sony-xperia-z5-unboxing-photos-680x351
این روزها اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در محافل مختلف سوژه اول بحث ها است. طرح رجیستری گوشی های موبایل که از چند روز گذشته به طور آزمایشی اجرایی شد تبعات مختلفی دارد که در همین روزهای نخست نیز خود را نشان داده است. پشت این طرح سوال های زیادی نهفته است. این که طرح رجیستری موبایل چیست؟ اجرای آن چه سودی دارد؟ و برای ما به عنوان کاربران و طرفداران اسمارت فون های سونی چه تاثیری خواهد داشت؟

طرج رجیستری گوشی های موبایل، یک طرح سازماندهی شده برای جلوگیری از ورود گوشی های قاچاق به بازار کشور است. این طرح، در گذشته نیز چند بار اجرایی شد که همگی ناموفق بودند. اما این بار با نظارت و مدیریت دقیق تر سعی در اجرایی کردن آن وجود دارد.

طرح رجیستری چیست و اجرای آن چگونه است؟
این طرح از طریق مدیریت گوشی های موبایل بر اساس شماره سریال های آنها سعی در جلوگیری از ورود گوشی ها به صورت غیر قانونی دارد. حتما میدانید که تمامی گوشی های موبایل دارای یک شماره سریال موسوم به IMEI هستند که با شماره گیری #06#* قابل رویت است. پیش از این، شماره سریال تمامی گوشی های موبایل، پس از وارد کردن سیم کارت و برقراری اولین تماس ثبت و فعال میشدند اما با اجرای این طرح تنها گوشی هایی که از مجاری قانونی وارد کشور شده و شماره سریال آنها در هنگام ورود به کشور ثبت شدند قابلیت فعال سازی خواهند داشت.

در مورد چگونگی اجرای این طرح، با توضیحی که در بالا ارائه کردیم، نقطه مبهمی وجود ندارد اما در مورد عواقب و تاثیر آن در گوشی های موجود در بازار و همچنین گوشی های کاربران سوال های زیادی مطرح است. بر اساس آمارهایی که اخیرا ارائه شده بیش از 60 درصد گوشی های موبایل در کشور به صورت غیر قانونی وارد شدند. با این حساب حجم بسیار زیادی از گوشی های وارداتی که امروز در در دستان من و شما است به صورت قاچاق به کشور وارد شدند.

بزرگترین سوال در خصوص طرح رجیستری این است که آیا اجرای این طرح تاثیری بر گوشی های مصرف کنندگان دارد؟ جواب منفی است. بدین معنی که اگر گوشی فعلی شما که در حال استفاده از آن هستید، به صورت غیر قانونی وارد کشور شده باشد اجرای این طرح تاثیری بر آن ندارد. پس اگر گوشی خریداری شده توسط شما جزو گوشی های وارد شده به صورت قاچاق هم باشد، هیچ جای نگرانی برای شما نیست، چرا که گوشی شما هم اکنون فعال بوده و این طرح شامل گوشی هایی که پیش از آغاز طرح فعال شدند نخواهد شد.

طرح رجیستری چه تاثیری بر وضعیت گوشی های اکسپریا در بازار ایران دارد؟
اجرای این طرح در روزهای اولیه آن بیش از همه برای گوشی های آیفون در بازار ایران حاشیه داشت. خبرها حاکی از آن است که گوشی های آیفون از سطح بازار به علت عدم حضور نماینده رسمی این شرکت و غیر قانونی بودن تمامی واردات آنها در حال جمع آوری است. اما وضعیت سونی در بازار ایران چگونه است؟

سونی با توجه به وجود نمایندگان رسمی در ایران، مشکلی که اپل دچار آن شده را نخواهد داشت. هم اکنون جدیدترین نسل از اسمارت فون های سونی تحت خانواده X، به صورت رسمی و کاملا قانونی به کشور وارد شدند. از مدل های قدیمی تر نیز بسیاری از اسمارت فون های موجود در بازار از سونی دارای گارانتی رسمی هستند که آنها نیز مشکلی از بابت اجرایی شدن این طرح نخواهند داشت.

طبیعتا با اجرایی شدن این طرح، اکیداً توصیه میشود که اگر قصد خرید یک گوشی موبایل را دارید، به سراغ گوشی هایی که گارانتی رسمی دارند بروید. اگر به صورت حضوری اقدام به خرید موبایل خود میکنید پیش از خرید حتما نسبت به فعال بودن آن با قراردادن سیم کارت و جستجوی شبکه های موبایل مطمئن شوید.