هر چه به نمایشگاه MWC یا همان کنگره جهانی موبایل نزدیکتر میشویم، شایعات پیرامون سونی و محصولات احتمالی این شرکت برای حضور در نمایشگاه پیشِ رو وسعت بیشتری میگیرند.

از چند روز قبل شایعات جدیدی پیرامون محصولاتی که سونی در این نمایشگاه معرفی خواهد کرد منتشر شده بود که با گذشت زمان دامنه انتشار آن بیشتر شده و در هر گوشه و کناری در مورد آن صحبت میشود. ما به عنوان سایت تخصصی اکسپریا ضمن اعلام این شایعه به بررسی صحت و سقم آن خواهیم پرداخت تا ببینیم چه اندازه شایعاتِ پخش شده به واقعیت نزدیک هستند.

این شایعه که سرنخ اصلی آن یک وبلاگ غیر معتبر از کشور گرجستان (با سابقه انتشار چندین خبرِ دروغین و بی اساس) است در مورد معرفی 5 گوشی هوشمند از سونی به همراه مشخصات آنها در نمایشگاه MWC سخن میگوید.

1- اسم رمز Yoshino
مشخصات: صفحه نمایش 5.5 اینچی با رزولوشن 4K – پردازنده اسنپدراگون 835 – سنسور دوربین IMX400 با رزولوشن نامشخص و رم 4 یا 6 گیگابایتی


2- اسم رمز BlancBright
مشخصات: صفحه نمایش 5.0 اینچی QHD – پردازنده اسنپدراگون 653 – سنسور دوربین IMX400 با رزولوشن نامشخص و رم 4 گیگابایتی


3- اسم رمز Keyaki
مشخصات: صفحه نمایش 5.2 اینچی FHD – پردازنده Helio P20 مدیاتک – رم 4 گیگابایتی و دوربین 23 و 16 مگاپیکسلی در پشت و جلوی دستگاه


4- اسم رمز Hinoki
مشخصات: صفحه نمایش 5.0 اینچی HD – پردازنده Helio P20 مدیاتک – رم 3 گیگابایتی و دوربین 16 و 8 مگایپسکلی در پشت و جلوی دستگاه


5- اسم رمز Mineo
مشخصات: اطلاعاتی در دسترس نیست ولی قیمت آن حدود 350 دلار خواهد بود.

شاید مشخصات بالا ایده آل تمام طرفداران سونی باشد اما به چند دلیل نمیتوانیم امیدوار به صحت این خبر باشیم. یک اینکه منبع منتشر کننده این خبر به هیچ وجه قابل اعتماد نیست. یک وبلاگ غیر معتبر که تا به حال چندین و چند بار خبرهای دروغ و بی اساس را بدون ذکر منبع منتشر کرده که هیچکدام هم درست از آب در نیامده است. به نظر میرسد این منبع خبری فقط قصد جلب توجه دارد که خبرهای خود را بدون ذکر منبع و هیچگونه دلیلی برای صحت آنها منتشر میکند.

دو اینکه شرایط فعلی سونی به گونه ای است که معرفی 5 گوشی هوشمند آن به صورت یکجا در یک نمایشگاه بسیار بعید است. سونی که در سال های گذشته به سمت محدود کردن فعالیت خود رفته سال قبل در کل سال تنها 7 گوشی هوشمند را معرفی کرد که حالا معرفی 5 گوشی هوشمند در یک نمایشگاه دور از سیاست های فعلی سونی است.

سوم اینکه طبق خبرها اصلا اسنپدراگون 835 به مرحله تولید انبوه نرسیده و تا چند ماه آینده نیز در انحصار سامسونگ قرار خواهد داشت. پس معرفی یک گوشی هوشمند با این پردازنده امکان ندارد.

در مجموع به نظر میرسد طراح این شایعه، تمام خبرهای نصف و نیمه ای که تا امروز از سونی در مورد محصولات آینده درز کرده را کنار هم قرار داده و با خلاقیت خود مثل یک پازل، قسمت های خالی آن را پر کرده و از آن 5 گوشی هوشمند در 5 کلاس مختلف تولید کرده است. اگر قرار به شایعه سازی است ما هم ذهن خلاقی داریم! به عقیده ما گوشی آینده سونی صفحه نمایش 8K، رم 16 گیگابایتی، دوربین 42 مگاپیکسلی و پردازنده Core I7 دارد! پس شایعه سازی کار ساده ای است. توصیه ما این است که به هیچ وجه این گونه اخبار را جدی نگرفته و منتظر اطلاعات موثقی که به دست می آید باشید.