Tablet2
روز گذشته شرکت بین المللی ارتباطات ( IDC ) چشم اندازی از توسعه بازار تبلت ها در بازار سال جاری منتشر کرد، که شامل تغییرات بسیار کوچکی در مقایسه با سال گذشته میلادی را در آن شاهد هستیم. با توجه به لیست ارائه شده از طرف این شرکت، شاهد کاهش 5.9 درصدی فروش تبلت ها در بازار کنونی در سال جاری خواهیم بود.

با توجه به این که طراحی های اَخیر شرکت هایِ حاضر در این حوزه چیز جدیدی را به تبلت ها اضافه نکرده است، اضافه شدن شرکت های تازه کار در این زمینه همانند هووآوی و آلکاتل جان دوباره به بازار فروش تبلت ها در ماه های اَخیر بخشیده و این بازار را تا حد زیادی احیا کرده است.

درباره ساختار محصولات، درست است که شما به هیچوجه نمیتوانید عملکرد، کارایی و کیفیت یک محصول را فدایِ چیز دیگری کنید، اما هم اَکنون زمان تلاش بیشتر برای افزایش بهره وری در بازار کنونی است، به خصوص با توجه به اینکه هم اکنون امکان استفاده از اکوسیستم قدرتمند ویندوز 10 و امکان استفاده از چیپست هایِ X86 در تولید تبلت ها فراهم شده است. رایان ریث مهندس نرم افزار شرکت بین المللی ارتباطات ( IDC ) در این باره اذعان داشته است:

تغییرات مهم به وجود آمده در ساخت باعث شده تا با رشد قابل توجه دیوایس های مبتنی بر ویندوز در بازار تبلت ها باشیم. به نظر میرسد عرضه ویندوز 10 باعث پیشرفت در فروش هر دو نوع محصولات تبلت و کامپیوتر های خانگی شده است، که عمدتاً این پیشرفت در فروش دستگاه های دارای صفحه نمایش بزرگ مشاهده میشود. عمده رشد درصدی محصولات در میان تبلت هایی بوده است که دارای صفحه هایی بین 9 تا 13 اینچ بوده اند. به شخصه معتقدم تا زمانی که اپل از دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل مکینتاش ورژن 10 مخصوص صفحه های لمسی پرده برداری کرده و از طرفی شاهد ادغام بیشتر اَندروید و کروم باشیم، انتخاب سیستم عامل ویندوز 10 انتخابی معقولانه و درستی در انتخاب محصولات دو تکه و قابل جدا سازی خواهد بود. این اطلاعات به ما نشان میدهد که فروش تبلت های دو تکه و جداشدنی در سال جاری شاهد رشد عظیم 73 درصدی نسبت به سال گذشته خواهد بود.

اگر به صورت خوشبینانه تری به موضوع بنگریم، انتظار میرود از 15.3 میلیون دستگاه فروخته شده در سال 2015 رشد عظیمی در خود دیده و در سال 2020 این عدد به 63.8 میلیون برای دستگاه های ترکیبی و دو تکه برسد. این آمار نمایانگر رشد محبوبیت دستگاه های مبتنی بر ویندوز 10 نسبت به دستگاه هایِ مبتنی بر iOS خواهد بود و انتظار میرود در سال 2020 فروش دستگاه هایِ ویندوزی با دستگاه هایِ مبتنی بر iOS برابر خواهد شد.

در پایان بهتر است بگوییم افزایش بهره وری باعث خواهد شد تا فروش دستگاه هایِ با صفحه نمایش بزرگ رشد قابل توجهی پیدا کرده و این عمر باعث کاهش تعداد دستگاه های با صفحه نمایش کوچک در بازار خوهد شد. نظر شما در این باره چیست؟

منبع: