بر کسی پوشیده نیست که سونی موبایل در طی سال های اَخیر در حال کاستن قطره به قطره امکانات اختصاصی خود برایِ گوشی هایِ اکسپریا میباشد. پس از متوقف شدن توسعه بسیاری از برنامه هایِ اختصاصی سونی در کنار خاموش شدن همیشگی برخی سرویس هایِ اختصاصی، حال به نظر میرسد باید با یکی دیگر از ویژگی هایِ منحصر به فرد گوشی هایِ اکسپریا خداحافظی کنیم.

متأسفانه سونی با تأیید قطع پشتیبانی از موتور تم در آخرین پرچمدار خود، گوشی اکسپریا XZ3، خبری بسیار ناگوار کننده به طرفداران پر و پا قرص خود داد. سونی موبایل در پاسخ به یک کاربر که نمیتوانست یک تم اختصاصی را بر رویِ گوشی اکسپریا XZ3 خود فعال کند به صورت مستقیم پاسخ داد: « به علت عدم استقبال کاربران از تم هایِ اختصاصی اکسپریا، این سرویس در گوشی اکسپریا XZ3 متوقف شده است ».

هر چند کاربران هنوز میتوانند از تصاویر پس زمینه ثابت و متحرک پوسته هایِ اختصاصی اکسپریا بهره ببرند، اما هیچ یک از عناصر تم ها من جمله انیمیشن ها، کلیدهایِ ناوبری شخصی سازی شده و سایر امکاناتی که موتور اختصاصی تم در گوشی هایِ اکسپریا آنها را تغییر میداد دیگر فعال نیستند و از این رو کاربران نمیتوانند از امکانات پوسته هایِ اختصاصی گوشی هایِ اکسپریا به طور کامل بهره ببرند.

همانطور که میدانید، گوشی هایِ خانواده اکسپریا XZ3 و اکسپریا XZ2 سونی تنها گوشی هایِ سونی موبایل هستند که تا به این تاریخ اَندروید 9.0 پای را به دست آورده اند و بسیاری فکر میکنند به دلیل ارتقایِ گوشی اکسپریا XZ3 به اَندروید Pie این اتفاق رُخ داده است، اما سونی اذعان میکند که: « این موضوع ربطی به بروزرسانی به اَندروید 9.0 ندارد و گوشی هایِ اکسپریا در اَندروید Pie نیز از بخش پوسته ها بهره میبرند، اما موتور تم اختصاصی اکسپریا همچون قبل عمل نخواهد کرد ».

حال که گوشی اکسپریا XZ3 دیگر از موتور اختصاصی تم اکسپریا پشتیبانی به عمل نمی آورد، قطعاً گوشی هایِ آینده شرکت سونی نیز از چنین امکانی بی بهره خواهند بود و به نظر میرسد باید برایِ همیشه با تم هایِ اکسپریا خداحافظی کنیم. اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا گوشی هایِ دیگر سونی که به اَندروید 9.0 ارتقا پیدا خواهند کرد از این ویژگی بی بهره خواهند ماند ؟ مثل همیشه منتظر نظرات گرم شما از طریق بخش نظرات هستیم.

منبع: