حدود شش ماه قبل، زمزمه های ارائه یک سیستم عامل جدید برای اکسپریا X شنیده بود که با گذشت زمان، این شایعات با خبرهای بیشتری که از سونی بدست رسید، جنبه رسمی پیدا کرد. زمان گذشت و گذشت و حالا سونی به صورت رسمی خبر از عرضه سیستم عامل Sailfish برای اکسپریا X داده است.

سیستم عامل Sailfish که توسط کمپانی Jolla توسعه پیدا کرده است، با همکاری این شرکت و سونی برای اکسپریا X عرضه شده است. این سیستم عامل همانند اندروید، بر پایه لینوکس است که مدتی بود به صورت آزمایشی بر روی اکسپریا X راه اندازی شده بود.

استفاده از سیستم عامل Sailfish برای اکسپریا X هر چند که به صورت رسمی توسط سونی اجرا شده، اما بیشتر جنبه آزمایشی دارد. چرا که هنوز به پایداری کامل نرسیده و از طرف دیگر اندروید آنقدر توسعه پیدا کرده که کمتر کسی است که سیستم عامل اندروید را با پختگی کامل رها کند و به سراغ سیستم عامل جدید Sailfish بیاید. مگر افراد کنجکاو که همیشه به دنبال تجربه های جدید هستند که نصب این سیستم عامل بر روی اکسپریا X قطعا یکی از همین تجربه هاست که به خاطر حمایت های سونی حتما لذت بخش نیز خواهد بود.

نکته بسیار جالب در خصوص این سیستم عامل، ارائه به صورت غیر رایگان است. سونی این سیستم عامل را برای علاقه مندان به تجربه آن با قیمت 50 دلار به فروش میرساند. احتمالا کاربران این دستگاه در قاره های اروپا، آسیا و آمریکا از ماه آینده بتوانند این سیستم عامل را خریداری کرده و بر روی گوشی نصب نصب کنند.

منبع: