Qi-standard
همانطور که در خبر قبلی خواندید سونی شارژر بی سیم CP-W5 را معرفی کرده، که فقط برای دستگاه های سازگار با Qi طراحی شده است. در خبر قبلی با این شارژر و قابلیت های آن آشنا شدید. اما قابلیت QI که پیش نیاز این شارژر است چیست ؟ و چه شرکت هایی از این قابلیت در اسمارت فون های خود استفاده میکنند؟

Qi که “چی” خوانده می شود، اینتفرفیس استانداردی است که توسط کنسرسیوم قدرت بی سیم (Wireless Power Consortium) طراحی و توسعه یافته و در آن جریان الکتریسیته از فاصله 4 سانتی‌متری به روش القایی به ابزار منتقل می‌شود. در QI ابزار می‌بایست از این فناوری پشتیبانی کند و برای شارژ بی سیم نیز به یک استیشن مخصوص نیاز است که ابزار بر روی سطح آن قرار گرفته و القای الکتریسیته از طریق آن انجام می‌شود.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگ تولید کننده تلفن‌های همراه از جمله اچ تی سی، هواوی، ال جی، موتورولا، نوکیا، سامسونگ و سونی مجوز استفاده از این فناوری را دریافت نموده‌اند و از این قابلیت در برخی محصولات خود استفاده میکنند. در حال حاضر در بین اسمارت فون های سونی تمامی مدلهای خانواده Z مجهز به این فناوری هستند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های فناوری QI در پشتیبانی آن از ابزارهای مختلف است به عنوان مثال بر روی یک استیشن شارژر بی‌سیم QI می‌توان تلفن لومیا 920 یا نکسوس 4 و تلفن‌های دیگر مبتنی بر این فناوری را قرار داد تا شارژ شوند.

منبع:  XperiaBlog