gsmarena_001
روز گذشته شایعه هایی مبنی بر اینکه سری پردازنده X20 شرکت مدیاتک از افزایش دمای بیش از حد به مانند چیزی که در سری پردازنده های اسنپدراگون 810 مشاهده کردیم رنج می برد، منتشر شد. منبع خبر در خبر منتشر شده به این مورد نیز اشاره کرده است که به دلیل گرمای بیش از حد این سری پردازنده شرکای تجاری شرکت مدیاتک ( سونی، اچ تی سی، شیاومی، لنوو و…) در آینده از این سری پردازنده استفاده نخواهند کرد.

اما شرکت مدیاتک به سرعت به این شایعات عکس العمل نشان داد و بر این تاکید داشت که سری پردازنده X20 در حال تولید فیزیکی است و هیچگونه مشاهده ای مبنی بر اینکه مشکل گرمایی داشته باشد مشاهده نشده است و طبق قرار شرکای تجاری مدیاتک از این سری پردازنده در ساخت گوشی های جدید خود استفاده خواهند کرد.

به گفته شرکت مدیاتک، موضوع جالب و شگفت انگیز در این پردازنده دقیقا این است که چطور این پردازنده گرما را کنترل کرده و از آسیب دیدگی جلوگیری می کند. هر دو هسته پردازنده از سری هسته های Cortex-A72 می باشند و طوری برنامه ریزی شده اند که زمانی که به درجه خاصی از دما می رسند فورا خاموش شده و از تمام توان استفاده نمی کنند و می توان گفت در این جور مواقع از لحاظ عملکرد توان پردازنده کارایی هسته های Cortex-A53 را دارند و در عمل پردازننده به صورت هشت هسته ای فعالیت می کند.

شرکت مدیاتک قبلا هم از طرح پردازنده های هشت هسته ای واقعی استفاده کرده بود، در این صورت تمامی هسته ها میتوانند هم زمان فعالیت کنند و در صورت نیاز سخت افزار دو بخش مجزا میتوانند کار ها را پردازش کنند.

پس میتوان گفت در عمل پردازنده ده هسته ای فقط برای زمان محدودی قابل استفاده است و زمانی که دمای پردازنده افزایش یابد عملا پردازنده هشت هسته ای فعالیت میکند دقیقا مانند پردازشی که هسته های Cortex-A53 فعلی انجام میدهند مانند سری پردازنده Helio X10 ..

منبع: