شرکت سونی در حال توسعه دو سنسور جدید: چیپ اورگانیک 3 لایه به همراه اولین سنسور با فوکوس قابل پیشبینی تمام اتوماتیک دنیا

4
۳۳,۱۹۸

شرکت ژاپنی سونی سخت مشغول توسعه سنسور های تصویری برتر و خاص است. این شرکت در تلاش است تا با دو سنسور جدید خودش در گردهمایی جهانی دستگاه های الکترونیکی (IEDM) که در ماه های پایانی سال 2019 برگزار می شود خودنمایی کرده و عکاسان را محو ساخته های جدید خود نماید: یک سنسور تصویری سه لایه اورگانیک که ساختش باعث تخریب رنگ های دیگر نخواهد شد و اولین سنسور فوکوس خودکار تمام اتوماتیک در دنیا بر پایه سنسور های CMOS.

بنا به گفته وب سایت Image Sensor World، هر دو این سنسور ها در مراسم IEDM 2019 معرفی خواهند شد که تصادفا این مراسم تا چند هفته دیگر نیز برگزار خواهد شد. در این مراسم، شرکت سونی برنامه ای فراهم کرده است تا سنسور 48 مگاپیکسلی جدید خودش را که اندازه ای در حدود 1.2 اینچ دارد و از نوع چهار لایه می باشد به همراه سنسور اورگانیک سه لایه خودش معرفی نمایید.

سنسور 48 مگاپیکسلی چهار لایه این شرکت که عنوان اولین در جهان را با خود یدک می کشد به دلیل رزولوشن بالای خود در ثبت جزییات و امکان عکاسی به صورت HDR و عملکرد فوکوس خودکار در کمترین میزان روشنایی که با عدد 1 lux مشخص می شود را دارا می باشد:

ما موفق شده ایم تا اولین سنسور تصویری CMOS با قابلیت فوکوس خودکار قابل پیشینی را بر روی یک چیپ 2 در 2 اختراع نماییم که اندازه ای 1.2 اینچی داشته و رزولوشن 48 مگاپیکسل آن از ترکیب چهار لایه با اندازه 0.8 میکرومتر ساخته شده است را به همراه قابلیت عکاسی به صورت HDR به دنیا معرفی کنیم. فوکوس خودکار قابل پیشبینی این سنسور قادر است تا در کمترین میزان روشنایی که با عدد 1 lux شناخته می شود نیز اقدام به عکاسی کند.

ما همچنین اقدام به ساخت سنسوری سه لایه و اورگانیک کرده ایم که مشکل خطای رنگ ها در آن به صفر رسیده است. چرا که اکنون برای رنگ آبی یک لایه، برای رنگ سبز یک لایه و برای رنگ قرمز نیز یک لایه را در اختیار داریم:

این سنسور سه لایه در گذشته بر روی فیلم های رنگی اورگانیک استفاده می شد و ما اکنون توانسته ایم با مهندسی ویژه خودمان مشکل خرابی رنگ ها را در آن حل کرده و با اندازه 2.0 میکرومتر این سنسور جدید را تولید نماییم که توانایی تفکیک رنگی قرمز، آبی و سبز در آن به بالاترین حد خودش رسیده است.

از آنجا که سنسور های ساخته شده توسط سونی از اندازه عادی سنسور دوربین های فعلی کوچک تر هستند، سنسور 48 مگاپیکسلی 0.8 میکرومتر و سنسور 3 لایه 2.0 میکرومتر، تکنولوژی که سونی هم اکنون بر روی آن کار می کند، در صورت تبدیل شدن برای لنز های این شرکت، دوربین های فول فریم و بدون آینه می تواند به کل بازار حوزه عکاسی ضربه عظیمی وارد کند.

ممکن است که سنسور فوکوس قابل پیشبینی تمام خودکار سونی اولین در جهان باشد، اما به نظر می رسد از آنجایی که سایر شرکت ها هم اکنون بر روی سنسور های اورگانیک کار می کنند، سنسور سه لایه سونی نتیجه مناسبی را دریافت نکند. در واقع هم اکنون شرکت پاناسونیک اولین سنسور اورگانیک خود با رزولوشن 8K را در مراسم IBC 2019 معرفی نموده است.

[تعداد: 5    میانگین: 4.2/5]

4 دیدگاه ها

  1. امیدواریم که تو محصولات خودش (گوشی های اکسپریا) به صورت انحصاری استفاده کنه
    این شرکت های چینی جدیدا بد جوی بازار رو قبضه کردن و این اصلا به مزاق من خوش نمی یاد.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید
Please enter your name here