این روزها که هر چقدر به نمایشگاه IFA 2017 نزدیک میشویم خبرها و شایعات بسیار زیادی درباره پرچمدار جدید سونی در فضایِ مجازی منتشر میشود. بر اساس آخرین شایعه ای که امروز مطرح شده است، یکی از 2 پرچمدار سونی که در IFA امسال معرفی خواهند شد مجهز به چیپست اختصاصی سونی میباشد.

بر اساس شایعات درز کرده سونی قصد دارد از 2 گوشی هوشمند پرچمدار در نمایشگاه امسال پرده بردارد، که بر اساس گمانه زنی هایِ انجام شده طراحی متفاوتی خواهند داشت و احتمالاً از صفحه نمایش بدون حاشیه و تمام صفحه بهره میبرند. اما این شایعه به نظر بسیار خوش رنگ و لعاب به نظر میرسد، چون بحث چیپست اختصاصی یک بحث بسیار مهم است.

منبع خبری ما اشاره میکند که یک منبع ناشناس اظهار کرده است که یکی از پرچمداران امسال اکسپریا مجهز به چیپست اختصاصی میباشد. این موضوع تقریباً غیرممکن به نظر میرسد، چون سونی سال گذشته توقف تحقیقات خود پیرامون چیپست هایِ مبتنی بر گوشی هایِ هوشمند را اعلام کرده بود. اما داستان از چه قرار بود؟

سال 2015 طی خبری اعلام شد سونی با همکاری دو کمپانی ال.جی و شیائومی تحقیقات پیرامون چیپست هایِ اختصاصی خود را آغاز کرده اند و پس از گذشت تقریباً یکسال، سال گذشته میلادی طی خبر دیگری اعلام شد که این کمپانی ها از تحقیق مذکور دست کشیده اند و قصد ندارند چیپست اختصاصی خود را تولید کنند، چون با وجود رقبایی همچون کوآلکام، شانسی برایِ حضور در بازارهایِ جهانی ندارند.

اما مدتی گذشت و برخلاف گمانه زنی هایِ انجام شده، نهایتاً کمپانی شیائومی اولین چیپست اختصاصی خود برایِ گوشی هایِ هوشمند را طراحی کرد. این چیپست که قدرتی معادل Helio P20 مدیاتک یا اسنپدراگون 625 کوآلکام دارد، Surge S1 نام دارد. حال این گمان میرود که با حرکت قریب الوقوع شیائومی، سونی نیز چیپست مبتنی بر گوشی هایِ هوشمند خود را در نمایشگاه امسال معرفی کند.

نیاز به تصریح نیست که این خبر را باید به دید شایعه بنگریم و زیاد اُمیدوار به این قضیه نباشیم، چون این خبر اَبعاد بسیار وسیعی دارد، که باید به تأیید مقامات رسمی برسد یا حدأقل از یک منبع قابل اعتماد درز پیدا کرده باشد. علی ایحال باید تا روز 31 آگوست 2017 میلادی منتظر بمانیم و ببینیم سونی امسال برایِ طرفداران خود چه دستاوردی را آماده کرده است.

منبع: