xperia-z5-camera-hybrid-af-desktop-f6cc693928982eb8a41dc345b2e9285b
از سال 2011 تا امروز، تمامی گوشی های سونی، پیشوند “اکسپریا” را با خود یدک میکشند. اکسپریا برند اصلی اسمارت فون های اندرویدی سونی است که هر کدام از این اسمارت فون ها با یک نام خاص شناخته میشوند.

ما گوشی های سونی را به نام های اصلی مثل اکسپریا XZ، اکسپریا Z5، اکسپریا T و … میشناسیم اما میدانید که تمامی این گوشی ها به چند صورت دیگر نیز قابل شناسایی هستند. یکی از این ها شماره مدل است که با ترکیب یک حرف و عدد مثل D6503 و یا F8332 شناخته میشوند. حالت دیگر لقب یا همان اسم رمز است که پیشتر با اسم رمز تمام گوشی های سونی آشنا شدید. اسم رمزها هم یک نام هستند که سونی آنها را بنابر شاخصه های اصلی هر گوشی انتخاب میکند. مثل Sirius به معنی شباهنگ که لقب اکسپریا Z2 است.

اما در کنار تمامی اینها، سونی برای هر یک از گوشی های خود، یک شعار اختصاصی نیز انتخاب میکند! این شعار مستقیما با آن گوشی و مهمترین قابلیت های آن ارتباط دارد. ما قصد داریم تا به منظور آشنایی بیشتر شما با شناسنامه اسمارت فون های سونی، به صورت مرحله به مرحله، شعار اختصاصی تمامی گوشی های چند سال اخیر را با هم مرور کنیم. در اولین قدم روز گذشته شعارهای سری X را مرور کردیم و حالا نوبت به خانواده پرافتخار Z رسیده تا نگاهی به شعارهایی که سونی برای آنها انتخاب کرد داشته باشیم.


اکسپریا Z5 Premium: معرفی اولین اسمارت فون با صفحه نمایش 4K در جهان (Introducing the world’s first 4K smartphone)
وقتی در یک گوشی هوشمند، از یک تکنولوژی برای اولین بار در جهان استفاده میشود، طبیعی است که شعارهای تبلیغاتی آن نیز حول محور همین تکنولوژی باشد. اکسپریا Z5 Premium اولین اسمارت فون جهان بود که در آن از صفحه نمایش 4K استفاده شد و جالب اینجاست که با گذشت بیش از یک سال، هنوز تنها اسمارت فون جهان با این ویژگی است.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: گوشی هوشمندی از آینده، امروز در دستان شماست … برایِ صفحه نمایش بسیار با کیفیت 4K آماده شوید که همه رقبا را کنار میزند !
xperia-z5-premium-d3-hero-desktop-163513eb4d467a60a07b430e7791f3cd


اکسپریا Z5: داستان شما هرگز به این خوبی نبوده است (Your story never looked so good)
آخرین پرچمدار سری Z را میتوان اکسپریا Z5 قلمداد کرد. سونی در این گوشی هوشمند 5.2 اینچی، سری Z را به نهایت تکامل خود رساند. در اکسپریا Z5 بعد از چند نسل پیاپی، بالاخره دوربین ارتقا پیدا کرد تا یکی از مهمترین بخش های یک گوشی هوشمند در این دستگاه دستخوش تغییر اساسی شود. همینطور طراحی نیز هر چند که هنوز در چارچوب سری Z بود اما نسبت به چند نسل قبل تغییرات بیشتری را به خود دیده بود.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: یک دوربین انقلابی با طراحی نوآورانه: با گوشی هوشمندی که هر روز، بهترین تصاویر را برای شما ثبت میکند ملاقات کنید.
xperia-z5-d3-hero-desktop-2b9b7ec0a4af19a13458aaec463d4298


اکسپریا Z5 Compact: یک همراه کامل برای شما (Your perfect sidekick)
سونی در مدل های کامپکت خود همیشه به طراحی جمع و جور آنها اشاره داشته است. قدرت اسمارت فون های پرچمدار در بدنه ای به مراتب کوچکتر، وجه تمایز اصلی کامپکت های سونی با سایر مینی اسمارت فون هاست که سونی نیز در شعارهای خود به همین نکته تاکید فراوانی داشته است.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: یک طراحی جمع و جور همراه با یک دوربین حرفه ای با فوکوس خودکار سریع. این همان اسمارت فونی است که میخواهید در کنار شما باشد. هر اندازه هم که روز به درازا بکشد!

xperia-z5-compact-made-to-keep-up-desktop-1359e37196e8029e350d1c71299deed0


اکسپریا Z3 Plus: باریک تر، سبک تر، سریع تر (Slimmer, lighter, faster)
به اعتقاد بسیاری، اکسپریا Z3 Plus زیباترین اسمارت فون سونی در سری Z بود. سونی در اکسپریا Z3 Plus ضخامت دستگاه را به کمتر از 7 میلی متر رساند که پس از اکسپریا Z Ultra چنین ضخامتی در هیچ یک از گوشی های این خانواده سابقه نداشته است. همینطور وزن دستگاه کمتر از قبل و عملکرد نیز با توجه به پردازنده اسنپدراگون 810 بسیار قوی تر از نسل قبلی بود. همین سه فاکتور باعث شد تا سونی در شعار خود نیز روی همین سه مورد تاکید داشته باشد.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: بیشتر انجام دهید، بیشتر پیش روید و زندگی ای را بدون دغدغه با باریک ترین گوشی هوشمند از سونی، اکسپریا Z3 Plus تجربه کنید …

d3-a-desktop-9e7ea8cea3610be5e5b7b6d9a93e9e79


اکسپریا Z3: بیشتر از آنچه که ممکن است انجام دهید. (Do more than you thought possible)
در سال 2014، اکسپریا Z3 و اکسپریا Z2 هر دو تقریبا در یک جایگاه قرار داشتند اما چیزی که اکسپریا Z3 را از مدل قبلی خود متمایز میکرد طراحی نسبتا متفاوت آن بود. وزن و ضخامت دستگاه به مراتب از اکسپریا Z2 کمتر شد تا این دستگاه از نسل قبلی خود خوش دست تر جلوه کند. با این حال اکسپریا Z3 در چندین مورد دیگر نیز با اکسپریا Z2 تفاوت داشت.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: به طرز غیر ممکنی باریک و به طرز عجیبی قدرتمند! اکسپریا Z3 گوشی هوشمندی است که به شما کمک میکند بیش از آنچه فکر میکنید ممکن است انجام دهید و پیش روید …
e1-a1-desktop-7d5674e92483de2fafc99277cc19321f


اکسپریا Z3 Compact: با یک گوشی جمع و جور، بیش از هر زمانی به کارهایِ خود رسیدگی کنید (Do more than ever with a compact smartphone)
شعار اکسپریا Z3 Compact تقریبا مشابه با شعار اکسپریا Z3 بود با این تفاوت که سونی واژه جمع و جور که هویت اصلی سری کامپکت است را به آن اضافه کرده بود. یک اسمارت فون قدرتمند در بدنه ای کوچکت که با ویژگی محبوب مقاومت در برابر آب نیز همراه شده است.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: عملکرد بی عیب و نقص در یک کالبد کوچک، همراه با ویژگی مقاومت در برابر آب
zperia-z3-compact-entertainment-that-knows-no-bounds-2d5b900b004aa236836d4617e63c34f9-940


اکسپریا Z2: یک دوربین دیجیتال واقعی و با کیفیت در یک تلفن هوشمند مقاوم در برابر آب (True digital camera quality in a waterproof smartphone)
سونی در اکسپریا Z2 چند قابلیت جدید را به دوربین اضافه کرد تا دوربین این دستگاه بیش از گذشته به دوربین های دیجیتال نزدیک شود. به همین خاطر نیز سونی در شعار خود علاوه بر تاکید بر استاندارد مقاومت در برابر آب، به دوربین حرفه ای این دستگاه اشاره کرده بود.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: تجربه ای نزدیک به واقعیت را بدست بیاورید
xperia-z2-make-the-moment-unforgettable-1fad14a8d6a484c531160607a91bb4c1


اکسپریا Z1 Compact: مجموعه ای از بهترین های سونی در یک تلفن هوشمند جمع و جور و مقاوم در برابر آب (The best of Sony in a compact waterproof smartphone)
اولین اسمارت فون سونی که با پسوند کامپکت معرفی شد اکسپریا Z1 Compact بود. این دستگاه سه ماه بعد از اکسپریا Z1 معرفی شد اما همان ویژگی ها را در بدنه ای کوچکتر به مشتریان ارائه کرد. بی دلیل نبود که سونی در شعار این دستگاه از واژه بهترین های سونی استفاده کرد.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: عملکردی فوق العاده در اندازه ای مناسب برای شما
xperia-z1-compact-perfect-camera-experience-b5ce85f651333532ba506555444aee11-940


اکسپریا Z1: بهترین های سونی برای بهترین های شما (The best of Sony for the best of you)

یکی از پر سر و صدا ترین اسمارت فون های سونی در زمان خود اکسپریا Z1 بود. گوشی هوشمندی که در زمان معرفی چشم همگان را به خود خیره کرده بود. مجموعه ای از بهترین ها شامل بهترین پردازنده موجود و بهترین دوربین در زمان خود در اکسپریا Z1 جمع شدند تا شعار زیبای بهترین های سونی برای بهترین های شما را با بسازند.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: تمام قدرت و هوشمندی سونی در یک تلفن هوشمند ممتاز
xperia-z1-gallery-01-1240x840-debf458d60ff58a57d19b628c0e0370c


اکسپریا ZR: تجربه فیلمبرداری با کیفیت FHD در زیر آب (Experience filming underwater in Full HD)

در زمانی که استاندارد مقاومت در برابر آب یک ویژگی و قابلیت همه گیر نبود، استفاده از آن در یک اسمارت فون تقریبا میان رده اهمیت زیادی داشت. سونی در تبلیغات اکسپریا ZR از تصاویری که در حال فیلمبرداری در زیر آب بودند استفاده میکرد. شعار اکسپریا ZR نیز دوربین فیلم برداری با کیفیت و استاندارد مقاومت در برابر آب در این دستگاه تاکید داشت.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: ظهور یک گوشی هوشمند با دوام از سونی
sony-xperia-zr-press-images-3


اکسپریا Z Ultra: صفحه نمایش بزرگ، سرگرمی های بزرگ (Big screen. Big entertainment)

در دو زمینه، اکسپریا Z Ultra در تاریخ اسمارت فون های سونی جاودانه شده است. مورد اول این دستگاه اولین و آخرین اسمارت فون سونی بود که صفحه نمایشی فراتر از 6 اینچ داشت. صفحه نمایش 6.4 اینچی اکسپریا Z Ultra به قول خود سونی خالق لذت ها و سرگرمی های بزرگ برای کاربر بود که دیگر تکرار نشد.

اما مورد دوم ضخامت آن بود. ضخامت 6.5 میلی متری اکسپریا Z Ultra با آن ابعاد بزرگ، این فبلت را شبیه به یک ورق کاغذ کرده بود که از جمله بهترین های سری Z را در یک فبلت قدرتمند جمع آوری کرده بود.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: اکسپریا Z Ultra، فوق العاده باریک و فوق العاده با دوام. گوشی هوشمندی با صفحه نمایش FHD

xperia-z-ultra-enjoy-the-view-5ffca91906493d18e28dfab35d28346d-940


اکسپریا ZL: یک گوشی هوشمند FHD با نهایت دقت مهندسی (The precision engineered full HD smartphone)

اکسپریا ZL و اکسپریا Z اولین اسمارت فون های سونی در خانواده Z بودند. این دو دستگاه اولین های سونی با صفحه نمایش 1080 بودند که در شعار تبلیغاتی آن ها نیز به این موضوع تاکید شده بود. اما طراحی جدید که زمینه ساز انقلابی در طراحی گوشی های هوشمند را فراهم کرده بود موجب شد تا سونی از واژه نهایت دقت مهندسی برای اکسپریا ZL و اکسپریا Z استفاده کند.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: احساس کنید آنجا هستید، با صفحه نمایش بسیار شفاف 5 اینچی، که با کیفیت تمام اچ.دی خود واقعیت را به تصویر میکشد.
xperia-zl-video-overlay-6fae587bd7c072f347afec260adc93fb-940


اکسپریا Z: یک گوشی هوشمند مقاوم و FHD با نهایت دقت مهندسی (The precision engineered, durable Full HD smartphone)

اکسپریا Z تقریبا در تمام زمینه ها با اکسپریا ZL مشترک بود. مهمترین وجه تمایز این دو دستگاه برخورداری از استاندارد مقاومت در برابر آب برای اکسپریا Z بود که در شعار این دستگاه نیز همین مورد نسبت به اکسپریا ZL تفاوت داشت. سونی در شعار اکسپریا Z از واژه با دوام استفاده کرد که مستقیما به همین استاندارد مقاومت در برابر آب و نفوذ گرد و غبار اشاره دارد که اکسپریا ZL از آن محروم بود.

سونی در تشریح این شعار مینویسد: تصاویر و ویدئوهایِ خود را بر رویِ صفحه نمایش 5 اینچی بسیار شفاف این گوشی هوشمند به صورت طبیعی به تماشا بنشینید …

xperia-z-super-bright-razor-sharp-de3d75c1b032a7d4faa052fbe20b4386-940

پس از سری X، امروز شعارهای تبلیغاتی سری Z را مرور کردیم. در روزهای آینده به خانواده های دیگر سونی نیز سری میزنیم. اما اگر شعارهای امروز را خواندید به نظر شما کدام شعار با روح و جسم گوشی سازگاری بیشتری داشت؟