روز گذشته خبر عرضه رسمی سریعترین شارژر سونی با نام UCH12W را در فروشگاه اینترنتی نگین خاورمیانه اعلام کردیم. ورود شارژر سریع UCH12W به ایران و عرضه در فروشگاه های ایران این سوال را برای خریداران پدید می آورد که آیا گوشی آنها با این شارژر سازگاری دارد یا خیر؟

همانطور که پیشتر در خصوص شارژر UCH12W گفتیم، این شارژر مجهز به آخرین استاندارد کوالکام موسوم به Quick Charge 3.0 است که بالاترین سرعت شارژ ممکن را در اختیار شما قرار میدهد. البته این شارژر با دستگاه های مدیاتکی که از استاندارد Pump Express+ 2.0 پشتیبانی میکنند نیز سازگاری دارد.

در ابتدا این را یادآور میشویم که تمامی گوشی های اکسپریا را میتوانید با UCH12W شارژ کنید! محتویات این محصول که هم اکنون در فروشگاه اینترنتی نگین خاورمیانه به فروش میرسد، علاوه بر یک عدد شارژر UCH12W، دو کابل، یکی با پورت USB Type C و دیگری با پورت میکرو USB را با خود به همراه دارد. با این حساب، تمامی کاربران گوشی های سونی میتوانند متناسب با پورت شارژ گوشی خود از آن استفاده کنند. اما تنها گوشی هایی میتواند از نعمت شارژ سریع بهره مند شوند که از این فناوری پشتیبانی میکنند.

حالا سوال اصلی اینجاست که کدام یک از گوشی های سونی از فناوری هایی که از آنها نام بردیم پشتیبانی میکنند؟ به طور کلی تمامی گوشی های سونی که هم اکنون در بازار موجود هستند و از شارژر سریع پشتیبانی میکنند به سه دسته تقسیم میشوند.


دستگاه های با فناوری Quick Charge 3.0

Xperia XZ
Xperia X Compact


دستگاه های با فناوری Quick Charge 2.0

Xperia X
Xperia X Performance
Xperia Z5
Xperia Z5 Premium
Xperia Z5 Compact
Xperia Z3 Plus
Xperia Z3 Compact
Xperia Z4 Tablet
Xperia Z2 Tablet
Xperia Z3 Tablet Compact


دستگاه های با فناوری Pump Express+ 2.0

Xperia XA Ultra
Xperia XA


البته برای گوشی های اکسپریا Z2 و اکسپریا Z3 تنها در نسخه ژاپنی پشتیبانی از فناوری Quick Charge 2.0 در نظر گرفته شده اما تمام مدل های موجود در ایران و سایر نقاط جهان به جز ژاپن از این فناوری پشتیبانی نمیکنند. با این حساب تمامی گوشی هایی که در بالا گفتیم با شارژر UCH12W سازگاری دارند. اگر گوشی شما یکی از گوشی های فوق بوده و از شارژر های معمولی استفاده میکنید و قصد خرید یک شارژر سریع را دارید، UCH12W انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. توجه داشته باشید که در اینجا، نسخه تک سیم و دو سیم کارت تفاوتی با هم ندارند و به طور مثال منظور از Z5، تمامی نسخه های آن میباشد.

اما یک نکته بسیار حایز اهمیت است. گوشی هایی که از فناوری Quick Charge 2.0 پشتیبانی میکنند، تفاوتی در استفاده از شارژر UCH12W و UCH10 که مجهز به نسل دوم شارژر سریع کوالکام است ندارند. چرا که مهم فناوری موجود در این دستگاه ها است که آنها نمیتوانند از حداکثر توان این شارژر که نسل سوم شارژ سریع کوالکام است پشتیبانی کنند. پس اگر صاحب یکی از دستگاه های با فناوری Quick Charge 2.0 هستید و هم اکنون از شارژر UCH10 استفاده میکنید، نیازی به خرید UCH12W ندارید. چرا که این دو در عمل تفاوتی با هم نخواهند داشت.