نسبت صفحه نمایش 16:9 استانداردی است که سال ها در گوشی های هوشمند به صورت منظم رعایت شد. با این در سال جاری کم کم برخی از کمپانی ها به سراغ شکستن این استاندارد قدم برداشتند و نسبت 18:9 را در گوشی های هوشمند خود رعایت کردند. از نمونه تلفن های هوشمند امسال که با این استاندارد معرفی شدند میتوانیم به گلکسی S8 و نوت 8 سامسونگ و یا ال جی G6 اشاره کنیم.

وقتی یک استاندارد جدید پایه ریزی میشود، کمپانی های مختلف برای عقب نماندن از قافله سعی میکنند خود را همرنگ جماعت کنند. فشارهای زیادی از سوی هواداران به سونی وارد می آید که استاندارد 16:9 را کنار گذاشته و از استاندارد 18:9 استفاده میکند. با این حال سونی چند ماه قبل رسماً در این خصوص واکنش نشان داده و عدم تمایل خود به تغییر استاندارد نسبت صفحه نمایش را آشکار کرد.

دلایل سونی برای پافشاری بر روی استاندارد 16:9 به نظر عاقلانه است. چرا که سونی معتقد است که هنوز محتوای کافی با این استاندارد وجود ندارد و از طرفی، سونی که یکی از بزرگترین کمپانی های فیلم سازی دنیا را در اختیار دارد، هنوز فیلم های سینمایی خود را با استاندارد 16:9 تولید میکند. پس تا زمانی که استاندارد جدیدی فراگیر نشده و محتوای لازم برای بهره مندی از آن وجود ندارد، دلیل قانع کننده ای برای کوچ به یک استاندارد جدید نیست.

با تمام این وجود هنوز کاربران اصرار زیادی به تغییر نسبت صفحه نمایش در گوشی های اکسپریا دارند که این موضوع، وضعیت پرچمدار آینده سونی را در هاله ای از ابهام قرار داده است. آقای Lin Zhiyuan مدیر شرکت سونی موبایل تایوان، در حاشیه مراسم معرفی اکسپریا XA1 Plus در این کشور، در خصوص همین موضوع صحبت هایی را انجام داده که شاید وضعیت آینده را تا حدودی مشخص کند.

آقای Lin Zhiyuan واقف است که فشارهای زیادی از سوی رسانه ها و مشتریان به سونی برای تغییر سیاست خود در خصوص استاندارد صفحه نمایش وارد آمده اما همچنان سونی موبایل به استفاده از استاندارد 18:9 تمایلی نشان نمیدهد. تا این لحظه هیچ واکنش مثبتی از سوی سونی در این خصوص نشان داده نشده و بر این اساس سال آینده نیز باید منتظر صفحه نمایش های با استاندارد 16:9 در گوشی های اکسپریا باشیم. سونی به جای تغییر این استاندارد، تاکید زیادی بر روی قابلیت های دیگر مثل HDR و صفحه نمایش 4K دارد تا به این وسیله تجربه کاربری را بهبود ببخشد.

منبع: