xperia_z5_press_02

پس از اینکه کمپانی هایِ چینی برای اولین بار در دنیا صفحات نمایش حساس به میزان فشار را با نام Force Touch برای گوشی هایِ خود معرفی کردند، کمپانی اَپل نیز در گوشی هایِ آیفون 6s و آیفون 6s پلاسش از صفحه نمایشی با کاربردی مشابه با نام 3D Touch پرده برداشت. پس از این اتفاقات، برخی از شرکت هایِ بزرگ دنیا من جمله سامسونگ اعلام کردند که احتمالاً پرچمداران بعدیشان مجهز به صفحه نمایشی خواهد بود که نسبت به میزان فشار وارده حساس میباشد.

چند روز قبل یکی از وبسایتهایِ معتبر فناوری اعلام کرد که شایعاتی از ژاپن به گوش میرسد مبنی بر اینکه سونی موبایل کار بر رویِ گوشی پرچمدار بعدی خود که احتمالاً اکسپریا Z6 نام خواهد گرفت را آغاز کرده است و احتمالاً این گوشی هوشمند نیمه دوم سال 2016 میلادی معرفی خواهد شد. امروز مجدداً شایعه ای پیرامون پرچمدار آینده سونی توسط این وبسایت منتشر شده است.

این وبسایت اذعان میکند که یکی از منابع معتبرش که بسیار نزدیک به شبکه سونی موبایل ژاپن است، خبر داده است که ممکن است پرچمدار آینده سونی مجهز به صفحه نمایش حساس به میزان فشار باشد. این بدان معناست که سونی نیز مانند سایر کمپانی هایِ چینی تولیدکننده تلفن همراه دست به تـولیــد صفحه نمـایشی با فنـاوری مشابه Force Touch خواهد زد.

برای کسانی که از فناوری Force Touch یا فناوری هایِ اینچنینی اطلاعی ندارند باید بگوییم که این نوع صفحات در واقع نسل جدید صفحات نمایش برای گوشی هایِ هوشمند هستند که در برابر میزان فشار وارده بسیار حساس میباشند. کاربرد این صفحات نمایش وقتی به خوبی لمس میشود که کاربر نیاز داشته باشد بدون باز کردن یک برنامه و تنها با نگاه داشتن طولانی مدت انگشت خود بر رویِ آیکن برنامه مذکور، محتویات خاصی از داخل برنامه را مشاهده کند.

اگر این شایعه رنگ واقعیت به خود بگیرد، شاید در فروش پرچمدار آینده سونی تغییرات زیادی حاصل شود و سونی موبایل را تا حدود زیادی از وضع حال حاضر خود خارج سازد. همچنین شایعات حاکی از آنند که شاید سونی در اکسپریا Z6 از صفحه نمایش 2K ( کوآد اچ.دی ) بهره ببرد. بدیهی است که این گوشی هوشمند از آخرین و قدرتمندترین سیستم رویِ یک چیپ کوآلکام، اسنپدراگون 820 بهره خواهد برد.

چیزی که پر واضح است، اطلاعات درز پیدا کرده همگی در حد شایعه هستند، اما تا حدودی هم عقلانی به نظر میرسند. چون در حال حاضر شرکت هایِ بزرگی چون اَپل از فناوری 3D Touch و هوآوی از فناوری Force Touch در محصولات خود استفاده کرده اند و شرکت سامسونگ نیز اعلام کرده است به زودی و در پرچمدار بعدی خود از این فناوری بهره خواهد برد. پس به این نتیجه میرسیم که اگر سونی دست به استفاده از این فناوری برای پرچمدار بعدی خود بزند، یک جهش بسیار بزرگ برای سری گوشی هایِ اکسپریایِ این شرکت محسوب خواهد شد.

البته پیش بینی میشود در صورتی که این شایعه به حقیقت بدل شود، گوشی اکسپریا Z6 Compact به چنین فناوری ای مجهز نخواهد شد، هر چند این موضوع را باید مد نظر قرار دهیم که سونی در پرچمداران زوج خود تا به امروز از نمونه کامپکت رونمایی نکرده است ( تمـامــی نسخـه هـایِ کامپکت پـرچمـداران ســونـی در شماره هایِ فرد بوده اند: Z1 کامپکت ، Z3 کامپکت و Z5 کامپکت ).

منبع: