هر چه به نمایشگاه IFA 2017 نزدیک میشویم بازار شایعات هم داغ تر میشود. در آخرین گمانه زنی ای که مطرح شده، شایعه شده است که سونی در کنفرانس مطبوعاتی خود در IFA 2017 پرده از 3 گوشی هوشمند برخواهد داشت. این شایعه توسط وبسایت خبری Android-PIT مطرح شده است، که پیش از این شایعه معرفی یک گوشی هوشمند بدون حاشیه از سونی را نیز اشاعه داده بود.

بر اساس شایعه مطرح شده، سونی در نمایشگاهِ پیشِ رو از پرچمدار جدید خود، یک نمونه کوچکتر که کامپکت فون جدید پرچمدار سونی میباشد و یک گوشی هوشمند میانرده اما قدرتمند با مشخصات بسیار عالی پرده برخواهد داشت. دو نمونه اول محتمل هستند و تا به امروز اطلاعاتی از آنها درز پیدا کرده است، اما نمونه سوم داستانی جدید را برایِ ما روایت میکند.

این منبع خبری اشاره میکند که نام گوشی سوم اکسپریا X1 میباشد. گفته میشود گوشی مورد بحث یک گوشی میانرده بسیار قدرتمند میباشد که دارایِ دوربین 19 مگاپیکسلی اصلی است و قدرت آنرا اسنپدراگون 660 کوآلکام تأمین میکند. دوربین به کار گرفته شده در این گوشی هوشمند گفته میشود همان سنسور IMX400 سونی است، که پیشتر در اکسپریا XZs و اکسپریا XZ Premium سونی از آنها استفاده کرده است و به فناوری Motion Eye و ثبت تصاویر با نرخ 960 فریم بر ثانیه مجهز میباشد. این منبع خبری اشاره میکند که گوشی مورد بحث مجهز به 4 گیگابایت رم و باتری 2.600 میلی آمپر/ساعتی است.

اما پیش بینی هایِ این منبع به همینجا ختم نمیشود و در ادامه درباره دو دستگاه دیگر نیز توضیحاتی ارائه میدهد. بر اساس گفته هایِ این منبع، گوشی دوم که اکسپریا XZ1 نام دارد در واقع نسخه ای جمع و جورتر از پرچمدار حال حاضر سونی، گوشی اکسپریا XZ Premium میباشد. گفته میشود این گوشی هوشمند مجهز به چیپست اسنپدراگون 835 کوآلکام، 4 گیگابایت حافظه رم، یک باتری 3.000 میلی آمپر/ساعتی، دوربین 19 مگاپیکسلی اصلی و صفحه نمایشی 5.2 اینچی با رزلوشن Full HD میباشد.

گوشی سوم و پایانی نیز که به گفته این منبع خبری قاعدتاً باید اکسپریا XZ1 Compact نام داشته باشد در واقع مجهز به همان مشخصات گوشی اکسپریا XZ1 در بدنه ای جمع و جورتر و کوچکتر میباشد. گفته میشود گوشی اکسپریا XZ1 Compact مجهز به همان دوربین اصلی، همان میزان حافظه رم و همان چیپست میباشد، اما مجهز به صفحه نمایشی 4.6 اینچی با رزلوشن Full HD و یک باتری 2.800 میلی آمپر/ساعتی خواهد بود.

در پایان نیز این منبع با استناد به قیمت هایِ لو رفته توسط یک خُرده فروشی آنلاین که قبلاً خبر آنرا پوشش داده بودیم قیمت گوشی اکسپریا XZ1 را 850 دلار و قیمت نسخه کامپکت پرچمدار جدید سونی را 750 دلار میداند و درباره قیمت محصول جدیدی که از آن صحبت کرده است هیچگونه نظری ندارد!

تا به اینجایِ کار صرفاً گفته هایِ منبع خبری مذکور را برایِ شما بازگو کردیم، اما حالا در نظر داریم کمی این اطلاعات را تحلیل کنیم و به دقت مورد بررسی قرار دهیم. گوشی جدیدی که منبع خبری مذکور از آن یاد میکند، در واقع شاید اصلاً وجود خارجی نداشته باشد. سونی پیش از این اعلام کرده بود که دیگر گوشی هوشمندی در رنج میان رده هایِ قدرتمند تولید نخواهد کرد.

از طرفی، اگر قرار بود سونی دست به معرفی گوشی هوشمندی که منبع مذکور اشاره میکند بزند، قاعدتاً باید در نمایشگاه اَخیر از آن پرده برداری میکرد، چون اولین نسل از گوشی اکسپریا X در یک خانواده 4 نفره به دنیا معرفی شد. این موضوع به خوبی واضح و مبرهن است که سونی دست به معرفی گوشی میانرده قدرتمندی در این نمایشگاه نخواهد زد.

نکته دیگری که ذکر آن در پایان این مبحث ضروری به نظر میرسد پیرامون اطلاعاتی است که این منبع خبری درباره نسخه کوچکتر پرچمدار جدید سونی مطرح کرده است. سونی هیچوقت در یک گوشی هوشمند 4.6 اینچی از رزلوشن Full HD بهره نمیگیرد. علاوه بر این، بر اساس مدرک مستندی که از بنچمارک AnTuTu نسخه کامپکت پرچمدار جدید سونی به بیرون درز کرده است، این گوشی هوشمند مجهز به صفحه نمایشی با رزلوشن 720 میباشد.

منبع: