در فاصله کوتاه یک ماهه تا معرفی پرچمدار جدید سونی، یکی از مواردی که به شدت در پرچمداران فعلی مورد انتقاد است، بحث صفحه نمایش و حاشیه های آنهاست. در نزد کاربران سایت تخصصی اکسپریا طبق یک نظرسنجی که دو هفته قبل به انجام رسید، بحث کم کردن حاشیه ها با 60 درصد، مهمترین تغییری بود که کاربران از سونی در پرچمدار جدید خود درخواست داشتند.

بحث کم کردن حاشیه ها موردی است که در ماه های اخیر اکثر شرکت ها به آن سمت گرایش پیدا کردند. سامسونگ و الجی در پرچمدار نیمه اول سال 2017 حاشیه ها را به حداقل رساندند و اپل نیز طبق تصاویر درز کرده احتمالا در نسل جدید آیفون همین کار را خواهد کرد. با این حال هنوز هیچ مستندی برای اینکه سونی حاشیه ها را در پرچمدار جدید خود کم خواهد کرد بدست نیامده است.

در حالی که ما همه انتظار داریم تا حاشیه صفحه نمایش در اکسپریا XZ1 به عنوان پرچمدار جدید سونی کاهش پیدا کند، امروز اطلاعاتی بدست آمده که به نظر میرسد حاشیه این دستگاه بیشتر از مدل های فعلی خواهد بود! کسب تاییدیه FCC برای یک مدل ناشناخته سونی ابعاد کلی آن را افشا کرد که با یک حساب سرانگشتی از این مختصات، اطلاعات جالبی بدست می آید.

بر اساس اطلاعاتی که در FCC به تایید رسیده، طول پرچمدار جدید سونی 147.9 میلی متر و عرض آن 73.4 میلی متر خواهد بود. این ابعاد در مقایسه با اکسپریا XZ با طول 146 میلی متر و عرض 72 میلی متر مقداری بزرگتر است، اما صفحه نمایش نسبت به اکسپریا XZ تغییری نخواهد داشت. طول صفحه نمایش توسط همین سند 130.85 میلی متر است که با تبدیل آن به اینچ عدد 5.15 بدست می آید.

با توجه به اینکه صفحه نمایش همچنان همان استاندارد 5.2 اینچی است ولی ابعاد کلی دستگاه بیشتر از قبل شده، نتیجه ای جز بیشتر شدن حاشیه صفحه نمایش را نخواهد داشت. با محاسبه اندازه صفحه نمایش و ابعاد کلی، نسبت صفحه نمایش به بدنه در این دستگاه حدود 67.3 درصد خواهد بود که کمترین مقدار در پرچمداران چند سال اخیر است. نسبت صفحه نمایش به بدنه در اکسپریا XZ حدود 70.9 درصد و در اکسپریا XZ Premium نیز حدود 68.4 درصد است که در مقایسه با نسبت 67.3 درصدی در پرچمدار آینده سونی، انتظار یک اسمارت فون پرحاشیه را خواهیم داشت. هنوز مشخص نیست که چرا سونی با وجود بازخوردهای منفی که در خصوص حاشیه صفحه نمایش دریافت میکند، قصد افزایش حاشیه در پرچمدار آینده خود را دارد.

منبع: