xperia-z5-compact-the-phone-that-knows-its-you-desktop-1e312d6b54365050437db480f9dfee05
شاید در روزهای اخیر شما هم با این خبر که اکسپریا Z5 Compact با مشکل گرمای بیش از حد مواجه است برخورد کرده باشید. روز قبل تیتری جنجالی با این عنوان در وبسایت های خبری به سرعت منتشر شد. اتفاقی که باعث شد به یکباره شایعات جدیدی پیرامون خانواده Z5 در بین کاربران و علاقه مندان مطرح شود.

این خبر ابتدا در وبسایت فون آرنا که یکی از معتبرترین وبسایت های با موضوع پوشش اخبار گوشی های هوشمند است منتشر شد. به پشتوانه سابقه فون آرنا بسیاری از مراجع خبری چه در داخل و چه در خارج کشور اقدام به درج این خبر کردند. اما به راستی حقیقت ماجرا چیست؟ آیا اکسپریا Z5 Compact با مشکل گرمای بیش از اندازه رو به رو است یا تمامی این ها شایعاتی بی اساس بوده است؟

ماجرا از این قرار بود که در این ویدئو صفحه لمسی دستگاه دچار اختلالاتی شده که کار لمس صفحه با آن مشکل ساز میشود. منتشر کننده آن مدعی است این مشکل به خاطر گرم شدن دستگاه بوجود آمده تا بر این اساس، اتهام داغ شدن بیش از اندازه و وارد آمدن آسیب به صفحه تاچ به اکسپریا Z5 Compact نسبت داده شود.

به محض انتشار این ویدئو ما بر آن شدیم تا مشکل را جویا شویم. البته این دستگاه هنوز در ایران به دست ما نرسیده تا بررسی همه جانبه آن به درستی یا دروغ این ماجرا واقف شویم. اما توسط یکی از منابع خبری خود در چین این موضوع را جویا شدیم که توسط این منبع هر گونه مشکل صفحه لمسی بر اثر گرم شدن دستگاه به شدت تکذیب شد.

نکته جالب اینجاست که اکسپریا Z5 Compact در تست های به عمل آمده پیش از عرضه رسمی عملکرد به مراتب بالاتری نسبت به اکسپریا Z3 Plus از خود نشان داده بود. اکسپریا Z5 Compact در مقایسه با اکسپریا Z3 Plus که هر دو از پردازنده ای مشابه برخوردار هستند در انجام فعالیت های سنگین دمای کمتری داشته و تست های بنچمارک آن نیز از اکسپریا Z3 Plus با اختلاف زیادی بیشتر است. پس چطور ممکن است که اکسپریا Z3 Plus که در گرما نسبت به خانواده Z5 یک گام جلوتر است مشکلی از بابت آسیب به صفحه لمس ندارد اما اکسپریا Z5 Compact با دمایی به مراتب پایینتر با این مشکل رو به رو است؟

البته قضاوت در مورد درستی یا نادرستی ویدئوی منتشر شده از ایراد صفحه لمسی اکسپریا Z5 Compact از عهده ما خارج است. چرا که به فرض درستی این مشکل، ایراد صفحه لمسی بعضی از گوشی ها در خط تولید یک امری عادی است. در واقع هیچگاه نمیتوان تضمین نمود که 100 درصد گوشی های خارج شده از کارخانه بدون مشکل و ایراد بوده و تمامی مشکلات بعد از خرید ایجاد میگردند!

هرچند تا زمانی که این گوشی به بازار عرضه نشده و در دستان تک تک ما قرار نگرفته، قضاوت در مورد مشکلات آن بیهوده است. اما تا همینجا و بر اساس شواهد موجود میتوان به این نتیجه رسید که مشکل گرمای بیش از اندازه اکسپریا Z5 که در چند روز گذشته زیاد به گوش میرسید بیش از اینکه حقیقت داشته باشد شایعه است! و البته چه دلیلی بهتر از اینکه وبسایت خبری فون آرنا که به عنوان اولین مرجع این خبر را درج کرده بود هم اکنون این خبر را از وبسایت خود پاک کرده تا مشخص شود صحت آن به هیچ وجه قابل تایید نبوده است!