فناوری هایِ پوشیدنی روز به روز در حال ارتقا هستند و کمپانی هایِ بزرگ دنیا در تلاش هستند امکانات جدیدی به ابزارهایِ پوشیدنی اضافه کنند. بر کسی پوشیده نیست که سونی به عنوان یکی از بازیگران اصلی ساخت سنسور برایِ گوشی هایِ هوشمند در دنیا مطرح است و اگر تحرکاتی در زمینه سنسورهایِ دوربین برایِ گجت هایِ هوشمند مشاهده شود، قطعاً اذهان عمومی به سمت کمپانی سونی هدایت میشود.

امروز از بخش نیمه هادی هایِ سونی خبر میرسد که این کمپانی در حال توسعه دوربینی بسیار کوچک برایِ ابزارهایِ پوشیدنی است. این سنسور که 1.2 مگاپیکسلی است و جایِ بسیار کمی را اشغال میکند ( تنها 2 میلی متر جا اشغال میکند )، لقب کوچک ترین سنسور 1 مگاپیکسلی را در دنیا به خود اختصاص داده است.

سونی اشاره میکند این سنسور میتواند در ابزارهایِ پوشیدنی، مخصوصاً ساعت هایِ هوشمند به کار گرفته شود. این سنسور میتواند در بهترین حالت ممکن با 1.296 پیکسل عکس به ثبت برساند. این سنسور با لنزی بسیار کوچک که تنها 2.6 میلی متر فضا اشغال میکند همراه شده است و میتواند عکس هایِ مناسبی به ثبت برساند.

سونی برایِ پین اتصال این محصول نیز از یک واحد 20 پینی بسیار کوچک بهره گرفته است که تنها 3.3 میلی متر طول دارد. این محصول علاوه بر لنز و سنسور انعطاف پذیر خود دارایِ مدار انعطاف پذیری نیز میباشد که به راحتی میتواند در بند ساعت هایِ هوشمند به کار گرفته شود و کُل این مجموعه وزنی 10 گرمی دارد.

اما اینها تازه بخشی از ماجرا هستند. سونی اذعان میکند این سنسور علاوه بر سایز بسیار کوچک خود، کم مصرف ترین سنسور جهان نیز میباشد. این سنسور در پرمصرف ترین حالت ممکن 55 میلی وات در حالت فیلمبرداری 60 فریم بر ثانیه انرژی مصرف میکند و در کم مصرف ترین حالت ممکن 8 میلی وات انرژی مصرف میکند، که بسیار بسیار ناچیز است ( هر میلی وات برابر است با یک هزارم وات ).

این سنسور گفته میشود حتی میتواند در حالت 240 فریم بر ثانیه نیز فیلمبرداری کند، که در این حالت 3 سرعت برایِ انتخاب در دسترس کاربر قرار دارد، که در این حالت که سریعترین حالت ممکن میباشد، تعداد پیکسل ها برایِ ثبت جزئیات به 324 پیکسل کاهش می یابد. اگر کاربر بخواهد با قدرت تمام و بر رویِ 1.2 مگاپیکسل با این سنسور فیلمبرداری کند، باید از حالت 60 فریم بر ثانیه بهره ببرد.

پیش بینی میشود اگر خبر ساخت ساعت نسل 4 سونی که ساعاتی پیش خبرش را برایِ شما به اشتراک گذاشتیم صحت داشته باشد، این ساعت هوشمند مجهز به سنسور مذکور باشد. البته نیاز به تأکید نیست که این موضوع صرفاً در حد گمانه زنی است و باید منتظر بمانیم و ببینیم در روزهایِ آتی چه اتفاقاتی رُخ خواهد داد. شاید سونی قصد دارد همه ما را در روزهایِ ابتدایی سال 2017 سورپرایز کند.

منبع: