در ابتدایِ سال 2017 همه فکر میکردند که انقلاب سالی که در آن به سر میبریم، اضافه شدن قابلیت HDR به صفحات نمایش گوشی هایِ هوشمندی است که امسال معرفی میشوند. اما چون این فناوری در گوشی هایِ هوشمند بسیار جدید میباشد، شاید بسیاری هیچگونه ایده درستی از این قابلیت بسیار جذاب بصری نداشته باشند.

دلیل این موضوع را میتوان 3 چیز دانست: اول اینکه فناوری HDR بیشتر در صنعت عکاسی مورد توجه میباشد و معمولاً با ادغام چند عکس و نشان دادن نورها به صورت طبیعی ایجاد میشود. دوم اینکه وجود چند فناوری HDR همچون HDR10 و Dolby Vision باعث سردرگمی کاربران شده است. اما سومین دلیل بسیار بیشتر از 2 مورد اول آزار دهنده است؛ نبود محتوی همگام با این فناوری برایِ درک بهتر آن.

در واقع اگر بخواهیم به صورت بسیار ساده این موضوع را تشریح کنیم باید بگوییم که اگر تمام گوشی هایِ هوشمند دنیا مجهز به صفحات نمایشی با قابلیت نمایش تصاویر HDR شوند اما محتوی خاصی برایِ نشان داده شدن در آنها وجود نداشته باشد، این صفحات نمایش در واقع بسیار بیهوده میباشند و نمیتوان از آنها استفاده خاصی کرد.

پس موضوع وجود نداشتن محتوی لازم در حال حاضر اصلی ترین مشکل در این حیطه میباشد. همه به خوبی میدانیم که تب تغییرات در دنیایِ فیلم و سریال همیشه از شبکه هایِ بزرگ دنیا که وظیفه پخش محتوی به صورت آنلاین را دارند شروع میشود. یکی از این پیشگامان، شبکه Netflix است، که با داشتن مخاطبین بسیار زیاد، چندی پیش قابلیت پخش محتوی HDR را برایِ گوشی ال.جی G6 فعال کرده بود.

حال این لیست با ورود اکسپریا XZ Premium سونی قرار است به استاندارد جدیدی مجهز شود. همانطور که اشاره شد، در حال حاضر جنگ اصلی در بحث فناوری HDR، جنگ فرمت هاست. کمپانی LG در گوشی G6 از فناوری HDR Dolby Vision بهره گرفته است، در حالی که سونی در گوشی اکسپریا XZ Premium از فناوری HDR10 بهره گرفته است، که هر دو فناوری برتری خاصی بر دیگری دارد.

در حال حاضر تنها عناوین کلاسیک از این قابلیت پشتیبانی به عمل می آورند و کاربران میتوانند عناوین انتخاب شده ای را با فناوری HDR مشاهده کند. فعلاً با توجه به تست هایِ به عمل آمده به نظر میرسد ویدئوهایِ HDR بر رویِ گوشی اکسپریا XZ Premium روشن تر و شفاف تر از گوشی LG G6 به نمایش در می آیند.

منبع: