Pentax_K1-600x359

شاید اگر پنج سال پیش به فکر این بودید که سونی روزی سلطه گر صنعت تولید سنسور های دوربین ها خواهد شد، دچار جنون و حس دیوانگی میشدید. به طوری که امروزه شرکت سونی تسلط کامل بر بازار تولید سنسور ها داشته و علاوه بر تولید سنسور گوشی هایِ برتر بازار مانند دیوایس های اکسپریا، کهکشانی های سامسونگ و حتی آیفون ها، سنسور خیل عظیمی از دوربین های DSLR موجود را نیز طراحی و عرضه میکند.
شرکت پنتاکس در دوربین جدید خود که با نام K-1 شناخته میشود از سنسور A7R سونی با رزولووشن 36 مگاپیکسل استفاده کرده است. همچنین سنسور به کار رفته در این دوربین قابلیت افزایش ایزو عکس تا محدوده 204800 را داراست. دوربین K-1 از قابلیت تثبیت کنندگی عکس 5 جهته برخوردار است.
اما برخلاف سونی، شرکت پنتاکس از این قابلیت عمدتاً برای دو حالت عکاسی با کیفیت فوق العاده در حالتی خاص و تصویربرداری از ستارگان و عکاسی هایِ نجومی استفاده کرده است. همچنین در این دوربین از سنسور 36.4 مگاپیکسلی تمام قاب CMOS سونی نیز استفاده شده است؛ دقیقاً مانند چیزی که در دوربین A7R سونی به کار رفته بود.
معرفی این دوربین از دو جهت برای کاربران حائز اهمیت است: مورد اول اینکه سونی با این کار خود را سلطه گر صنایع ساخت سنسور دیجیتالی کرده و از این به بعد شاهد حضور پر رنگ تر این شرکت در این زمینه خواهیم بود. از این رو میتوانیم شاهد این باشیم که از این به بعد اهمیت بیشتری برای مصرف کنندگان حرفه ای قائل خواهد بود. (این مورد با معرفی سری G لنز های سونی قابل مشاهده است).
در همین راستا، شاهد حضور هرچه بیشتر سونی در این صنعت با ساخت دوربین هایی متشکل از سنسور هایِ حرفه ای خود نیز خواهیم بود. هرچند که در آمد و سود سونی در قرار دادهای فوری و کوتاه مدت نیز قابل مشاهده است، اما بستن قرارداد هایی بلند مدت برای سونی سود بیشتری را برای سونی فراهم میکند، که میتوان این را دلیل دوم نامید.
از این رو سونی میتواند بیشتر از هر زمانِ دیگر چیپ هایِ بیشتر و در ابعاد مختلف تر تولید کرده و هزینه تولید هر سنسور را بیش از پیش کاهش دهد. اما با تمامی این اوصاف، این بدان معنی نیست که فروش سنسور به شرکت هایِ دیگر نسبت به تولید و عرضه دوربین هایِ خود، سود بیشتری را عاید سونی میکند.

منبع: