در سال های گذشته مرزهای استفاده از دوربین در گوشی های هوشمند شکسته شده است و استانداردهای جدیدی برای آن ها تعریف شده است. هر سال، شاهد بهبود عملکرد سنسورها، قابلیت های بیشتر برای آن ها و عملکرد بهتر تثبیت کننده های اپتیکال تصویر هستیم. علاوه بر این ها، در دو سال گذشته استفاده از دوربین های دوگانه از محبوبیت بالایی در میان تولیدکنندگان گوشی های هوشمند و کاربران برخوردار شده اند.

اما برای این که متوجه عملکرد هر دوربین و بهبود عملکرد آن در مقایسه با نسل پیشین شویم، DxOMark یکی از وبسایت هایی است که این بررسی را برای کاربران انجام می دهد.

هر پرچمدار جدیدی که به وسیله ی یک کمپانی بزرگ تولیدکننده ی گوشی هوشمند معرفی می شود، معمولاً رکورد امتیاز ثبت شده به وسیله ی گوشی های پیشین را می شکند و در صدر جدول قرار می گیرد. گوشی های آیفون 8 و نوت 8 که یک ماهی از زمان معرفی آن ها بیشتر نمی گذرد، برای مدت چند هفته در این تست رتبه ی اول را به خود اختصاص داده بودند. تا این که کمپانی گوگل از گوشی های پیکسل 2 خود رونمایی کرد و این گوشی ها توانستند رکورد آیفون و نوت را پشت سر بگذارند.

فرآیند تست دوربین گوشی های هوشمند به وسیله ی DxOMark یک فرآیند پیچیده و چند مرحله ای می باشد. تیم بررسی کننده، دوربین را در بخش های مختلف شامل: نوردهی، ثبت رنگ، بافت تصویر، نویز، طبیعی بودن، زوم و … بررسی می کنند. سپس در هر بخش امتیازی را به آن دوربین اختصاص می دهند. در نهایت هم این امتیازها باهم ترکیب شده و یک امتیاز نهایی به آن دوربین اختصاص داده می شود. در حقیقت، کمپانی هایی چون گوگل و سامسونگ برای نمایش قدرت دوربین های خود، همین امتیاز کلی را در تبلیغات خود استفاده می کنند.

در بررسی های جدید این هم وبسایت، تست های جدیدی برای بررسی دوربین هایی با قابلیت ثبت تصاویر پرتره و بهره مند از لنز تله فوتو نیز درنظر گرفته شده است. با این وجود، ترکیب امتیازهای بدست آمده از هر بخش و محاسبه ی امتیاز نهایی هر دوربین با توجه به عملکرد آن در بخش های مختلف و ضریب هر امتیاز، اندکی بحث را در میان منتقدان این وبسایت افزایش داده است.

گوشی جدید پیکسل 2 در تست کیفیت عکس، امتیاز 99 را کسب کرده است در حالی که در تست مشابه، گوشی گلکسی نوت 8 امتیاز 100 را بدست آورده است. همچنین، زمانی که به امتیاز پیکسل 2 در تست ویدئو نگاه کنید، این گوشی امتیاز 98 را دریافت کرده است در حالی که نوت 8 در تست ویدئو امتیاز 94 را به خود اختصاص داده است. بیشتر کاربران ممکن است امتیاز نهایی پیکسل 2 و نوت 8 را مدنظر قرار دهند و به این نتیجه برسند که پیکسل 2 عملکرد بهتری از نوت 8 را دارد. در حالی که ممکن است این برداشت درست نباشد و همچنان نوت 8 عملکرد بهتری را از خود نشان دهد.

 

DxOMark چگونه کار می کند؟

DxO Labs، یک کمپانی تشکیل شده از افراد متخصص است که وظیفه ی اجرای تست های DxOMark را برعهده دارد. در حقیقت، این کمپانی با دریافت هزینه از کمپانی های تولیدکننده ی دوربین، پیشنهادهایی را برای بهبود عملکرد دوربین های آن ها به آن ها می دهد.

بدون تردید، هیچ تضمینی وجود ندارد که یک وبسایت بررسی کننده نخواهد با تعصب یک موضوع را بررسی کند. اما DxO یکی از کمپانی هایی است که از متخصصان خود برای مشورت دادن به کمپانی های بزرگ استفاده می کند. تست و رتبه بندی به وسیله ی این وبسایت هم یکی از مواردی است که می تواند یک کاربر را به سمت خرید یک دستگاه جذب کند.

این کمپانی اعلام کرده است که تست های خود را به صورت مستقل انجام می دهد اما اگر یک کمپانی تولیدکننده ی دوربین به آن ها پیشنهاد مالی دهد، آنها این پیشنهاد را رد خواهند کرد؟ هیچ نشانه ای در حال حاضر مبنی بر تقلب در نتایج DxOMark وجود ندارد. با این وجود، همچنان این احتمال وجود دارد که یک کمپانی سازنده ی دوربین برای بیشتر دیده شدن دوربین خود و نمایش عملکرد بهتر آن، اندکی در نتایج این تست دخالت کند.

امتیاز بیشتر در ازای پرداخت پول:

علاوه بر این که DxO راهکارهای خود برای بهبود عملکرد دوربین کمپانی ها را به آن ها می فروشد، این کمپانی راهکارهای آنالیز و تست عملکرد دوربین خود رانیز به آن ها می فروشد. با وجود این که به صورت کلی مشکلی در فروش چنین چیزی وجود ندارد اما، ممکن است که یک کمپانی سازنده ی دوربین، به صورت مشخص کمپانی سازنده ی گوشی های موبایل، در بخش هایی مشخص عملکرد دوربین خود را بهبود بخشد تا در تست های این وبسایت امتیاز بالاتری دریافت کند. در حالی که شاید آن امتیاز برای عملکرد آن گوشی در شرایط واقعی مناسب نباشد.

این کمپانی با افتخار اعلام کرده است که آنالیزها و تست های خود را در اختیار کمپانی های بزرگی چون سامسونگ، هوآوی، نیکن، htc و … قرار داده است. این دقیقاً همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. به صورت مشخص، این کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های موبایل از راهکارهای آنالیز این کمپانی استفاده کرده اند. اما مشخص نیست که آیا کمپانی های دیگری چون گوگل نیز از این قابلیت برای بهبود امتیاز دوربین های خود استفاده کرده اند یا خیر.

در تست های جدید این وبسایت، وجود قابلیت هایی چون ثبت تصاویر پرتره و همراه با افکت بوکه و زوم اپتیکال جزو مواردی هستند که باعث دریافت امتیاز بیشتر به وسیله ی گوشی می شوند در حالی که قابلیت هایی چون لنز با قابلیت ثبت تصاویر واید، ثبت تصاویر RAW یا تک رنگ هیچ تاثیری در امتیاز نهایی اسمارت فون ها نخواهند داشت.

 

اما مشکل اصلی ممکن است از همینجا سرچشمه بگیرد. از آن جایی که موارد و قابلیت های مشخصی در تست های DxO باعث افزایش امتیاز خواهند شد، این کمپانی می تواند تاثیر قابل توجهی در روند توسعه ی دوربین گوشی های هوشمند داشته باشد. با این حال، از آنجایی که تست DxO یک تست کاملاً جامع نیست، مواردی را بیش از سایرین اهمیت می دهد که شاید حتی کاربران در مورد این قابلیت ها چندان اطلاعاتی هم نداشته باشند!

جمع بندی:

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، DxO یکی از کمپانی های موفق در زمینه بررسی دوربین های دیجیتال می باشد. این کمپانی با بررسی های خود و ارائه ی نظرات خود با کمپانی های تولیدکننده، سعی در بهبود عملکرد دوربین ها را دارد. همچنین، کمپانی های سازنده ی گوشی های هوشمند با پرداخت هزینه هایی قصد دارند تا عملکرد دوربین خود در این تست را بهبود ببخشند و امتیاز بالاتری را دریافت نمایند.

آیا گوشی های پیکسل 2، نوت 8 و آیفون 8 جزو بهترین گوشی های موجود در بازار برای عکاسی هستند؟ بله. آیا سیستم امتیازدهی و رتبه بندی DxOMark نمایانگر کیفیت عملکرد دوربین است؟ بستگی به ضریب هر تست ممکن است پاسخ این مورد مثبت یا منفی باشد. اگر برخی از سازندگان، همکاری نزدیکی با این وبسایت داشته باشند، می توانند عملکرد دوربین های خود را بهبود ببخشند اما اگر به دنبال یک سیستم بررسی جامع تر برای عملکرد دوربین ها هستید، DxOMark باید رنج گسترده تری از بررسی های را در تست جامع خود جای دهد.

منبع: