Sony-Xperia-Z5-Premium
سونی در نمایشگاه IFA در برلین نشان داد که هنوز هم در بخش پیاده سازی جدیدترین تکنولوژی ها و نوآوری های روز دنیا در محصولات خود جزو پیشتازان بازار است. از این رو اسمارتفونی محبوب با نام اکسپریا Z5 Premium را با صفحه نمایش خیره کننده 4K معرفی کرد تا این گوشی لقب اولین اسمارتفون دنیا با صفحه نمایش 4K را به خود اختصاص دهد.

اما نکته قابل توجه این است که پس از معرفی اکسپریا Z5 Premium تعدادی از منتقدان اظهار داشتند که سونی در این گوشی به جای رزولوشن 4K از رزولوشن فول اچ دی استفاده کرده است! این ادعا به این دلیل صورت گرفت که اسکرین شات های گرفته شده از صفحه نمایش این گوشی با وضوح 1920×1080 ذخیره میشد. در ادامه با استفاده از نرم افزارهای مختلف موجود در گوگل پلی و انجام آزمون های متعدد، نتیجه تصاویر ذخیره شده وضوح 1080×1776 را نشان داد که البته تعداد پیکسل های عمودی تصاویر ۱۴۴ پیکسل کمتر بود و دلیل آن هم وجود دکمه های مجازی در پایین صفحه نمایش بود.

اما سرانجام آزمون را با میکروسکوپ انجام دادیم زیرا چشم انسان قادر به تشخیص درست و دقیق صفحه نمایش های مختلف نیست. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید پیکسل های بسیار ریز و کوچکی در صفحه نمایش اکسپریا Z5 Premium است که میکروسکوپ ما به خوبی آن ها را نشان میدهد و تعداد آنها بسیار بسیار زیاد است.
gsmarena_002

همانطور که انتظار میرفت چیدمان پیکسل های صفحه نمایش بر اساس فناوری RGB بود. اما این نحوه قراگیری کمی متفاوت با استاندارد آن بود. در واقع نحوه قرار گیری پیکسل ها در هر ۴ ردیف یک بار تغییر می کنند و این امر باعث برهم خوردن نظم ستون های عمودی می شود اما به نظر می رسد که سونی با بکارگیری subpixel ها توانسته است این بی نظمی را جبران کند. این نکته نیز قابل ذکر است که وضوح صفحه نمایش در این گوشی انقدر زیاد است که افراد عادی با چشم غیر مسلح قادر به تشخیص هیچ بی نظمی ای در چیدمان پیکسل ها نمیشوند.
gsmarena_003
در ادامه ما با میکروسکوپ خود گوشی OnePlus 2 را نیز مورد بررسی قرار دادیم زیرا این گوشی همانند Z5 Premium از یک صفحه نمایش 5.5 اینچی بهره میبرد و تنها تفاوت آن در رزولوشن صفحه است که OnePlus 2 از یک صفحه نمایش با رزولوشن 1920×1080 استفاده کرده است. OnePlus 2 مانند Z5 Premium از فناوری RGB در صفحه نمایش خود استفاده میکند با این تفاوت که اندازه پیکسل ها بزرگتر و همچنین به صورت مورب در هر ردیف تغییر میکنند.

اما در آخر برمیگردیم به موضوع اصلی مان و اینکه آیا سونی طبق ادعای خود از یک صفحه نمایش 4K استفاده کرده است و یا طبق ادعای منتقدین از یک صفحه نمایش فول اچ دی بهره برده است؟!

پاسخ به این سوال با توجه به تفاوت های واضح در دو صفحه نمایش کاملا مشخص است و در خوشبینانه ترین حالت میتوان گفت که اکسپریا Z5 Premium از دو وضوح فول اچ دی و همچنین ۴K پشتیبانی میکند که در حالت های خاص مانند نرم افزارهای واقعیت مجازی این وضوح به 2160 پیکسل یا همان 4K تغییر می کند.

البته باید این نکته را نیز یاد آور شویم که نسخه مورد استفاده شده از اکسپریا Z5 Premium در این بررسی، نسخه آزمایشی بوده است و ممکن است در نسخه نهایی که قرار است به صورت عمومی عرضه شود قابلیت استفاده از صفحه نمایش ۴K به صورت یکنواخت و همواره فعال باشد. در نهایت پس از این بررسی برای همه ما روشن است که اکسپریا Z5 Premium از یک صفحه نمایش با رزولوشن فوق العاده 3840×2160 بهره میبرد که کاملا واقعی است و در حال حاضر آن را تبدیل به بهترین نوع صفحه نمایش در میان گوشی های هوشمند دنیا میکند!

منبع: