تقریباً از حدود سه هفته قبل، وجود دو بدافزار جدید به نام های Meltdown و Spectre در گوشی های هوشمند و کامپیوترها تایید شد. Meltdown و Spectre دو بدافزار جدید هستند که با زیر نظر گرفتن پردازش قطعات سخت افزاری مثل CPU و Memory اطلاعات کاربران را به سرقت میبرند.

سونی از همان ابتدای ظهور این دو بدافزار نسبت به وجود آنها واکنش نشان داد و تایید کرد، به زودی با آپدیت های سیستمی در مسیر رفع آنها اقدام خواهد کرد. تا این لحظه چند گوشی هوشمند از سونی به روزرسانی امنیتی مربوط به این دو بدافزار را دریافت کردند، اما هنوز از سایر گوشی هایی که در آینده ممکن است این به روزرسانی را دریافت کنند اطلاعاتی در دسترس نیست.

پس از گذشت سه هفته از اولین بیانیه سونی در مورد بدافزارهای Meltdown و Spectre، سونی مجدداً در یک بیانیه جدید وضعیت به روزرسانی امنیتی پیش رو برای گوشی های اکسپریا را روشن نمود. سونی در این بیانیه رسماً ضمن تایید اینکه پچ امنیتی 5 ژانویه در گوشی های سونی این مشکل را حل میکند، اعلام کرد که طبق برنامه ریزی های انجام شده، کدامیک از گوشی های اکسپریا به روزرسانی امنیتی بدافزارهای Meltdown و Spectre را دریافت خواهند کرد. این گوشی ها به شرح زیر هستند که البته تعدادی از آنها هم اکنون این آپدیت را بدست آوردند:

Xperia XA1
Xperia XA1 Ultra
Xperia L1
Xperia XA1 Plus
Xperia XA2
Xperia XA2 Ultra
Xperia L2
Xperia X Performance
Xperia X
Xperia X Compact
Xperia XZ
Xperia XZ Premium
Xperia XZs
Xperia XZ1
Xperia XZ1 Compact

منبع: