی که جاده های تکنولوژی در آینده بارها و بارها از زمین آن عبور خواهد کرد.

در توکیو تسوشین کوگیو، قرعه به نام یک پلوپز برقی افتاد تا اولین محصول ساخته شده توسط این شرکت لقب بگیرد. اولین محصولی که البته هیچگاه به بازار عرضه نشد. شاید مهمترین دستاورد این شرکت در دهه چهل یک بالش الکتریکی گرم شونده بود که در بازار نیز موفقیت نسبتا خوبی را برای آنها رقم زد. اما دهه پنجاه آغاز تاریخ سازی های سونی بود که با معرفی نوار کاست و یک دستگاه پخش کننده آن که به تایپ جی شهرت داشت بازار ژاپن را تحت تاثیر خود قرار داد.

در آن زمان ایبوکا و موریتا در خاک ژاپن نامی برای خود دست و پا کرده بودند اما شهرت آنها در سال 1953 و زمانی که موریتا با سفر به آمریکا مجوز ساخت ترانزیستور را بدست آورده بود جهانی شد. چهار سال پس از این اتفاق، اولین رادیوی ترانزیستوری در جهان توسط شرکت تسوشین کوگیو ساخته شد. اختراعی که آنقدر در زمان خود بزرگ بود تا ایبوکا و موریتا را بر آن داشت نامی جدید برای شرکت خود انتخاب کنند. نامی که حالا قرار است تا تمامی مردمان جهان آن را به زبان بیاورند: سونی …

sony

نام سونی ترکیبی از دو نام انگلیسی (Sonny به معنای پسر و Sonus) بود که با ادغام آنها، Sony شکل گرفت. Sony نامی است که برای جوانانی که به دنبال ایده ها و تولیدات جدید هستند انتخاب شده است. این اولین بار بود که یک شرکت ژاپنی یک نام لاتین را برای خود انتخاب میکرد که نشان از افکار بلندپروازانه ایبوکا و موریتا برای شرکت خود داشت. در نهایت آنها یک سال بعد، یعنی در سال 1958 نام سونی را به ثبت رساندند و از آن زمان دنیای تکنولوژی نام سونی را صدا زده است.

فعالیت های جدی سونی با ساخت رادیوهای مختلف آغاز شد اما حقیقت این بود که صداها به تنهایی آنها را راضی نمیکرد. همین باعث شد تا خیلی زود پای سونی به ساخت تلویزیون ها نیز کشیده شود. در واقع شرکت های زیادی بودند که از رشد تکنولوژی در جهان تاثیر پذیرفتند. اما سونی شرکتی بود که خود در سرعت بخشیدن به رشد تکنولوژی در جهان تاثیرگذار بود. واکمن به عنوان اولین دستگاه پخش موسیقی قابل حمل در جهان، یکی از جاودانه ترین اختراعات این شرکت ژاپنی بود که همراهی همیشگی موسیقی را به عاشقان آن هدیه داد.
sony-original-walkman-tps-l2.0
سونی پس از واکمن، با تکیه بر تجربه موفقیت آمیز آن به ساخت دیسکمن روی آورد. این اتفاق یک سال پس از ساخت اولین لوح فشرده توسط سونی و همچنین سیستم کامپیوتر خانگی ام اس اکس رخ داد.

سونی ما را عادت داده بود تا هر چند سال یک بار، محصولی انقلابی و تاریخ ساز را به نمایش بگذارد. تاریخ سازی دهه نود با پلی استیشن سونی شروع شد. مگر میشود کسی از اولین کنسول پلی استیشن سونی خاطره ای نداشته باشد؟ موفقیت کنسول پلی استیشن سونی به اندازه ای بود که با گذشت 20 سال از حضور آن در بازار و معرفی چهار نسل از آن، هنوز هم محبوبترین و پر فروش ترین کنسول بازی در جهان به شمار می آید.

SONY DSC

عرصه فعالیت سونی در سه دهه اخیر بیشتر و بیشتر شد تا جایی که آنها به فعالیت های غیر الکترونیکی نیز روی آوردند. در سال 1991 سونی زیرمجموعه سونی پیکچرز را راه اندازی کرد. سه سال بعد نیز سونی رسما به دنیای تلفن های بی سیم (موبایل) وارد شد و بخش سونی موبایل را با هدف ساخت گوشی های موبایل و فعالیت های وابسته به آن پایه ریزی کرد. تولید لپ تاپ های وایو و همچنین ورود به بازار دوربین های عکاسی نیز از جمله فعالیت های این شرکت ژاپنی در سال های اخیر بوده که خود را به یکی از بزرگترین فعالان این عرصه تبدیل کرده است.

سونی … فرزند سرزمین آفتاب که غرور از دست رفته ژاپن بعد از جنگ جهانی را به آن بازگرداند. حالا این فرزند جسور هفتاد سال است که با از خود گذشتگی به زندگی میلیون ها نفر رنگ دیگری بخشید. هفتاد سال که به آسانی بر این فرزند نگذشته است. همچون مردان بزرگ سختی کشیده است. طعم بیماری را چشیده و درد جنگ را کشیده است.

باور کردنی نیست که در خاطره سازی های کسی نقشی نداشته باشد. هر کس منکر نقش تو باشد، لابد تجربه بازی فیفا 99 را با پلی استیشنت نداشته است. لابد آهنگ های شادمهر عقیلی را در واکمن های تو گوش نکرده است. لابد کارتن های عصر جمعه را در تلویزیون های تو تماشا نکرده است. لابد با گوشی K750 جدیدترین کلیپ های روز را برای دوستان خود ارسال نکرده است.

رد پای تو در بسیاری از خاطره های ما نمایان است. آری خاطره های ما مدیون توست. یا شاید چیزی فراتر از این… دنیا مدیون توست. دنیا حالا هفتاد سال است که مدیون توست. بامداد روز 7 می 2016 به وقت تهران، و خورشید هم اکنون در توکیو در حال طلوع است.

ZAU2meY